שאלה:

אני גיורת ובן זוגי הוא כהן. יש בינינו אהבה גדולה, אבל העובדה שאנחנו לא יכולים להתחתן כדת משה וישראל, יוצרת בעיות בקשר שלנו. מאוד קשה לנו לוותר על האהבה הגדולה שלנו. מה אנחנו יכולים לעשות? האם יש איזושהי פירצה לנישואים של כהן וגיורת? (נטלי, אשדוד).

תשובה:

צר לי לשמוע על מצבכם, ועל הקושי להינשא כדת משה וישראל. באמת ישנם מצבים בעולם שלא תמיד ניתנים לפתרון, והדבר נכון בכל התחומים ובכל התרבויות. לכל אדם יש מגבלות משלו, והוא צריך להתמודד איתן. אחד נולד בעל מום פיזי, ואחר – עם לקות שכלית, או חיסרון אחר. בגלל מגבלות שנולדים איתן, האדם לא צריך להתייאש ולעבור על ערכים נכונים.
לכל אחד בעולם יש שליחות ייחודית, ועליו למלאה על הצד הטוב ביותר, לאור הנתונים המיוחדים שלו. כשם שאדם נולד אדם ולא בעל חיים, וכשם שיהודי נולד יהודי ולא בן לעם אחר - גם בן זוגך שנולד כהן, מן הסתם, צריך למלא את ייעודו כך ולא אחרת.
עיקרון זה נכון גם אם איננו תמיד מבינים מדוע נולדנו בצורה מסוימת, ואחרים נולדו שונים מאיתנו. אני מקווה ומאחל לכם שתצליחו למצוא את ייעודכם ושלמותכם בחיים באופן המותר.
לעצם השאלה, אינני יודע על דרך הלכתית להקל על נישואי גיורת וכהן, אלא אם כן הכהן הוא חלל. חלל הוא בן של כהן, שההורים שלו פגמו את הכהונה. למשל, כהן שחי עם אישה שאסורה עליו (כגון כהן וגרושה), הבן שיוולד להם מוגדר כ"חלל", ולא חלים עליו כללי הכהונה.
כל טוב ובהצלחה (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).