בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-41 - פרשת פנחס בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת פנחס

זיכרון שמו של אדם לאחר מותו נותן משמעות לחייו. סבתא שמחה מופתעת לגלות ששמה של אמה איננו נזכר באנדרטת הזכרון לחיילי צה"ל בלטרון, והיא פועלת למען הנצחתה של אמה וסיפור חייה.
בעבר, שמו של אדם היה מונצח בנחלתו, שהייתה מועברת לבניו, והמשיכה להיקרא על שם המשפחה, דור אחר דור (בנות, לעומת זאת, לא היו יורשות נחלה מפני שעם נישואיהן הן היו עוברות לגור בנחלה של הבעל). כאשר אדם נפטר ללא בנים, הנחלה הייתה עלולה לעבור למשפחה אחרת ושמו של אותו אדם לא היה נזכר בנחלות יותר.
1 צפייה בגלריה
צפו בפרק ה-41 של הסדרה - פרשת פנחס
צפו בפרק ה-41 של הסדרה - פרשת פנחס
צפו בפרק ה-41 של הסדרה - פרשת פנחס
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
כך קרה לצלפחד, שהיה אב ל-5 בנות, ולאחר מותו היה חשש ששמו יישכח מהנחלות ומעם ישראל. בנותיו של צלפחד מבקשות ממשה שהנחלה של אביהן לא תעבור למשפחה אחרת, אלא תישאר בידיהן, על מנת ששמו של אביהן, צלפחד, ימשיך להיזכר. בקשה זו לא נבעה מאינטרס אישי של הבנות אלא מרצון להנציח את זכר אביהן, ולכן בקשתן התקבלה, ונקבעה כהלכה לדורות: כאשר אדם נפטר ללא בנים, נחלתו עוברת לבנותיו, על מנת ששמו יונצח בנחלתו.
סבתא שמחה לומדת מבנות צלפחד עד כמה חשוב להנציח את זכרם של הוריה, ובזכות המאבק שלה, מונצחים אנשים נוספים.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות