צעירים חרדים קורעים סידורי תפילה ומבזים אותם | צפו
(צילום: באדיבות דוברות התנועה המסורתית)

המאבק על צביון הכותל המערבי מסלים ומגיע לפסים מכוערים: צעירים חרדים, בהם קטינים, שבאו להפגין הבוקר (ה') נגד התפילות והטקסים החודשיים של הזרמים הליברליים ושל נשות הכותל, השחיתו במכוון סידור תפילה של התנועה הקונסרבטיבית, כשהם מבזים ומחללים את כתבי הקודש ואת שמות האל המופיעים בו. תלונה הוגשה במשטרה.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
מי שהוביל את הפרובוקציה הוא בנו של חבר כנסת. כאשר נשאל על מעשיו, טען הילד כי יש מצווה דתית לשרוף ספר תורה שנכתב בידי כופרים, כשהוא מתכוון ליהודים רפורמים וקונסרבטיבים. אדם אחר שהשתתף בהפגנה הוסיף להתגרות במתפללים שבאותו הזמן חגגו בר מצווה במקום, כאשר קינח את אפו בהתרסה בדף שנתלש מהסידור. התקרית אירעה ברחבת "עזרת ישראל" הצמודה לכותל המערבי, ומיועדת לתפילות שוויוניות של הזרמים הליברליים.
קראו עוד בערוץ היהדות:
הרב ארי חסיד, רב מהתנועה הקונסרבטיבית שהוביל את טקס בר המצווה, תיאר בפייסבוק את הפגנת החרדים, וטען כי כמה מהם השמיעו קריאת גנאי נגד חתן השמחה ואף כינו אותו "נאצי". "קשה לי למצוא את המילים בשביל לתאר את החוויה שלי הבוקר ב'עזרת ישראל' (המכונה גם 'כותל המשפחות' ו'הכותל הרפורמי')", כתב.
"קיוויתי שהנער המקסים, הביישן, אך נחרץ, לא ייחשף לשנאה. במקום זה, הוא זכה לעשרות ילדים ונערים עם שרקנים, צעקות, שלטים הקוראים לו 'נוצרי', קריאות שהוא 'נאצי', ועוד. נער אמריקני שרצה לחגוג את הגיעו לגיל מצוות. נער שיכול לשכוח כל קשר לעם ישראל ולארץ ישראל, אך בחר לעלות לתורה בארץ בנוכחות הוריו, סבא וסבתא, וקצת משפחה".
1 צפייה בגלריה
צעיר חרדי קורע סידור ומבזה אותו
צעיר חרדי קורע סידור ומבזה אותו
צעיר חרדי קורע סידור קונסרבטיבי ומבזה אותו
(צילום: באדיבות דוברות התנועה המסורתית)
הוא סיפר כי הקריאות וההפרעות לא בלבלו את הנער, שהמשיך לקרוא כיאות, אך הוסיף: "אני, לעומת זאת, שבור. יש אנשים ששונאים אותי. שמוכנים לפגוע בי כי היהדות שלי היא שונה מהיהדות שלהם. רוב האנשים, דתיים או שמרניים ככל שיהיו, אינם ככה. אבל יש כאלה. ואם אלה המתנגדים אליהם, אלה המאמינים שלכל הפחות יש לנו את הזכות לטעות, אם אלה לא ירימו את קולם – כולנו נפסיד".
רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית, האמונה על תפעול רחבת כותל המשפחות, מסרה בתגובה: "מדהים לראות כמה מהר התבטאויות אלימות הופכות לאלימות בפועל". היא מתחה ביקורת גם על אביו חבר הכנסת של הקטין, ואמרה כי "לקראת מערכת הבחירות, בואו נזכור: בסוף כל משפט מסית שאתם אומרים, יושב מעשה אלים בפוטנציה".
הבוקר, ראש חודש תמוז, התקיימה התפילה המסורתית של נשות הכותל, כמדי ראש חודש זה למעלה מ-30 שנה. הנשים קראו לראש הממשלה הנכנס, יאיר לפיד: "ישם את מתווה הכותל עכשיו", וציינו כי התפילה נערכה במלאת חמש שנים לביטול מתווה הכותל.