"מי השקרן הזה?": ח"כ תומא-סלימאן מפוצצת ריאיון
(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)

כנס "בין כיבוד לאפרטהייד" שארגנו חבר הכנסת מוסי רז ממרצ ועאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת עורר אתמול (יום שלישי) מהומה, אחרי שח"כ עופר כסיף כינה את ח"כ איתמר בן גביר "חתיכת חרא", וזה כינה אותו בתגובה "מחבל". הבוקר באולפן ynet ניסתה ח"כ תומא סלימאן להסביר את מטרת הכנס, אך נטשה בזעם את הריאיון כשהפעיל החברתי יוסף חדאד - שטען שלא הוכנס לכנס - החל לדבר.
3 צפייה בגלריה
עאידה תומא סלימאן נוטשת את הריאיון באולפן
עאידה תומא סלימאן נוטשת את הריאיון באולפן
חדאד ותומא סלימאן אחרי פיצוץ הריאיון
(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)
תומא סלימאן הוקלטה מבקשת לא להכניס את חדאד
(צילום: ערוץ כנסת)

בתחילת הריאיון נשאלה ח"כ תומא-סלימאן אם היא מרוצה מתוצאות הכנס, והשיבה: "כמובן שאני מרוצה מההדים שהוא עורר". עם זאת, היא ציינה שהיא לא מרוצה מכך שחברי כנסת "הגיעו באופן מיוחד כדי לעשות פרובוקציות, לצעוק, להשמיץ ולקלל".
כנס עם שם כזה הוא לא מלכתחילה פרובוקציה? "אני לא חושבת שנושא כזה בא כדי לעשות פרובוקציות. רצינו לקיים דיון על הכיבוש. הכותרת הייתה 54 שנים בין כיבוש לאפרטהייד. אני חושבת שהגיע הזמן לנפץ את הניסיונות שיש בשנים האחרונות להביא לטאבו על נושאים פוליטיים-מדיניים שאנחנו חיים איתם כבר הרבה שנים. אי אפשר לדחוק הצידה 54 שנים של כיבוש, ואי אפשר להעלים אותן מהשיח והמפה הפוליטית".
לפי שום קריטריון, של שום מומחה בלתי תלוי, בשום מקום אין בישראל אפרטהייד. "אתה טועה. אני לא יודעת על איזה מומחים אתה מדבר. מה שקורה בשטחים הפלסטיניים הכבושים זה כן אפרטהייד, לפי כל המדדים. האפרטהייד הוא בעצם העובדה שהמדינה שולטת בשטחים האלה ומפעילה בהם את החוקים שלה והריבונות שלה - אפילו אם יש מה שנקרא הרשות הפלסטינית. הכוחות הישראליים של הכיבוש נכנסים לכל פינה בשטחים הפלסטיניים".
הצעקות והקללות בכנס האפרטהייד
(צילום: ערוץ כנסת)

