5 צפייה בגלריה
בכרי. הסרט נאסר להפצה, הבמאי יפצה את התובע
בכרי. הסרט נאסר להפצה, הבמאי יפצה את התובע
בכרי. הסרט נאסר להפצה, הבמאי יפצה את התובע
(צילום: מוטי קמחי)
הכרעה תקדימית, אחרי שנים של דיונים: בית המשפט המחוזי בלוד אסר את הקרנתו בארץ של הסרט "ג'נין ג׳נין" והורה על החרמתם של כל עותקי הסרט בישראל. השופטת הלית סילש חייבה בנוסף את הבמאי מוחמד בכרי לשלם לתובע סא"ל במיל' ניסים מגנאג'י פיצויים בסך 175 אלף שקלים וכן הוצאות משפט בסך 50 אלף שקלים.
בפסק הדין בתביעת הדיבה, שנמסרה אמש (יום ב'), קבע בית המשפט כי "נאסרת בזאת הפצתו והקרנתו של הסרט בישראל וניתן בזאת צו להחרמתם של כל עותקי הסרט בישראל". התובע מגנאג'י יוצג על ידי עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא ממשרד תל-צור ושות'. עם זאת, השופטת סילש לא הוציאה צו שאוסר על הסרת הסרט מ"יוטיוב".
השופטת ציינה כי בכרי לא יכול לחסות תחת ההגנות שמופיעות בחוק איסור לשון הרע "עת נמצא כי אין אמת בעיקרם של דברים שפורסמו בסרט, אין תום לב בהצגתם, ולא ננקטו על ידי הנתבע צעדים כלשהם, לא שכן צעדים סבירים, על מנת לבסס את הטיעון הלכאורה השזור בפרסום".
5 צפייה בגלריה
מגנאג'י. ניצח בתביעת הדיבה - הסרט נאסר להקרנה בישראל וכל העותקים יוחרמו
מגנאג'י. ניצח בתביעת הדיבה - הסרט נאסר להקרנה בישראל וכל העותקים יוחרמו
מגנאג'י. ניצח בתביעת הדיבה - הסרט נאסר להקרנה בישראל וכל העותקים יוחרמו
(צילום: מוטי קמחי)

