קריאה פומבית ראשונה מתוך גוש הימין לנתניהו לוותר על ראשית הממשלה: חברי הכנסת מאיר פרוש וישראל אייכלר מיהדות התורה פנו היום (א') לנתניהו במכתב ובו הפצירו בו להצהיר כי יוותר על התפקיד למשך שנה וחצי.
"הדרך היחידה למנוע ממשלת שמאל וגם למנוע בחירות היא הצהרה ברורה שלך בטרם תקום ממשלת שמאל כי תעניק לאחד מגוש הימין שיצליח לאחד את 65 ח"כי הימין את ראשות הממשלה לשנה וחצי הראשונות ברוטציה", כתבו אייכלר ופרוש. הם מציעים לו בזמן הזה להיות ראש הממשלה החליפי.
2 צפייה בגלריה
ישראל אייכלר, ו מאיר פרוש
ישראל אייכלר, ו מאיר פרוש
אייכלר ופרוש. "הדרך החידה"
(צילום: עמית שאבי, AP)
נתניהו, היום בישיבת הממשלה
(צילום: לע"מ)

שני חברי הכנסת פתחו וציינו כי מכתבם לנתניהו מגיע "לאור פנייתך למפלגות החרדיות להמשך גיבוש גוש מפלגות הליכוד דתיים חרדים כמקשה אחת". הם הזכירו כי בארבע סבבי בחירות תמכו ביו"ר הליכוד כדי שיקים ממשלה ,ימנית איתנה על בסיס הערכים והמסורת, לצערנו ללא הצלחה".
פרוש ואייכלר כתבו עוד כי "אין לנו שום רצון להגיע לבחירות חמישיות שעלולות להסתיים בתבוסה למפלגות הימין והחרדים". לכן, לשיטתם, יש לגבש את מפלגות הגוש למאמץ משותף להקמת ממשלת ימין, והדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות אותה הצהרה של נתניהו על רוטציה שבה יוותר על ראשות הממשלה לשנה וחצי. "בזמן הזה תכהן כראש הממשלה החליפי ותוכל לרכז את המאמץ המדיני מול ממשל ביידן, הסכמי השלום והגרעין האיראני".
2 צפייה בגלריה
פגישת גוש הימין
פגישת גוש הימין
נתניהו ויו"ר הכנסת לוין עם ראשי המפלגות החרדיות דרעי, ליצמן וגפני, בשבוע שעבר
נתניהו, נזכיר, כבר הצהיר שיוותר לטובת נפתלי בנט על ראשות הממשלה למשך השנה הראשונה, אבל עשה זאת רק לאחר שהובהר כי אין בידיו להרכיב ממשלה - מכיוון שבצלאל סמוטריץ' והציונות הדתית סירבו להישען על קולות מפלגת רע"מ של מנסור עבאס. גם בנט וגם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער דחו את הצעת נתניהו.
מטעמו של השר יעקב ליצמן, ראש הפלג החסידי ביהדות התורה (אגודת ישראל), נמסר כי "אגודת ישראל אחידה בתמיכתה בבנימין נתניהו לאורך כל מערכות הבחירות האחרונות. יודגש כי מי שמחליט באגודת ישראל זו אך ורק מועצת גדולי התורה".
בתגובה בשם גורם בליכוד נטען כי "מדובר בעניין פנימי ביהדות התורה שאין לו שום השלכה לגבי המחויבות המוחלטת בינינו לממשלת ימין".