בארצות הברית ממשיכים לחקור הערב (יום ד') את מסע ההרג שבו רצח צעיר בן 21, רוברט ארון לונג, שמונה בני אדם – בהם שש נשים אסייתיות – בשלושה מכוני ספא באזור אטלנטה שבמדינת ג'ורג'יה. העובדה שרוב קורבנות הטבח לפנות בוקר היו נשים ממוצא אסייתי עוררה חשש שמדובר בפשע שנאה על רקע גזעני, במיוחד בהתחשב בכך שאת ארה"ב פוקד כעת גל של פשעי שנאה נגד אסייתים בגלל מגפת הקורונה שיצאה מסין, אבל הערב מתחזקת ההערכה כי המניע למסע ההרג אחר – בעיות אישיות שמהן סבל היורה, בכלל זה התמכרות למין.
ישראלית באטלנטה: "מפחיד, הולכת בעצמי לספא הזה"
(צילום: אבי חי)

5 צפייה בגלריה
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מסע הרג רצח אסייתים אסייתיות הרוצח רוברט ארון לאנג
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מסע הרג רצח אסייתים אסייתיות הרוצח רוברט ארון לאנג
הרוצח רוברט ארון לונג ואחד המכונים שבהם ביצע את הטבח, הלילה
(צילום: EPA)
בעדכון שמסרו הערב ראש העיר אטלנטה ומשרד השריף המקומי הם סיפרו כי בחקירתו הכחיש הרוצח שפעל ממניעים גזעניים. החוקרים ששוחחו איתו מעריכים כי הוא פקד בעבר לפחות חלק ממכוני הספא שבהם פתח באש הלילה וכן מכונים אחרים, ולדבריהם מהמידע שמסר עולה כי ייתכן שהוא סובל מהתמכרות למין.
מהפרטים שאספו החוקרים עולה החשד שלונג ראה במכוני הספא פיתוי שקשה לו לעמוד בו, ולכן ביקש לחסל את מפעיליהם. עוד גילו החוקרים כי מג'ורג'יה התכוון להמשיך בנסיעה לפלורידה, וגם שם הוא תכנן לבצע מעשי ירי – הפעם בתוך "מוסדות כלשהם הקשורים לתעשיית הפורנו". על כל פנים החוקרים מדגישים כי הם עדיין אינם שוללים את האפשרות שהרקע למעשה הוא שנאת אסייתים.
5 צפייה בגלריה
מכון העיסוי שבו התרחשו היריות בעיר אקוורת שבג'ורג'יה
מכון העיסוי שבו התרחשו היריות בעיר אקוורת שבג'ורג'יה
"רובע החלונות האדומים של הקהילה". אחת מזירות הירי
(צילום: AP)
מסע הרצח התחולל לפנות בוקר (בין שלישי לרביעי) שעון ישראל: הרוצח ירה בחמישה בני אדם במכון ספא באקוורת', כ-50 קילומטרים מצפון לאטלנטה. ארבעה בני אדם נהרגו באירוע הזה ואדם נוסף נפצע. כשעה אחר כך מצאה המשטרה שלוש נשים שנורו למוות במכון אחר, באטלנטה עצמה. כשהגיעו למקום קיבלו השוטרים דיווח על ירי במכון ספא שלישי, סמוך לשם, ובמכון ההוא מצאו עוד אישה שנורתה למוות. בעזרת צילומים ממצלמות האבטחה סביב שניים ממכוני הספא הצליחו החוקרים לזהות את הרוצח לונג, ובתום מרדף קצר הם עצרו אותו. ברכבו הם מצאו אקדח 9 מ"מ, והם מעריכים כי פעל לבד.
תושבים באטלנטה תיארו היום את האזור שבו שוכנים שני מכוני הספא שבהם אירע הירי בעיר כ"רובע החלונות האדומים" של הקהילה המקומית, עובדה המתיישבת עם המניע המסתמן של המעשה.
5 צפייה בגלריה
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מסע הרג ב מכוני ספא של הרוצח רוברט ארון לונג
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מסע הרג ב מכוני ספא של הרוצח רוברט ארון לונג
פינוי הקורבנות לפנות בוקר. שלוש זירות רצח
(EPA)
מלבד שש הקורבנות ממוצא אסייתי נהרגו בטבח הלילה גם אישה לבנה וגבר לבן, והפצוע ששרד את המתקפה הוא גבר היספני. מכל מקום, גם אם יתברר כי המניע למעשה לא היה גזעני, העובדה שרוב הנרצחות הלילה היו אסייתיות הגבירה מיד את החרדה בקרב הקהילה האסייתית בארה"ב. רק לפני ימים אחדים, בנאום לאומה, גינה הנשיא ג'ו ביידן את העלייה במספר פשעי השנאה נגד אמריקנים ממוצא אסייתי, ולפנות בוקר מסרה דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי כי הוא עודכן במסע הירי וכי הממשל עומד בקשר עם לשכת ראש העיר אטלנטה וה-FBI.
ארגונים לזכויות האזרח האשימו לאחרונה כי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ תרם להתגברות גל האלימות נגד אסייתים בכך שכינה שוב ושוב את נגיף הקורונה "הנגיף הסיני". גם הלילה, זמן קצר לפני מסע ההרג, טראמפ שב והדביק לנגיף את השם הזה במהלך ריאיון שקיים.
5 צפייה בגלריה
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מכון ספא אחד מ אלה ש בהם בוצע מסע ירי של הרוצח רוברט ארון לונג
ארה"ב ג'ורג'יה אטלנטה מכון ספא אחד מ אלה ש בהם בוצע מסע ירי של הרוצח רוברט ארון לונג
"ספא גולד", אחד המכונים שבהם ירה לונג. סיפר כיצד גילה את אלוהים
(רויטרס)
מפרטים ראשונים שהתבררו בשעות האחרונות על חייו של הרוצח לונג עולה כי הוא נוצרי בפטיסט המסור מאוד לדת. לפי דיווחים בארה"ב, ברשתות החברתיות הצהיר לונג שהוא אוהב "רובים ואת אלוהים". בעמוד אינסטגרם שמעריכים כי שייך לו, ושבינתיים הוסר מהרשת, הוא הציג עצמו במילים האלה: "פיצה, רובים, תופים, מוזיקה, משפחה ואלוהים. זה די מסכם את חיי. אלה חיים די טובים".
צעיר שלמד עם לונג בבית הספר התיכון סיפר ל"דיילי ביסט" כי בתקופת הלימודים הוא היה אדם תמים למראה והיה מסור מאוד לדת, וכי ככל הידוע לו בילדותו הוא נהג לצאת לצוד עם אביו. בסרטון שצולם ב-2018 בכנסייה הבפטיסטית שאותה נהג לפקוד דיבר הרוצח לונג על אמונתו ותיאר כיצד גילה את אלוהים אחרי ששמע את הסיפור הנוצרי על הבן האובד.
5 צפייה בגלריה
מכון העיסוי שבו התרחשו היריות בעיר אקוורת שבג'ורג'יה
מכון העיסוי שבו התרחשו היריות בעיר אקוורת שבג'ורג'יה
ארבעה מהקורבנות: נשים ממוצא קוריאני. אחת מזירות הרצח
(צילום: AP)
כאמור, שמונת מעשי הרצח הלילה באים כשברקע גל של התקפות אלימות נגד אמריקנים ממוצא אסייתי בארה"ב, גל שהחל בשנה שעברה בעקבות התפשטותו בארה"ב של נגיף הקורונה, שמוצאו בסין. רוב המותקפים במעשים האלה היו אנשים מבוגרים. אף שלא נקבע כי המניע למסע ההרג לפנות בוקר היה שנאת אסייתים, משטרת העיר ניו יורק כבר הודיעה שכצעד מנע היא שולחת תגבורת לאזורים שבהם מרוכזת הקהילה האסייתית. במדינת ג'ורג'יה, שבה אירע הטבח, חיים כ-500 אלף אסייתים, והם מהווים קצת יותר מ-4% מאוכלוסיית המדינה.
סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס מסרה הערב כי היא והנשיא ביידן אבלים על הקורבנות, והצהירה כי אף שהמניע למעשה עדיין אינו ידוע – היא מבקשת להביע הזדהות עם הקהילה האסייתית בארה"ב על רקע התגברות פשעי השנאה נגדה.
מסע הרצח עורר תדהמה גם מעבר לים. משרד החוץ של דרום קוריאה מסר כי דיפלומטים מטעמו באטלנטה הצליחו לאמת את המידע שארבע מהנרצחות הן ממוצא קוריאני. מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן, שנמצא ממש היום בדרום קוריאה ונפגש שם עם שר החוץ שלה, מסר הצהרה שבה אמר: "נחרדנו ממעשה האלימות הזה, שאין לו שום מקום באמריקה או בכל מקום אחר".
פורסם לראשונה: 16:53, 17.03.21