הרבנית יפה דרעי, רעייתו של יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי, ואנשי ארגון "קשר יהודי", השפיעו על אופי הפעילות של מטה משפחות החטופים. הם דרשו שהמטה ישנה את הסיסמה הרשמית "Bring them home" ושמו דגש על קמפיינים על אמונה במקום על דרישה להחזרת החטופים. כך עולה מתחקיר של העיתונאי בר שם-אור, שפורסם אמש (יום ה') בתוכנית "הצינור" בערוץ רשת 13.
ההקלטות של יפה דרעי
(מתוך הצינור – רשת 13)

בחודש פברואר נפגשה דרעי במטה משפחות החטופים בתל אביב עם נציגי המשפחות. בהקלטה שפרסם שם-אור, נשמעה דרעי אומרת: "באמת אני רואה שיש פה רצון אמיתי, ולא רק להביא את החטופים. אם מהמקום הזה תצא הכרזה עם קמפיין – אנחנו מאמינים באמונה שלמה. בשביל להביא את החטופים זה לא בכוח, כי 'לא בחיל כי אם ברוחי אמר השם'" (ציטוט מספר זכריה בתנ"ך).
למעשה, לאחר שרונן צור ובכירים נוספים עזבו את מטה משפחות החטופים, המטה התמקד גם בקמפיינים שעוסקים בתפילות ובמסרים דתיים, ופחות בקמפיינים הבינלאומיים. "בפרקטיקה אנחנו יוצאים עם קמפיין, אנחנו רוצים את כל עם ישראל ויוצאים ככה, כל עם ישראל", אמרה דרעי. בשלב זה אמר מנכ"ל המטה יוסי מואטי: "ולמטה שמים לוגו של 'קשר יהודי'".
בפגישה עם דרעי, אמר מואטי: "מה שאומרת הרבנית, היא אומרת להפוך את ה'תחזירו אותם הביתה עכשיו' ל'שחררו את עמי'". צילי שניידר, מנכ"לית "קשר יהודי", שהגיעה לפגישה יחד עם דרעי, אמרה: "עם כל הכבוד לכל העולם, כולל ביידן, כולל מי שאתם רוצים, איש לא יכול להחזיר אותם. אין בן אדם בעולם שיכול, אפילו לא יחיא סינוואר". בשלב זה דרעי התערבה ואמרה: "לכן, לא צעדות ולא זה. אנחנו, אנחנו פה". דרעי הוסיפה: "לא ביידן, לא קטאר. על מי אנחנו שמים את מבטחנו".
בהקלטה נשמעה דרעי אומרת עוד: "אי אפשר לקחת רק את החלק הזה ולהגיד פדיון שבויים, אם הייתם באים, כן? והייתם אומרים שאנחנו מאמינים באותה תורה שכולנו מאמינים בה ויש פדיון שבויים – כולם הולכים איתך במאה אחוז, אבל אי אפשר בחלקים, פה אנחנו לא איתכם, אבל פה...".
1 צפייה בגלריה
יפה דרעי, אשתו של אריה דרעי בבוקר שאחרי הבחירות
יפה דרעי, אשתו של אריה דרעי בבוקר שאחרי הבחירות
יפה דרעי
(צילום: קובי נחשוני)
בשלב זה הציע מואטי "לעשות תענית אסתר סביב הדבר הזה של אחדות". דרעי אמרה: "כדי שיקרה דבר כזה, אם אנחנו נביא דמויות חזקות מהציבור החרדי שיושבים איתכם, עם מי שמחליט פה שאחרי השיחה עם כמה רבנים שאנחנו מדברים עליהם, שנביא אותם, הדברים סגורים הרמטית. אתם עושים את מה שהם אומרים, זאת אומרת שמבחינת ההלכה, מבחינת הסדר, אז הם נותנים את החתימה שלהם. ואנחנו יודעים שאנחנו שמים את הציבור הזה שהוא ירגיש בנוח, שלא יהיה מעורב עם נשים".
דרעי אמרה עוד למשפחות על חמאס והטבח ב-7 באוקטובר: "ומי שעשה מה שעשה ב-7 באוקטובר, אתם חושבים שחמאס עשו את זה? חמאס היו כלי, בסך הכול המקל. אבל מי שעשה את זה היה מישהו למעלה, שידע את השעה. לצערנו הרב לקח את השעה הכי קדושה שלנו. אבל הוא עשה את זה כי לא היה כבר מנוס".
נציגים מקרב צעירי משפחות חטופים סיפרו הבוקר (יום ו'): "חיכינו לאריה דרעי מתחת לביתו כל הלילה. ביקשנו מאשתו ומבנותיו שירד לפגוש אותנו – והוא סירב. הערב נגיע לביתו של שר נוסף בקבינט המלחמה. אנחנו קוראים לכל השרים לצאת ולפגוש אותנו. אנחנו בני אדם. האחים וההורים שלנו שם. צאו לדבר איתנו ותבטיחו לנו שאתם מחזירים אותם הביתה". אתמול בלילה יצאה יפה דרעי אל הצעירים, לאחר ששלשום גם רעייתו של שר הביטחון יואב גלנט יצאה מביתם כדי לדבר איתם.
צעירי משפחות החטופים: חיכינו לדרעי מתחת לבית כל הלילה
(צילום: מטה משפחות החטופים)

ממטה משפחות החטופים נמסר בתגובה: "המטה פועל מול כל קצוות האוכלוסייה ומקיים שיתופי פעולה ואירועים עם מרבית הארגונים הפועלים בישראל. אנו ממליצים לכל כלי תקשורת שנושא החזרת החטופים חשוב לליבו, לסייע בקריאה לממשלה לקדם עסקה שתאפשר את החזרת כל החטופים. השמצות מגמתיות שגובלות בדיבה, משאירות את החטופים להינמק בשבי חמאס".
מ"קשר יהודי" נמסר: "אנחנו מזדהים עם כאבן של המשפחות, ועשים ונמשיך לעשות כל שביכולתנו כדי להקל, לתמוך בהן ולהיות לצידן".
יפה דרעי לא הגיבה לכתבה.