ראש המוסד יוסי כהן נועד שלשום (יום ו') בבית הלבן עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן – פגישה שלדברי גורמים בירושלים התקיימה לבקשתו של ביידן וביוזמתו. בכך הפך כהן לבכיר הישראלי הראשון הפוגש את ביידן מאז כניסתו לבית הלבן. הפגישה עסקה ברובה באיראן, כשברקע השיחות בווינה בין טהרן למעצמות על חזרה להסכם הגרעין. השתתפו בה גם בכירים במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב.
4 צפייה בגלריה
יוסי כהן וג'ו ביידן
יוסי כהן וג'ו ביידן
ביידן וראש המוסד כהן, ארכיון
4 צפייה בגלריה
זירת השיחות בין איראן למעצמות בווינה
זירת השיחות בין איראן למעצמות בווינה
זירת השיחות בין איראן למעצמות בווינה
(צילום EPA)
לפני צאתו לוושינגטון, כהן קיים שיחת תדרוך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובביקורו בארה"ב הוא נפגש גם עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן ועם בכירים ב-CIA ובגופי מודיעין אחרים. בפגישות הציג כהן את דאגתה של ישראל מהחזרה המסתמנת של ארה"ב להסכם הגרעין עם איראן.
הפגישה בין ראש המוסד לנשיא ארה"ב התקיימה על רקע דיווחים אודות התקדמות בשיחות בין איראן למעצמות בווינה בנוגע לחזרה להסכם הגרעין בין טהרן למעצמות שנחתם ב-2015. במסגרת ההסכם ההוא, הוסרו רוב הסנקציות הבינלאומיות מעל הרפובליקה האיסלאמית - והיא בתמורה צמצמה את תוכנית הגרעין שלה.
ישראל ומדינות ערביות במפרץ מתחו ביקורת חריפה על ההסכם, וטענו כי בכך שהוא מאפשר לאיראן לשקם את כלכלתה - הוא יקל עליה להגביר את פעילות הטרור שלה ברחבי המזרח התיכון והעולם. בשנת 2018 אימץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את עמדתן, הוציא את ארה"ב מההסכם והטיל מחדש סנקציות חריפות על איראן. בתגובה, החלה טהרן להתיר את ההתחייבויות שהיא עצמה נתנה בהסכם, וצברה כמויות אורניום מועשר גדולות בהרבה משההסכם התיר לה, בין השאר אורניום המועשר ל-60% - רמה הקרובה מאוד לזו שנחוצה לפיתוח נשק גרעיני.
4 צפייה בגלריה
חסן רוחאני
חסן רוחאני
נשיא איראן חסן רוחאני. מחכים להסרת הסנקציות
(צילום: AFP)
השיחות בין איראן למעצמות נמשכו גם בסוף השבוע האחרון, ואתמול יצאו הצדדים להפסקה בת שישה ימים. הם ישובו וייפגשו בסוף השבוע הבא. ראש צוות המשא ומתן של איראן לשיחות הגרעין, סגן שר החוץ עבאס ארקצ'י, טען אמש כי עד כה כבר סוכם בשיחות שרוב הסנקציות האמריקניות על אישים ומוסדות איראניים יוסרו. לדבריו, על בסיס הסיכומים עד כה, הציפייה של איראן היא שארה"ב תסיר את כל הסנקציות על הנפט והגז האיראניים, על תעשיית הרכב, הפיננסים והבנקאות של טהרן – וכן על הנמלים שלה.
השיחות בווינה נערכות ברובן בקומת המרתף של מלון יוקרה, שם מכונסים נציגי איראן, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה, המדינות שלא פרשו מההסכם. נציגי ארה"ב נמצאים במלון אחר, בצד השני של הרחוב, ושליחים מעבירים מסרים אליהם ומהם, משום שאיראן סירבה לאפשר לנציגיה לקיים איתם שיחות ישירות.
4 צפייה בגלריה
אנתוני בלינקן
אנתוני בלינקן
מזכיר המדינה בלינקן. נפגש אף הוא עם ראש המוסד
(צילום: רויטרס)
דיפלומטים בכירים מצרפת, בריטניה וגרמניה אמרו אמש: "יש לנו עוד הרבה עבודה, ונשאר לנו מעט זמן. בהתחשב בכך, היינו מקווים להתקדמות גדולה יותר השבוע. עדיין לא הגענו להבנה על רוב הנקודות הקריטיות. הצלחה במשימה היא ממש לא דבר מובטח, אבל היא גם לא בלתי אפשרית". גורמים רשמיים אמרו שהם מקווים לגבש הסכם עד 21 במאי, היום שבו יפקע ההסכם בין טהרן לסוכנות הגרעין של האו"ם על המשך הפיקוח של הסוכנות על פעילותה הגרעינית של איראן.
היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן אמר שלשום כי השיחות נמצאות ב"מקום לא ברור" – כשכוונתו שלא בטוח שהן יובילו להסכם. שגריר רוסיה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מיכאיל אוליאנוב, אמר אתמול: "אנחנו לא צריכים לצפות לפריצות דרך בימים הקרובים. אנחנו צריכים פשוט להמשיך בעבודה הדיפלומטית, ויש לנו כל סיבה לצפות שהתוצאה הסופית תהיה מוצלחת ושהיא תגיע די בקרוב, בתוך כמה שבועות". אוליאנוב, יש לציין, נחשב לאחד הגורמים האופטימיים יותר בשיחות.
פורסם לראשונה: 23:06, 01.05.21