2 צפייה בגלריה
איאד אלחלאק
איאד אלחלאק
איאד אל-חאלק

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד שוטר מג"ב (20) בגין המתה בקלות דעת של איאד אל-חלאק, בן 32 עם צרכים מיוחדים על הרצף האוטיסטי, בעיר העתיקה בירושלים במאי 2020. על-פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכות הדין ליאת יונניאן וקרן לביא, "ב-30 במאי, בשעות הבוקר המוקדמות, איאד אל-חלאק היה בדרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה כשעל פניו מסכה כירורגית ועל ידיו כפפות שחורות חד-פעמיות. מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בעל הצרכים המיוחדים, עוררו את חשדם של שני שוטרים שהוצבו במקום שחשבו כי מדובר במחבל שמטרתו לפגע.
זירת הירי
(צילום: אלכס גמבורג)

"אחד השוטרים הכריז ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה וכך החל מרדף גלוי אחריו, שאליו הצטרפו בהמשך גם הנאשם ומפקדו, תוך כדי שהם קוראים לו בעברית וערבית לעצור ולהזדהות. איאד לא עצר והמשיך במנוסתו, ובתגובה, תוך כדי המרדף, ירה המפקד לעבר רגליו של איאד שני כדורים מאקדחו שלא פגעו בו. מספר שניות לאחר מכן פנה איאד למתחם אשפה סגור בו נכחו עובד ניקיון, עובד ווקף ואישה נוספת שאותה הכיר איאד היכרות מוקדמת".
2 צפייה בגלריה
אירוע הירי במזרח ירושלים: איאד אלחלאק פלסטיני בעל צרכים מיוחדים הוא ההרוג
אירוע הירי במזרח ירושלים: איאד אלחלאק פלסטיני בעל צרכים מיוחדים הוא ההרוג
"לא פגע באף אחד". איאד אל-חלאק
עוד נכתב כי "הנאשם ומפקדו נכנסו למתחם בעקבותיו של איאד ובעודו עומד מולם, כשהוא עם גבו אל הקיר, ביצע לעברו הנאשם ירי שכתוצאה ממנו נפגע איאד בבטנו התחתונה ונפל ארצה. מיד לאחר הירי נכנסו שני השוטרים למתחם, אשר אחד מהם פנה אל איאד בערבית ושאל אותו היכן נמצא האקדח.
"במענה, איאד שהיה פצוע כתוצאה מהירי הראשון, התרומם מעט, הצביע לעבר האישה אותה הכיר ומלמל דבר מה. לפיכך, פנה אחד השוטרים אל אותה אישה ושאל אותה היכן נמצא האקדח והיא השיבה 'איזה אקדח?'. במקביל למענה שלה, ולמרות שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע כתוצאה מהירי הראשון, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לעבר פלג גופו העליון אשר גרם למותו".
פרקליטות המשפחה מסרו כי "מדובר באירוע קשה ומצער שגרם למותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים. ההחלטה על העמדתו לדין של השוטר היורה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות האירוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע של השוטר. הירי שביצע השוטר לעבר איאד אל-חלאק התרחש כשהמנוח לא החזיק דבר בידיו ולא ביצע פעולה שהצדיקה את הירי לעברו. השוטר ירה לעברו תוך שהוא נוטל סיכון בלתי סביר שהוא יגרום למותו ולכן נמצא, כאמור, כי יש מקום להעמידו לדין".
עורכי דינו של הלוחם, עו"ד אפרת נחמני-בר, עו"ד שרון זגגי-פנחס ועו"ד אלון פורת מסרו: "מדובר בעיננו בהחלטה אומללה ובטעות קשה בשיקול הדעת של מח"ש. הדבר רק מוכיח את שאמרנו מלכתחילה: דעתם של גורמי מח"ש הייתה מנויה וגמורה להגיש כתב אישום נגד החייל והשימוע היה למראית עין בלבד ומן הפה אל החוץ. ההחלטה מעידה על חוסר הבנה מוחלט של מח"ש בנוגע לאירועים מבצעיים ונתק מוחלט מהשטח. מצב שבו לוחם פועל בתום לב באירוע מבצעי ומוצא עצמו על ספסל הנאשמים הוא מצב בלתי נסבל. השלכות הרוחב של החלטות שגויות כאלה יכולות להיות קשות והן ירתיעו לוחמים שיעדיפו לא לפעול ולא לחתור למגע מפחד שיעמדו לדין".
בסביבת הלוחם נשמעה ביקורת חריפה על העובדה שמח"ש הזדרזה להודיע על הגשת כתב האישום במקביל לפרסום ההודעה, מבלי לתת למפקדיו ולמשפחתו זמן מינימלי להתמודד עם המצב. מנגד, ח'יירי אל חלאק, אביו של איאד, אמר ל-ynet: אנחנו רוצים שיהיה חוק במדינה הזאת. במדינה הזאת יש הבדל אם אתה יהודי ואם אתה ערבי".
יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב על כתב האישום וכינה את סעיף ההמתה בקלות דעת "מרתיח ומבזה שמתיר לרצוח כל פלסטיני שלא בא טוב בעין לשוטר או חייל. סיום הכיבוש הוא צדק לאיאד".
הירי באל-חלאק בוצע בבוקר שבת. הוא היה בדרכו לבית ספר המיועד לבעלי צרכים מיוחדים. במשטרה אמרו תחילה כי השוטרים חשדו שהוא מחזיק אקדח וירו בו לאחר שלא נענה לקריאותיהם, אך במשפחתו הסבירו כי כנראה לא שמע או לא הבין את הקריאות עקב מגבלותיו.
קרוב משפחתו סיפר באותה עת כי אל-חלאק היה בן יחיד למשפחה עם שתי בנות. "לצערי, השוטרים רצחו אותו בדם קר מבלי שיהווה סכנה לחייהם. הוא יצא מהבית לכיוון בית ספר כמו בכל יום, וכשהגיע לשער האריות - נורה למוות. בגלל שהוא מוגדר על הרצף האוטיסטי הוא תמיד בעולם שלו". הוא הוסיף: "איאד בחיים לא החזיק נשק ולא פגע באף אחד. הוא היה אדם צנוע מאוד. עד עכשיו אני לא מבין איך השוטרים הגיעו למסקנה שהיה לו נשק. אלו לא שוטרים, אלה פושעים. קל להם ללחוץ על ההדק ולפגוע בערבים".