2 צפייה בגלריה
חמאס חברון
חמאס חברון
בכירי חמאס שנעצרו (מימין למעלה, בכיוון השעון): רג'וב, אבו כוויכ, קפישה, ברגותי, טוויל, ג'עברי, רמדאן
על רקע ההתקרבות בין חמאס לפתח בחסות תוכניות הסיפוח, ישראל ערכה בתקופה האחרונה שורת מעצרים בקרב הנהגת חמאס בגדה המערבית. בין היתר נעצרו חברי פרלמנט מטעם ארגון הטרור, ופעילים הקשורים לזרוע הצבאית שלו.
כוחות הביטחון עצרו ב-9 ביולי את שני חברי הנהגת חמאס בגדה ג'מאל טוויל וחוסיין אבו כוויכ. כמה ימים אחר כך נעצר סמוך לכפר ענאתא פרופסור פלסטיני לאסטרופיזיקה בשם עימאד ברגותי, המשמש מרצה באוניברסיטת אל-קודס.
2 צפייה בגלריה
ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי
ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי
אחיו הוא בין העצורים הלילה. בכיר פתח ג'יבריל רג'וב
(צילום: AFP)
גורמים פלסטינים תיארו את הפרופסור בתור ''אדם המזוהה עם חמאס בעל השקפת עולם קיצונית מאוד". הוא כבר נעצר בעבר פעמיים והוחזק במעצר מינהלי למשך כמה חודשים - בפעם הראשונה ב-2014 ובפעם השנייה ב-2016. עובדה מעניינת היא שלמשך תקופה קצרה הוא עבד בסוכנות החלל האמריקנית נאס"א, במסגרת התמחותו בפיזיקה כשהתגורר בארצות הברית.
כעבור שבוע עצר כוח מסתערבים בכפר א-ראם שליד ירושלים את עז א-דין אבו סביח, המזוהה אף הוא עם חמאס. גורמים במערכת הביטחון הגדירו אותו "פצצה מתקתקת". אביו, מיסבאח אבו סביח, ביצע בשנת 2016 פיגוע ירי סמוך למטה הארצי של המשטרה בירושלים, שבו נהרגו שוטר יס"מ ואזרחית. בחלוף יממה נעצרו בחברון שני בכירי חמאס ניזאר רמדאן ועיסא ג'עברי. רמדאן הוא חבר פרלמנט מטעם חמאס, ובאותו לילה נעצר גם בנו.
הזרוע הצבאית של חמאס: סיפוח הוא הכרזת מלחמה

והלילה (בין שבת לראשון) נעצרו שני חברי פרלמנט מטעם חמאס בחברון - נאיף רג'וב וחאתם קפישה. נאיף רג'וב הוא אחיו של בכיר פתח ג'יבריל רג'וב, שמכהן כיום כאחראי על מטה המאבק נגד הסיפוח הישראלי - תפקיד שאליו מינה אותו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בשלושת השבועות הללו נעצרו גם פעילים אחרים המזוהים עם חמאס, חלקם סטודנטים ופעילים מרכזיים בתאים המזוהים עם חמאס.
מעצר של אנשי חמאס ברחבי הגדה המערבית הוא דבר שבשגרה בשנים האחרונות. אולם הצטברות המעצרים של בכירים בארגון תוך תקופה קצרה יחסית עשויה להעיד על פעולה ישראלית שנועדה לגרום לחמאס להוריד את ראשו ביהודה ושומרון, גם אם כאשר מנגנוני הביטחון של הרשות מרפים מהלחץ שהפעילו נגדו בימים כתיקונם.
לצד זאת, בשבוע שעבר שחררה ישראל ממעצר מינהלי את בכיר חמאס בגדה חסן יוסף, בתום מעצר מינהלי שנמשך כמעט שנה וחצי. יוסף שב לביתו בביתוניא שליד רמאללה, ומאז זכה לביקורים של כמה מאנשי הנהגת פתח - ובהם גם ג'יבריל רג'וב.