בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-25 - פרשת צו בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת צו

בפרשת צו, בין כל פרטי ההלכות של הקרבנות, נאמר שהאש על המזבח צריכה לבעור באופן קבוע, תמידי: "אש תמיד תוקד על המזבח לא תכבה". מה הרעיון העומד מאחרי מצווה זו? מדוע להשאיר אש דלוקה בשעה שאין קרבנות? העובדה שהאש צריכה לדלוק תמיד מלמדת שיש ערך ומשמעות לבעירת האש עצמה, ושיש צורך בקביעות שלה.
1 צפייה בגלריה
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
הרעיון של "אש תמיד" נכון לא רק לגבי האש הדולקת על המזבח, אלא גם לתחומים נוספים בחיינו. ההתמדה חשובה ביותר כדי להגיע להישגים ולתוצאות. כך בלימודים, בעבודה, במוזיקה, בספורט, ואפילו במערכות יחסים. מעבר להתמדה, יש צורך גם ב"אש", בבעירה פנימית, שנופכת חיוניות ומשמעות במעשים התמידיים, שעלולים להיות שיגרתיים ומשעממים.
דנה רוצה להתקבל לבית ספר לתאטרון. לשם כך היא צריכה להתמיד בתרגול באופן קבוע. גם ברגעים קשים, כאשר היא לא מצליחה להתקדם או להתקבל לתכנית הרצויה, נסים מזכיר לה שהיא צריכה "אש תמיד" - להמשיך לרצות, לחלום ולקוות, כדי שיהיה לה כח להתמיד עד שתגיע אל היעד הנכסף.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות