2 צפייה בגלריה
ביקור הרמטכ"ל אביב כוכבי בעיריית טבריה
ביקור הרמטכ"ל אביב כוכבי בעיריית טבריה
הרמטכ"ל אביב כוכבי
(צילום: אפי שריר)
על רקע העלייה במקרי ההידבקות של חיילים בקורונה במסגרות הצבאיות מתחדדת הדילמה כיצד צה"ל צריך לנהוג כדי לשמר כשירות למלחמה מול הסיכון בהידבקות המונית, שעלולה לפגוע בה.
בשנה האחרונה צמצם הצבא את היקף האימונים, בעיקר של מערך המילואים, וכן את התעסוקות המבצעיות, זאת כדי להפחית עד כמה שניתן את היקף התחלואה. אולם בקרוב יתקיים התרגיל הגדול ביותר של צה"ל בשנת 2020, שידמה מלחמה בזירה הצפונית מול חיזבאללה בלבנון ויכלול הטמעה של היכולות החדשות. התרגיל מתקיים על רקע המתיחות מול הארגון, וחשש מהידרדרות במצב.
תרגיל בפיקוד הצפון ב-2019
(צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר לאנשי המילואים הבכירים שישתתפו בו כי "התרגיל יתקיים גם אם המחיר יהיה 1,000 נדבקים, כי אין לנו ברירה".
האמירה הזו הפתיעה את חלקם, והם ניסו לאתגר אותו בשאלות כדי להבין טוב יותר את אמירתו. כוכבי אמר להם שהתרגיל קוצר משבוע לשלושה ימים, וכי צפויים להשתתף בו אלפי חיילים, רובם סדירים, היתר מילואימניקים. "אני מודע לסיכונים, אבל אתם צריכים לזכור שאף אחד לא מודיע לנו מתי המלחמה אמורה לפרוץ. אנחנו צריכים לוודא שהמכונה של צה"ל עובדת. נעשה הכל כדי לצמצם את מספר הנדבקים, אבל התרגיל יתקיים", אמר כוכבי. "העובדה שיש קורונה לא יכולה לשתק את צה"ל. כבר ביטלנו תרגילים ואנחנו חייבים לאמן את הכוחות ולשפר אותם. האחריות עליי. אני מנהל את הסיכונים, והכשירות של צה"ל לא יכולה להיפגע".
2 צפייה בגלריה
התרגיל האחרון בצה"ל עם טנקי מרכבה
התרגיל האחרון בצה"ל עם טנקי מרכבה
בתרגיל ישתתפו אלפי חיילים. ארכיון
(צילום: דובר צה"ל)
גורמים צבאיים מסרו בתגובה כי הרמטכ"ל מעוניין לשמור על הכשירות המבצעית של צה"ל, ובוודאי לא לעודד הדבקה. דברי כוכבי מגיעים כאשר ברקע יש התפרצויות קורונה במספר יחידות: בבית הספר לקצינים נדבקו עשרות, בחטיבת כפיר נדבקו עשרות טירונים. הדבקות יש גם במחנה 80 ובחיל הים: 36 לוחמים מספינת אח"י להב אובחנו כחולי קורונה, עשרות נוספים נשלחו לבידוד.
כאשר לוחם שסבל מחום גבוה חש ברע ולא נשלח לבדיקה, הוא עשה אותה על חשבונו כשיצא לחופשה, שילם מאות שקלים - ונמצא חיובי. הסיפור פורסם אתמול בגלי צה"ל, והוא מלמד על בעיה שעליה מצביעים חיילים רבים: למרות תלונות על תסמינים הם אינם נשלחים לבדיקה.
מדובר צה"ל נמסר: "הצבא חייב לשמור ולשפר את מוכנותו למלחמה, גם במחיר ניהול סיכונים בעידן הקורונה. אין לצה"ל פריבילגיה שלא להיות מוכן כל העת. לתרגיל הותאמו נהלים בריאותיים מיוחדים והרמטכ"ל הדגיש כי יש לקיימו תוך הקפדה מלאה על הנהלים, לשמירה על בריאות המשתתפים. הדברים שנאמרו נועדו להדגיש את חשיבות התרגיל".