שני תפרים, אחד מעל עין ימין והשני מתחתיה, אלו הצלקות שיישארו על פניו של צלם "ידיעות אחרונות" ו-ynet אלכס קולומויסקי. האבן לא נזרקה עליו בשטחים או במזרח ירושלים. זה קרה במרכז בירת ישראל על ידי מתפרעים חרדים. "למזלי הרב ורק במקרה, האבן פגעה לי בפנים ולא ישירות בעין", אמר הצלם הוותיק, "מה שלא קרה במקרה זה עצם זריקת האבנים. זו תוצאה של הסתה מתמשכת נגד התקשורת".
זריקת האבן, שפצעה את ארובת העין של אלכס קולומויסקי שלשום (יום ב') בהפגנת חרדים באזור צומת בר אילן בירושלים, לא הייתה הפעולה הראשונה נגד עיתונאים בשכונות חרדיות בתקופה האחרונה. מאז פרוץ הקורונה, האוכלוסייה החרדית תפסה נתח משמעותי מהסיקור העיתונאי בישראל, בעיקר בשל התחלואה הגבוהה במגזר, הפרת ההנחיות והעימותים מול לובשי המדים הכחולים שתפקידם לאכוף אותן.
1 צפייה בגלריה
הצלם אלכס קולומויסקי שנפצע בראשו מאבן בהפגנה בירושלים
הצלם אלכס קולומויסקי שנפצע בראשו מאבן בהפגנה בירושלים
הצלם אלכס קולומויסקי אחרי הפציעה
(צילום: זיו קורן)
הפגנה בירושלים
(צילום: אלכס גמבורג)

האלימות לא פוגשת את העיתונאים רק בשכונת מאה שערים החרדית בירושלים, שכבר מוכרת היטב כאקס־טריטוריה, אלא גם בשכונות "פתוחות" יותר כמו רוממה, סנהדריה ועזרת תורה שבבירה. גם בבית־שמש, בבני־ברק, בביתר־עילית ובמודיעין־עילית נרשמו אירועי אלימות דומים. עיתונאים רבים שמגיעים לשכונות חרדיות ברחבי הארץ נתקלים לא פעם בתושבים זועמים שדורשים מהם לעזוב את המקום מיד.
בחודש אוקטובר האחרון הותקף בשכונת רוממה כתב גלי צה"ל, החייל שחר גליק, על ידי חסידי בעלז. בשבוע שעבר הותקף צווות של ynet בשכונת עזרת תורה בירושלים. ביום שישי הותקף הצלם מתי שטיין במאה שערים ונגנבה לו חצובה. ביום ראשון ניקבו המתפרעים גלגלי רכב של צוות חדשות 13 באזור כיכר השבת. אתמול הותקף צוות של פוקס ניוז במאה שערים, וביום שני בערב, כאמור, צלם "ידיעות אחרונות" אלכס קולומויסקי נפצע בפניו מאבן שנזרקה לעברו ובנס לא פגעה בעינו.
יידוי האבן על קולומויסקי קרה בסביבות השעה 23:00 במהלך הפגנה של חרדים נגד תוואי הרכבת הקלה שצפוי לעבור בשכונות החרדיות ועלול להביא איתו "פריצות", לטענתם. "בימים האלה משתדלים לא להסתובב לבד כי זה מאוד מסוכן. אנחנו כמה צלמים יחד כקבוצה כדי שלא יתקפו אותנו", הסביר אלכס.
"היינו חבורה של צלמים שהלכה יחד", שיחזר את האירוע, "פתאום אחד האנשים מתוך ההמון צעק 'אבנים על צלמים!' ומיד התחילו עשרות לצעוק אחריו: 'אבנים על צלמים!'. היו מי שקיבלו את ההוראה הזו כפקודה מוגמרת והתחילו לזרוק לעברנו אבנים. פתאום חטפתי אבן בפנים".
האבן פגעה בארובת עינו הימנית של אלכס וגרמה לפציעתו. חבריו הצלמים החלו לחבוש אותו והוא פונה על ידי מד"א לבית החולים שערי צדק. "עמדו שם הרבה אנשים שלא היו קשורים להפגנה עצמה, אבל יצאו לרחובות מתוך סקרנות, ומשם ההתנהגות היא כמו של עדר, בלי מחשבה על המעשים. חלקם פשוט עושים מה שהם שומעים או תופסים אמירות כפקודה ואז מגיעים המעשים. היה מספיק שאחד יצעק 'אבנים על צלמים' ומיד תעוף אבן באוויר".
קולומויסקי צלם עיתונות כבר 34 שנים, הוא מכיר היטב את השטח. רק לפני שבועיים, כשנשלח למשימה בביתר־עלית, זרקו התושבים אבן על רכבו. "זה לא חדש לי שבשכונות חרדיות לא אוהבים תקשורת, אבל אני גם יודע שזה הכל תלוי בתקופות. יש זמנים שבהם החרדים צריכים אותנו, את התקשורת. למשל כדי להראות אלימות של שוטרים כלפיהם, הם קוראים לנו ומשתמשים בתמונות שלנו. לעומת זאת, לאחרונה, הם תופסים את התקשורת כמפיצה של ידיעות נגד החרדים, כמו למשל על פתיחת מוסדות הלימוד בניגוד להנחיות, קיום של חתונות והפרות נוספות. ואז אנחנו הופכים להיות האויבים שלהם".