בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-50 - פרשת כי תבוא בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת כי תבוא

משפחת עדן משתתפת בחתונתה של אורה, אחות של שמחה. בחתונה אמנם אין הרבה מה לאכול, אך אורה מדגישה דברים אחרים החשובים עבורה: הקשר בין שמחת החתונה הפרטית לבין מצבו של כל עם ישראל, כפי שנוהגים לומר בחופה: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני".
1 צפייה בגלריה
צפו בפרק ה-50 של הסדרה - פרשת כי תבוא
צפו בפרק ה-50 של הסדרה - פרשת כי תבוא
צפו בפרק ה-50 של הסדרה - פרשת כי תבוא
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
הצורך לקשר בין השמחה הפרטית של האדם לבין העם כולו הוא בעל חשיבות רבה וחוזר בכמה מצוות. אחת מהן היא מצוות הביכורים, בפרשת כי תבא: בכל שנה, חקלאי צריך להביא את הפירות הראשונים שגדלו לו לירושלים, לבית המקדש, בשמחה. במעמד מרגש זה עליו לקרוא קטע המתאר את ההיסטוריה של עם ישראל, מיעקב אבינו עד לכניסת עם ישראל אל הארץ. כך מחבר האדם בין ההצלחה והשמחה הפרטית שלו לבין השמחה הכללית של עם ישראל על הארץ הטובה שניתנה להם, "ארץ זבת חלב ודבש".
בסיומו של הפרק, בני משפחת עדן מתכוננים לסיום המסע שלהם, ומקווים שהשינויים שהם עברו לאורך המסע ימשיכו ללוות אותם בחזרה לחיי השגרה.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות