"אני צעיר מדי בשבילה". אורלי צרפתי ודון מקלין על שער לאשה ב-1980

"דון מקלין איש נפלא, ולמדתי ממנו הרבה כשהיינו יחד. הוא כבר לא חלק מחיי"

בסוף שנות ה־70 הרכילות הכי חמה הייתה הרומן המפתיע והארוך בין הזמר המפורסם דון מקלין ("אמריקן פאי") לתלמידת התיכון אורלי צרפתי. 40 שנה אחרי, היא חוזרת אל השער שלהם ביחד ("את השמלה תפרתי בעצמי"), ומספרת על החיים שבנתה בקנדה

אורית מרלין־רוזנצוייג
פורסם:
השנה הייתה 1978. דון מקלין היה אז בן 33, כוכב ענק בזכות "אמריקן פאי", "וינסנט" ושירים אחרים. אורלי צרפתי הייתה תלמידת י"ב מקריית־אונו שהלכה למופע הראשון שלו בישראל כי החברים שכנעו אותה. בסיום המופע נכנסו אל מאחורי הקלעים של היכל התרבות בתל־אביב. מקלין נתן לה חתימה, הוקסם והזמין את החבורה לבלות איתו. למחרת, כשצרפתי חזרה מבית־הספר, אמה מסרה לה שמקלין התקשר. הוא התקשר שוב, לפני שהספיקה לחזור אליו.

המפגש המקרי הפך למערכת יחסים משמעותית. מקלין שב לארצות־הברית לאחר שבילה בישראל כמה ימים עם צרפתי, ומאז השניים התנהלו במשך שבעה חודשים במכתבים וטלפונים, עד שצרפתי סיימה את הלימודים וטסה אליו. לאחר כמה חודשים יחד קיווה מקלין שיתחתנו, אך צרפתי לא רצתה לוותר על הגיוס וחזרה לארץ ("כשחזרתי", סיפרה ל"לאשה", "לא זכרתי את שמות כל המקומות שבהם הייתי. בשבילו לטוס מניו־יורק לקליפורניה זה כמו בשבילי לקחת אוטובוס לתחנה המרכזית").
מקלין הגיע אחריה, בסודיות, לן בביתה, בחדר נפרד, ואף ליווה אותה לבקו"ם. הוריה שומרי המצוות הבינו אז, כך סיפרה, שמדובר בקשר רציני ודאגו מכך שבתם אולי תתחתן עם נוצרי. "אני לא יודעת מה יהיה", אמרה אז, "הבעיה היא שלא רק אני צריכה להינשא לדון, אלא כל המשפחה".
3 צפייה בגלריה
אורלי צרפתי עם משפחתה
אורלי צרפתי עם משפחתה
אורלי זיו (צרפתי) משמאל, עם בנותיה
(צילום: אלבום פרטי)

הקשר בין השניים עניין את כל כלי התקשורת. מקלין קשר קשרים עם סלבס מקומיים ונחשב למעין "ישראלי של כבוד". תמונת השער ל"לאשה" צולמה ב־1980, כשצרפתי קיבלה חופשה מיוחדת מהצבא לרגל ביקור של מקלין. העיתונאי מאיר דורון שאל את השניים על הפרש הגילים ביניהם. צרפתי אמרה, "אדם בגילי לא יכול לרכוש את הדעות שיש לדון, שמבוגר ממני ב־15 שנים, אבל דון לא שתלטן ולא כופה את דעותיו ורצונותיו". מקלין השיב בחיוך: "אני הרי לא נראה יותר מבן 25. אני צעיר מדי בשביל אורלי".
לאחר שהשתחררה טסה צרפתי אל מקלין. בין השאר הם תועדו ב־1982 באוסטרליה, שם היו למקלין הופעות. לבסוף שבה לישראל כדי ללמוד ב"שנקר". בריאיון ל"העולם הזה" ב־1984 אמרה: "קשה להאמין שנחזור להיות ביחד, ואני לא בטוחה שזה מה שאני רוצה. אני די מאושרת ככה".
3 צפייה בגלריה
דון מקלין בהופעה בטנסי
דון מקלין בהופעה בטנסי
דון מקלין בהופעה בטנסי לפני שלושה חודשים
(GettyImages /Terry Wyatt)


"הייתי ילדת פרחים"

כמה שנים לאחר שנפרדו, מקלין נישא לפטרישה שנייר ולשניים נולדו שני ילדים ולימים גם נכדים. הנישואים הסתיימו ב־2016, כשמקלין נעצר לאחר שאשתו התלוננה על תקיפה. הפרשה הסתיימה בהסדר טיעון ובתשלום קנס. מקלין, בן 76, ממשיך להופיע, ואף היה בישראל ב־2018.
ואורלי צרפתי? שנים רבות שהיא לא באור הזרקורים. מצאנו אותה בטורונטו שבקנדה. שמה כעת אורלי זיו. כששלחנו לה את השער אמרה בהתרגשות: "כמה שנים עברו. הזמן הוא כמו יד שמפסלת בנו ימים וחוויות".
את זוכרת את הצילומים לשער הזה?
"בטח. הייתי ילדת פרחים, מלאת אושר ושמחה. את השמלה הזו תפרתי בעצמי".
מה את עושה כיום?
"אני גרה בטורונטו כבר יותר מ־30 שנה, אם לשלוש בנות מקסימות, מעיין, מאור וטליה. אני מלמדת ועובדת עם אנשים שנמצאים על הספקטרום בעזרת יוגה־תרפיה".
עסקת בעבר באופנה.
"כן. מגיל צעיר תפרתי את כל הבגדים שלבשתי. כך גם התקבלתי ללימודים ב'שנקר' ואחר כך עבדתי ב'בגד עור'. בשנת 1988 התחתנתי עם שוקי זיו ז"ל. עם הולדת בתנו הבכורה, מעיין, החיים השתנו מאוד, כי היא נולדה עם ניוון שרירים. המעבר שלי להוראת יוגה התרחש עם הצורך לקבל תשובות ועזרה למצב".
שמרת על קשר עם דון מקלין?
"אני יכולה רק להגיד שהוא היה איש נפלא, ולמדתי הרבה דברים נפלאים כאשר היינו יחד. הוא כבר לא חלק מחיי".

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של Ynet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
The Butterfly Button