לאחר מכן נשאלה תומא-סלימאן מדוע לא הורשו להיכנס גורמים שונים לכנס, והשיבה: "האדם הזה (יוסף חדאד), שהולך ומפיץ שקרים, הוכנס לכנס. נאמר לו מלכתחילה שיש לנו רשומים שכיבדו אותנו ונרשמו כמו שצריך, ולכן נכניס אותם קודם ואחר כך הוא ייכנס".
בשלב זה התערב חדאד ואמר: "שקר וכזב". תומא-סלימאן השיבה: "מי השקרן שדיבר עכשיו?", ולאחר מכן הוסיפה: "אני לא מתעמתת עם אנשים כמוך. אני יורדת מהשידור".
תוך כדי שתומא-סלימאן נאת העמדה שממנה התראיינה בכנסת, אמר חדאד: "היה לה קל להגיד שאני שקרן כשאני לא מולה, אבל בשנייה שהיא הבינה שאני פה היא ברחה. מדהים". לטענת חדאד, "הגעתי כמוזמן של שני חברי כנסת - אביר קארה ועמיחי שקלי. אני מנכ"ל עמותת ערבים לזה, שמטרתה לחבר בין יהודים וערבים, שנהיה חלק מהחברה הישראלית. אמרו לי שהשם שלי נמחק מהרשימה, בגלל זה היא שקרנית".
3 צפייה בגלריה
יאיר גולן
יאיר גולן
"כנס מיותר, מוסי רז שגה". יאיר גולן
(צילום: קובי קואנקס)
3 צפייה בגלריה
אלי כהן בריאיון באולפן
אלי כהן בריאיון באולפן
"תארו לכם שבנט היה איתנו בקואליציה כשיש כנס כזה". אלי כהן
(צילום: הדר יואביאן)
לדברי חדאד, "הם לא ידעו שאני מחזיק בתעודת עיתונאי ובגלל זה לא יכולים למנוע ממני להיכנס לדיון. שני דברים קרו - השקר הכי גדול שנאמר קודם שמכניסים את כולם ורק אז אותי. היא נתפסה בעדשת המצלמה של ערוץ הכנסת כשאומרים לה 'מה עם חדאד?', והיא השיבה 'לא, שיישאר בחוץ, לא מכניסים אותו'. השקר השני היה שמעולם לא נאמר לי שאכנס לדיון - להיפך, יש לי פה הודעה שיש הוראה מפורשת של הביטחון למנוע ממני להיכנס. שקר שלישי - נכנסתי לא כי היא החליטה להכניס אותי, אלא כי איימנו להגיש תלונה בכנסת שמנעו מעיתונאי להיכנס".
רציתי להיכנס כדי לסקר, או בשביל פרובוקציה? "אני בן אדם מאוד ממלכתי, כשאני מתראיין אני לא מנבל את הפה, לא מקלל ולא מסית. אני מציג עובדות ונתונים. הם כבר החליטו שאני בא לעשות פרובוקציה, לא שאלו אותי ולא רצו לשמוע את דעתי. ברגע שקרה מה שקרה, אמרו 'יופלי, נלביש עליו פרובוקציה ונצא מזה'. הם רצו לצאת מזה כי הבינו שפיקשוו ובענק. במשך שנים ניסו להתעלם מקיומי כי לא רצו לתת לי לגיטימציה".
"אני ערבי-ישראלי שהקול שלי שונה מהם, קול אחר, קשה להם עם הדמוקרטיה הזו", הוסיף חדאד. "הצורה שבה היא התנהלה אתמול הייתה רחוקה מדמוקרטיה".
יאיר גולן: "מוסי רז שגה כשהשתתף בכנס"
(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)

אלי כהן: "בזכות מוסי רז לבנט יש ממשלה"
(צילום: ירון ברנר)

חבר הכנסת יאיר גולן ממרצ התייחס גם הוא באולפן ynet לכנס, שלדעתו היה מיותר. "לקרוא לעניין יהודה ושומרון אפרטהייד זו טעות, זה לא עוזר לעניין שלנו", אמר. "ישראל חייבת להיפרד מהפלסטינים בראש ובראשונה לטובתה, כי אי אפרש לשמור על ישראל כמדינה חופשית ודמוקרטית וביתו הלאומי של העם היהודי ובו-זמנית לספח מיליוני פלסטינים. זו איוולת שאין כדוגמה, ותארי האפרטהייד לא מועילים ואף מזיקים לענייננו".
גולן התייחס גם לנוכחותו של חבר הכנסת מוסי רז ממפלגתו בכנס, ואמר: "דעותיו של רז מוכרות ואני מכבד אותן, אנחנו סך הכל חברים טובים. בנושא הזה הוא שגה, ואת השגיאה הזו צריך לתקן".
חבר הכנסת אלי כהן מהליכוד התייחס גם הוא לכנס, ואמר: "בזכות האצבע של מוסי רז בנט ראש הממשלה. אפילו 61 אצבעות לא היו לממשלה, היו לה 60. דמו לעצמכם שעכשיו היינו בקואליציה, בנט היה אחד מאיתנו והיה כנס שקורא לישראל מדינת אפרטהייד".