תושבי קלדוניה החדשה, קבוצת איים בדרום האוקיינוס השקט, יצאו היום לקלפיות למשאל עם נוסף על שאלת ההיפרדות מצרפת. המתנגדים לעצמאות זכו בניצחון קטן וקיבלו 53.26% מהקולות.
יותר מ-180,000 בעלי זכות הצבעה התבקשו להכריע בשאלה: "האם אתם רוצים שקלדוניה החדשה תשיג ריבונות מלאה ותהפוך לעצמאית?". ניצחון של מחנה העצמאות היה גורם לצרפת לאבד את המעוז האסטרטגי שלה באוקיינוס השקט, אחרי קרוב ל-170 שנה.
9 צפייה בגלריה
קלדוניה החדשה משאל עם על היפרדות מ צרפת
קלדוניה החדשה משאל עם על היפרדות מ צרפת
מצביעים בקלדוניה החדשה על היפרדות מצרפת
(צילום: AP)
קלדוניה החדשה עוסקת בשאלת ההיפרדות מצרפת כבר עשרות שנים. משאל העם האחרון בנושא היה ב-2018, אז הצביעו 56.4% נגד עצמאות. ההערכה הייתה שגם הפעם היוזמה תידחה - למרות עלייה בתמיכה במחנה העצמאות ושיעור הצבעה גבוה יותר בקלפיות, כ-85.64% (עלייה של 4.5% מהמשאל הקודם).
"כולם יודעים שלא יהיה היום שום שינוי", אמר לקראת סגירת הקלפיות תיירי סנטה, הנשיא הפרו-צרפתי של קלדוניה החדשה. אחרי פרסום התוצאות הודה נשיא צרפת עמנואל מקרון למצביעים שדחו את ההיפרדות: "הבוחרים אמרו את דברם. הם אישרו את רצונם לשמור על קלדוניה החדשה כחלק מצרפת. כראש המדינה אני מצדיע למפגן האמון ברפובליקה".
קבוצת האיים נמצאת 1,200 ק"מ ממזרח לאוסטרליה ורחוקה 20,000 ק"מ מפריז. היא נהנית מאוטונומיה בתחומים מסוימים, אך תלויה בצרפת בתחומי הביטחון והחינוך. צרפת גם תומכת בכלכלה של קלדוניה החדשה ומדי שנה מעניקה לה 1.5 מיליארד אירו. קלדוניה החדשה היא המקור לרבע מאספקת הניקל העולמית – רכיב חיוני למוצרי אלקטרוניקה.
קלדוניה החדשה הועברה לשליטה צרפתית ב-1853. במשך עשרות שנים היא שימשה מושבת עונשין של צרפת הקולוניאליסטית. אחרי מלחמת העולם השנייה הפכה רשמית לטריטוריה של צרפת. ב-1957 הוענקה אזרחות צרפתית לכל תושבי קלדוניה החדשה.
שיעורם של הילידים באוכלוסיית קלדוניה החדשה הוא פחות מ-50 אחוז. בסך הכול חיים בקבוצת האיים 270,000 תושבים. הטריטוריה נחשבת למבודדת למדי. מתחילת מגפת הקורונה אובחנו בקלדוניה החדשה רק 27 נדבקים בנגיף.
משאל העם בקלדוניה החדשה נערך על רקע תמורות גיאופוליטיות באוקיינוס השקט - אזור שבו סין מגבירה את השפעתה על חשבון מדינות משמעותיות במערב.
מבין המושבות לשעבר של צרפת האחרונות שהכריזו על עצמאות היו ונואטו, ב-1980, וג'יבוטי ב-1977. בעוד שנתיים עשוי להתקיים בקלדוניה החדשה משאל עם נוסף על היפרדות מצרפת.