בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-33 - פרשת בחוקותי בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת בחוקותי

בפרשת בחוקותי מופיעות הרבה "קללות", עונשים העלולים להגיע במקרה שעם ישראל לא ילך בדרך הישר. אחת הקללות היא "ונסתם ואין רודף" - תחושת פחד חזקה, שאיננה מותאמת למציאות.
1 צפייה בגלריה
יותם מתמודד עם פחד מבעלי חיים
יותם מתמודד עם פחד מבעלי חיים
יותם מתמודד עם פחד מבעלי חיים
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
פחד הוא רגש הישרדותי טבעי, המאפשר לאדם לזהות סכנה ואיום על חייו ולהזהר מפניה. אולם, כאשר הפחד איננו רציונלי, ומופיע במקומות בהם לא נשקפת סכנה אמתית לחיי האדם, הפחד עלול להגביל את האדם, ולגרום לו להמנע מפעולות שאין בהן סכנה. במקרים כאלה, הפחד הופך מרגש קיומי חשוב, להתמודדות רגשית מאתגרת.
כיצד ניתן להתמודד עם פחד?
בפרק שלפנינו, יותם מתמודד עם פחד מבעלי חיים, שגורם לו להימנעות, לסיוטים בלילה, ולהתנהגויות מוזרות. גלי מנסה לעזור לו בהתמודדות על ידי שיחה על הפחד. בסופו של דבר יותם מצליח להתמודד עם הפחד לא על ידי בריחה והתרחקות אלא דווקא על ידי התנסות בהחזקת נחש.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות