יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה שוקל להגדיל את תקציב הישיבות באמצעות הכנסת סעיף מיוחד בעניין בחוק להגדלת תקציב מערכת החינוך. כך דווח הבוקר (יום ג') לראשונה בכלכליסט. מדובר בתוספת של 4.2 מיליארד שקל לצורך פתיחתה של שנת הלימודים הקרובה. הצעת החוק הזו אושרה ביום ראשון בממשלה ותובא ככל הנראה היום להצבעה בקריאה ראשונה. המליאה הייתה אמורה להצביע אתמול על הצעת החוק, אבל ההצבעה נדחתה לפי דרישת חברי כנסת מהרשימה המשותפת, משום שאתמול חל חג הקורבן.
משה גפנימשה גפני
ח"כ משה גפני
(צילום: שליו שלום )
לאחר שהצעת החוק תאושר בקריאה ראשונה היא תובא לדיון בוועדת הכספים. לפי הערכות, בשלב זה גפני יבקש להגדיל את תקציב הישיבות באמצעות הוספת סעיף מיוחד לחוק. בלשכת גפני סירבו להגיב לידיעה.
מפלגות יהדות התורה וש"ס עסוקות בימים אלה בהגדלת תקציבי הישיבות והמוסדות החרדיים. אלה מצויים במצוקה בגלל התנהלות המדינה בתקציב המשכי החודשי, בהיעדר תקציב מאושר ל־2020. תקציב הישיבות בספר התקציב הוא כ-940 מיליון שקל, אולם בשל מספר התלמידים הוא גדל לכ-1.2 מיליארד שקל. אלא שבשל התקציב ההמשכי, הישיבות יסיימו את 2020 עם כ-300 מיליון שקל פחות משהיו אמורות לקבל.
בתחילת השנה החליטה ועדת החריגים במשרד האוצר להגדיל את ההקצבה החודשית לישיבות, אבל גם סכום זה לא מספיק - ולכן שוקל גפני את אפשרות החוק להגדלת תקציב משרד החינוך. בשבוע שעבר התנה גפני את קידום החוק למתן דמי אבטלה וסיוע למשק והחוק לחלוקת מענקים כספיים לכל האזרחים בוועדה - עד שהממשלה תסכים להרחיב את המענק למשפחות עם ארבעה ילדים ויותר.
שר האוצר ישראל כץ הובהל בדחיפות לוועדה ולבסוף הסכים לקבוע מענק של 500 שקל לילד הרביעי ו-300 שקל לכל אחד מהילדים הבאים. גפני ויו"ר ש"ס אריה דרעי ושר השיכון יעקב ליצמן הבהירו לראש הממשלה בנימין נתניהו שיש לאשר תקציב מדינה בטרם הקדמת הבחירות - כדי להבטיח שהישיבות לא יישארו ללא תקציב.
ח״כ מיקי לוי מיש עתיד אמר אתמול כי "בממשלת נתניהו מי שלוחץ יותר, מקבל יותר. כך לא צריך לעבוד תקציב מדינה וכך אסור לנהל כספי ציבור. הרעה החולה שנקראת כספים קואליציוניים חייבת לעבור מן העולם. את ההחלטות התקציביות צריך לקבל על בסיס טובת כלל הציבור ולא על פי לחץ פוליטי".
נתניהו שב וקרא אתמול בישיבת סיעת הליכוד להעברתו המהירה של תקציב חד שנתי ל-2020. "צריך להביא תקציב מיידי כי להביא ודאות ויציבות למשק. אי-העברת התקציב תפגע בדירוג האשראי של ישראל ובדרך שבה מסתכלים עלינו בשווקים הבינלאומיים", אמר.
"צו השעה זה אחדות. אף אחד לא רוצה בחירות". סוגיית התקציב מאיימת לקרוע את הקואליציה הרעועה שהקימו נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. נתניהו דורש אישורו המיידי של תקציב חד-שנתי ל-2020 בלבד - כדי להשאיר לעצמו אפשרות לפרק את הממשלה בתחילת השנה הבאה. גנץ, לעומתו, דורש את אישורו של תקציב דו־שנתי לשנים 2020-2021 - כדי למנוע מנתניהו את האפשרות לפרק את הממשלה בתחילת השנה הבאה.