בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-35 - פרשת נשא בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת נשא

סבתא שמחה מנסה לשמור על הבריאות שלה, והולכת לקיצוניות של אכילת סלרי בלבד במשך שבוע שלם. המשפחה מסרבת להשתתף עם שמחה בתהליך, אשר בסופו של דבר מחליש אותה במקום לחזק אותה. גלי מנסה להסביר לה שהקיצוניות הזאת לא מיטיבה איתה, ומשתמשת בדוגמא מפרשת נשא:
נזירות היא לכאורה דבר חיובי. אדם רוצה להתקדם מבחינה רוחנית, ולשם כך הוא מחליט להמנע מדברים מסויימים, העלולים למשוך אותו לדרך הרע.
1 צפייה בגלריה
סבתא שמחה מנסה לשמור על הבריאות שלה, והולכת לקיצוניות של אכילת סלרי בלבד במשך שבוע שלם.
סבתא שמחה מנסה לשמור על הבריאות שלה, והולכת לקיצוניות של אכילת סלרי בלבד במשך שבוע שלם.
סבתא שמחה מנסה לשמור על הבריאות שלה, והולכת לקיצוניות של אכילת סלרי בלבד במשך שבוע שלם.
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
אולם, הנזירות היא מעשה קיצוני, והתורה איננה מעודדת זאת. התורה איננה מצווה על כולם להיות נזירים, אלא רק מתווה את הדרך הנכונה למי שבוחר בנזירות. בנוסף לכך, בתום תקופת הנזירות צריך להביא קרבן חטאת, המבטא את ההבנה שבנזירות יש גם חסרון. אדם איננו אמור להימנע מהנאות העולם הזה לחלוטין, אלא להיות מאוזן. לשלב בין העולם הרוחני לעולם החומרי והטבעי, בצורה משלימה ולא מנוגדת.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות