אישור הכניסה לממשלה בוועידת מרצ
(צילום: ליהי קרופניק)

ועידת מרצ אישרה היום (ו') את כניסת המפלגה לממשלת בנט-לפיד שתושבע ביום ראשון הקרוב. "זה סוג של רגע היסטורי בתולדות התנועה שלנו, מרצ בדרך לממשלה", אמר יו"ר המפלגה ח"כ ניצן הורוביץ בוועידה שנערכה בגני התערוכה בתל אביב.
מרצ הייתה הראשונה להציג אמש את ההסכמים הקואליציוניים בממשלת השינוי. הורוביץ, שמיועד לתפקיד שר הבריאות בממשלה החדשה, אמר הבוקר: "יותר מ-20 שנה עברו מאז שוועידת מרצ התכנסה כדי לאשר כניסה לממשלה. מאז לא נעלמנו, לא נחלשנו ולא נדחקנו. להפך - היינו אופוזיציה לוחמת, לא התפשרנו על העמדות שלנו ולא פחדנו ללכת למאבקים.
"המשכנו להשפיע מהכנסת ומהשטח בגאווה גדולה יותר מכל מפלגה אחרת. בזכות הדרך שלנו יש לנו הזדמנות אדירה לא רק להיאבק מבחוץ אלא גם לקחת חלק מרכזי בעיצוב המדיניות, להביא את תפישת העולם שלנו שחיונית לכל החברה הישראלית. כשביקשתי לפני שנתיים את אמונכם לעמוד בראש מרצ, אמרתי בצורה ברורה שהמטרה היא להביא את מרצ להנהגת המדינה".
6 צפייה בגלריה
ההצבעה על כניסת מרצ לממשלת השינוי בועידת מרצ
ההצבעה על כניסת מרצ לממשלת השינוי בועידת מרצ
מצביעים בעד הכניסה לממשלה
(צילום: מוטי קמחי)
6 צפייה בגלריה
ועידת מרצ מאשרת את ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד
ועידת מרצ מאשרת את ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד
ועידת מרצ. משמאל: ניצן הורוביץ, סגן ראש המועצה האזורית מטה אשר אייל רייז, תמר זנדברג ובתה ומוסי רז
(צילום: מוטי קמחי)
הורוביץ הזכיר בדבריו כי מרצ קיבלה בבחירות האחרונות 200 אלף קולות. "האנשים האלה הצביעו כדי שנחליף את השלטון ונביא את האידיאולוגיה של מרצ לשלטון החדש. עכשיו זאת ההזדמנות שלנו להציב את מרצ כשותפה מובילה בממשלה החדשה - וכמובן, אחרי 12 שנים רצופות, לשים קץ לשלטון נתניהו".
יו"ר מרצ תקף את הממשלה היוצאת ואת העומד בראשה: "ישראל נמצאת במשבר פוליטי-כלכלי-חברתי חסר תקדים כבר יותר משנתיים. אין פה ממשלה מתפקדת, המערכות הציבוריות חנוקות ועל סף קריסה. המדינה כולה נלקחה בת ערובה בידי ראש ממשלה שנאשם בשוחד וממיט על כולנו בושה גדולה. אפילו אנחנו, תמר ואני, ושאר חברי הכנסת שלנו כולל יאיר גולן, הפכנו ל'בוגדים', 'אויבים' ו'עוכרי ישראל', עד כדי כך שהשותפים שלנו מתמודדים עם אבטחה בגלל אווירת ההסתה".
6 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ בועידת מרצ
ניצן הורוביץ בועידת מרצ
"השותפים מתמודדים עם אבטחה בגלל אווירת ההסתה". הורוביץ
(צילום: מוטי קמחי)
לקראת הבאות אמר הורוביץ: "אני חושב שננסה להחליף ולשנות את השיח האלים הזה, את השנאה הזאת שמגיעה מלמעלה, רוח המפקד. האיומים ברצח, הקללות, דברים מחרידים. אסור שהם ימשיכו אצלנו בארץ וזאת לדעתי אולי תהיה השליחות של הממשלה - להביא משהו קצת אחר, בלי כל הרעל הזה כל הזמן. אני מקווה שעד יום ראשון בלילה הדברים יתנהלו כשורה ונעצור את התהליך הזה של הדרת ציבורים שלמים.
"נכון, זאת לא ממשלה פשוטה. להגיד שאין לי כאבי בטן? יש. קואליציית שותפים לא הכי טבעיים, ונהיה חייבים ללמוד ולעבוד ביחד למען הציבור. יש לנו מחלוקות עם ראש הממשלה המיועד ושותפים נוספים ויש דברים שלא נוכל להסכים להם, בוודאי שזה ייצור משברים. כדי להתחיל ולשקם את הנזקים העצומים שמשאיר אחריו שלטון נתניהו, צריך בראש ובראשונה להפסיק את השיסוי בעם שלנו ואת השנאה אחד כלפי השני. אני חושב שיותר ויותר אנשי ימין מבינים את זה, וגם להם זה מפריע".
6 צפייה בגלריה
ועידת מרצ מאשרת את ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד
ועידת מרצ מאשרת את ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד
(צילום: מוטי קמחי)
בהתייחסו להסכם הקואליציוני שעליו חתמה מרצ מול יש עתיד, אמר הורוביץ: "הצלחנו להכניס להסכם ולקווי היסוד כמה סעיפים תקדימיים: שוויון זכויות לקהילה הגאה, הכרה בזוגיות כולל זוגות חד-מיניים, תחבורה ציבורית, מרכולים, חינוך לדמוקרטיה ושלום וגולת הכותרת חיזוק השותפות היהודית-ערבית.
"אני רוצה להגיד שמרצ תמשיך להיות הגורם המשמעותי בחתירה המתמדת לפיוס ושלום עם שכנינו הפלסטינים. נכון, יש אי הסכמות בנושא, אבל זו עמדתנו ונעשה מה שאנחנו יכולים כדי לקדם את הנושא כי אנחנו מאמינים שזה האינטרס הישראלי החשוב ביותר - לחיות בשלום, כבוד וביטחון עם שכנינו".
6 צפייה בגלריה
תמר זנדברג בועידת מרצ
תמר זנדברג בועידת מרצ
"תם עידן נתניהו ובן גביר". ח"כ זנדברג
(צילום: מוטי קמחי)
6 צפייה בגלריה
עיסאווי פריג' בועידת מרצ
עיסאווי פריג' בועידת מרצ
"החוכמה גברה הפעם על הצדק". ח"כ פריג'
(צילום: מוטי קמחי)
ח"כ תמר זנדברג, שמיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה, אמרה: "מתחיל עידן חדש, תם עידן נתניהו ובן גביר. אנחנו על סיפו של עידן חדש וחשוב, עידן שבו מתחילה ממשלה חדשה. ממשלת שינוי, ממשלת אחדות, ממשלה שתחליף את האווירה הרעילה והשונאת שחווינו כאן בשנים האחרונות. זו לא ממשלה שתתקדם הרבה בתחום המדיני, אבל זו ממשלה שתתחיל עידן חדש בבריאות ותשקם את המערכת הרעבה והענייה, שתעלה את ישראל לעידן חדש בתחום הסביבה, עידן חדש שיקנה לישראל מקום טוב יותר במזרח התיכון ובעולם".
גם ח"כ עיסאויי פריג', שמיועד לתפקיד השר לשיתוף פעולה אזורי, נאם בוועידה. לדבריו, "זה לא פשוט עבור אף אחד ואף אחת מאיתנו. תארו לעצמכם שמרצ הופכת להיות חברה בקואליציה של בנט, יו"ר מועצת יש"ע, הוא ראש הממשלה. מישהו תיאר דבר כזה? אני לא תיארתי ולא חשבתי. אני מקווה שלא יכעסו עלינו, החוכמה גברה הפעם על הצדק. המשפט הפשוט 'תהיה חכם ואל תהיה צודק' התלבש לנו הפעם ב-100 אחוז. תום העידן מותנה בזה שאנחנו נוכיח שיש מדינה אחרי בנימין נתניהו".
פורסם לראשונה: 12:10, 11.06.21