"עסקינן בנתבע אשר מצא לנכון לייצר סרט המתיימר להיות סרט תיעודי המבוסס על קיבוץ ראיונות של מי שנחזים להיות תושבי מחנה הפליטים ג'נין", כתבה השופטת סילש. "הנתבע בחר שלא לערוך בדיקה, ולו מינימלית, ולו ראשונית, של הטענות והעובדות שבאו בראיונות ומצא לנכון לשזור בין הראיונות מגוון תמונות, קטעי וידאו ומוזיקה, אשר יש בהם עצמם, גם במיקום ובדרך שבה הוכנסו לסרט, כדי להמחיש, ובחלק מהמקרים אף להעצים, את האמור באותם ראיונות".
השופטת הוסיפה בפסק הדין כי עולה מהראיות שבכרי מודע "באופן פוזיטיבי וממשי" כי חלק מהתיאורים והמצגים שמפורטים בסרט "אינם אמת".
על מגנאג'י כתבה השופטת: "ניצב התובע, אדם פרטי, שנקרא על ידי מדינת ישראל לשירות צבאי במהלך מבצע חומת מגן, ומוצא עצמו מוצג בגוף אותו סרט כמי שבוזז את כל ממונו של אדם אחר, מבוגר וחסר ישע. זאת כחלק מהצגה של מציאות אלטרנטיבית כוללת פרי יצירתו של התובע (בכרי -ג"מ)".
5 צפייה בגלריה
עימותים באולם בית המשפט המחוזי בלוד
עימותים באולם בית המשפט המחוזי בלוד
עימות באולם בית המשפט, באחד הדיונים
(צילום: יריב כץ )
5 צפייה בגלריה
עימותים באולם בית המשפט המחוזי בלוד
עימותים באולם בית המשפט המחוזי בלוד
(צילום: יריב כץ )
בעבר נדחתה תביעת לשון הרע שהגישו חמישה לוחמי צה"ל במילואים נגד בכרי, למרות שנקבע שהסרט כולל לשון הרע וליוצרו לא עומדות ההגנות הקבועות בחוק. זאת בנימוק שלתובעים - שלא הופיעו בסרט - לא עומדת עילת תביעה אישית.
בניגוד להליכים הקודמים, מגנאג'י הופיע בסרט בזמן שמסופרת "עדות" כביכול המאשימה את חיילי צה"ל בביזה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שקיבל פניות מאישי ציבור שונים - בהם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל גדי איזנקוט - החליט לעשות שימוש בסמכותו הייחודית ולשלוח נציג מטעמו להליך האזרחי הזה ולהשתתף בו.
מגנאג'י הגיש את תביעת לשון הרע נגד בכרי בנובמבר 2016. הוא תבע 2.6 מיליון שקלים בטענה לרשלנות ולשון הרע של בכרי כלפיו, בשל הסרט שביים והפיק. על פי התביעה, אחרי מבצע חומת מגן יצא בכרי למחנה הפליטים בג'נין עם צוות הסרטה, תיעד משם את אזורי המלחמה ויצר סרט כשהוא "מראיין" פלסטינים. נטען שהסרט הוא דוקומנטרי ועולות בו טענות על פשעי מלחמה ואכזריות נגד אזרחים.
5 צפייה בגלריה
עורך הדין טל שפירא ונבות תל צור
עורך הדין טל שפירא ונבות תל צור
עורכי הדין טל שפירא ונבות תל צור. ייצגו את מנגאג'י
(צילום: צביקה גולדשטיין, עופר וקנין)
בתביעה נטען כי המעשים המיוחסים לבכרי "מציגים את חיילי צה"ל בכלל ואת התובע בפרט כפושעי מלחמה. הדעת אינה סובלת כי ניתן יהיה לעבור לסדר היום במדינת ישראל על ייחוס מעשים (כוזבים) כה חמורים שהוא טפל על התובע". עוד נטען כי הסרט רווי בסילופים ובדיות שהופכים אותו לעלילת דם של ממש. בכרי מנגד טען בכתב ההגנה לרדיפה והשתקה פוליטית באצטלה של תביעה משפטית עניינית. לדבריו, לא עלתה כל טענה בסרט כלפי מגנאג'י, ולא היה ניתן לזהות אותו בו.
עורכי הדין מיכאל ספרד ועו"ד חוסיין אבו חוסיין, שייצגו את בכרי, מסרו בתגובה: "זה תיק שבו האווירה ניצחה את המשפט. בית המשפט נכנע לשנים של הסתה נגד בכרי והתיר באופן חסר תקדים תביעה שהוגשה 15 שנים לאחר צאת הסרט ושבאופן ברור התיישנה - להתנהל. פסק הדין עמוס בשגיאות משפטיות קשות. בימים הקרובים נחליט על צעדינו".

בימין בירכו על ההחלטה, בל"ד: "סתימת פיות"

יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה (הרשימה המשותפת), תקף את החלטת בית המשפט: "המסע המתיש וארוך השנים של הכיבוש ביוצר והבמאי מוחמד בכרי וביצירתו 'ג'נין ג'נין' הגיע לסיומו בהחלטה שעיקרה סתימת פיות, אך צפויה, שרותה פסק בית המשפט למען הכיבוש ולמען הנרטיב של הכובש. לא את עותקי הסרט ג'נין ג'נין צריך לגנוז, אלא את הכיבוש ואת פשעיו".
מנגד, ח"כ יועז הנדל (תקווה חדשה), בירך על החלטת בית המשפט: "הצדק יצא לאור, אחרי הרבה שנים, מוחמד בכרי ישלם פיצויים על סרטון השקרי ג'נין ג'נין. שמחתי לתמוך במאבק שהתקיים בבית המשפט בשנים האחרונות. ידעו מפיצי דיבת הארץ וחיילי צה"ל שיש לכך מחיר".
שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) בירך גם הוא על פסק הדין: "חופש הביטוי הוא ערך מרכזי בחברה דמוקרטית, ואשמור עליו ככל יכולתי, אך אין בחופש הביטוי כדי להתיר עלילות שווא והוצאת לשון הרע. אני מברך על התייצבות בית המשפט לצדם של לוחמי צה"ל ולצד ערכי היושר והאמת".
פורסם לראשונה: 22:36, 11.01.21