בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-28 - פרשת מצורע בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת מצורע

דני מתחיל לקלוט שההתנהגות שלו כלפי משפחת עדן לא היתה ראויה. בלילה הוא חולם שיש לו צרעת, ושלסבתא שמחה יש תרופה לכך. כשהוא מתעורר מחלום הבלהות הוא שומע את הבן שלו מדבר לא יפה אל יותם, והוא מבין שזו תוצאה של החינוך הקלוקל שלו.
1 צפייה בגלריה
דני חולם שיש לו צרעת
דני חולם שיש לו צרעת
דני חולם שיש לו צרעת
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
בעקבות אירועי הלילה, מתחולל שינוי בהתנהגותו של דני. הוא מבקש מסבתא שמחה הסבר על המצורע - המוצא רע בכל דבר, ועל דרכי הריפוי שלו. סבתא שמחה מסבירה שדרכי הריפוי של המצורע נותנות לו זמן להתבודדות המאפשרת חשיבה על ההתנהגות החברתית הלקויה שלו, ורומזות לו שעליו לתקן את מידת הגאווה שלו, ולהתייחס לכל אדם בכבוד. דני מפנים את המסר בהדרגה, משתדל להתייחס למשפחת עדן בצורה מכבדת, בגובה העיניים, ומגלה שהוא יכול אפילו ללמוד מהם.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות