בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-36 - פרשת בהעלותך בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת בהעלותך

נסים מתקשה לתקן תקלה במנוע של הקרוואן, ומרגיש מיואש. הוא מבין שלא יצליח לעמוד בלו"ז שקבע עם המטיילים, ולא יצליח לעמוד בציפיות של גלי.
יותם מחזק את נסים בעזרת סיפור מפרשת בהעלותך: חג הפסח, בו חוגגים את יצירת עם ישראל ויציאתו לחירות, חל תמיד בי"ד ניסן. אך מה קורה עם אנשים שלא יכולים להשתתף בחגיגת קרבן הפסח, מכיוון שהם טמאים באותו זמן או נמצאים במקום רחוק מאד? האם הם יאלצו לוותר על השתתפותם בחג משמעותי זה?
2 צפייה בגלריה
נסים מתקשה לתקן תקלה במנוע של הקרוואן, ומרגיש מיואש.
נסים מתקשה לתקן תקלה במנוע של הקרוואן, ומרגיש מיואש.
נסים מתקשה לתקן תקלה במנוע של הקרוואן, ומרגיש מיואש.
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
2 צפייה בגלריה
כול לתת לעצמו הזדמנות שניה.
כול לתת לעצמו הזדמנות שניה.
יכול לתת לעצמו הזדמנות שניה.
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
בפרשת בהעלותך מסופר על קבוצת אנשים שהיו טמאים אך לא הסכימו לוותר על ההשתתפות בחג הפסח. הם ניגשו למשה וביקשו למצוא להם פתרון. הבקשה שלהם מעידה שהם רוצים להיות חלק מעם ישראל ומכירים בחשיבות החג, ולכן ה' מקבל את בקשתם ומאפשר להם לחגוג את החג חודש לאחר מכן - בי"ד באייר. כך נוצר חג "פסח שני".
דרך סיפור זה, יותם מזכיר לנסים שהוא יכול לתת לעצמו הזדמנות שניה. אם משהו באמת חשוב, אפשר לחשוב בדרך יצירתית על פתרון, ולנסות שוב. בעקבות התובנה הזו, נסים ויותם מצליחים לתקן את התקלה, ולקבוע מועד חדש עם המטיילים.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות