מרכזי המסחר ייפתחו מיום ראשון, משישי ניתן יהיה לקיים תפילות מצומצמות בבתי הכנסת, ובחגיגות פורים לא יתקיימו תהלוכות. אלו רק חלק מהתקנות שאישר אמש (יום ב') קבינט הקורונה במסגרת הפעימות השנייה והשלישית בתוכנית היציאה מהסגר של משרד הבריאות. מה פתוח לכולם? מה פתוח רק למתחסנים ומחלימי קורונה? ומתי ייפתחו בתי הקפה והמסעדות? ynet עושה סדר.
9 צפייה בגלריה
קורונה יציאה סגר
קורונה יציאה סגר
ההקלות יחלו ביום ראשון. אלו הדברים שייפתחו
(צילום: מוטי קמחי, עמית שאבי, AFP)

מי לומד בשבוע הבא?

לפי החלטת הקבינט ביום ראשון יחזרו לבתי הספר תלמידי כיתות ה'-ו', י"א וי"ב בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות ששיעור המתחסנים בהם עומד על לפחות 70% ושציון הרמזור שלהן נמוך מ-6.5. התלמידים יצטרפו לתלמידי הגנים והכיתות הנמוכות שכבר חזרו ללימודים בערים הירוקות, הצהובות והכתומות גבוליות (70% מתחסנים וציון רמזור נמוך מ-6.5).
הילדים שחזרו לביה"ס
(צילום: עמית הובר, רענן בן צור)
בהמשך השבוע צפוי להתקיים דיון נוסף בקבינט הקורונה בנוגע לחינוך, זאת בשל דרישת שר החינוך יואב גלנט לפתוח את כל מערכת החינוך בערים ירוקות וצהובות.

מה פתוח לכולם?

בהתאם להחלטת הקבינט, מיום ראשון בשעה 07:00 ייפתחו לטובת כלל אזרחי המדינה הקניונים, מרכזי המסחר הפתוחים, השווקים וחנויות הרחוב. הם יצטרכו לפעול בכפוף ל"תו סגול מחמיר".
בנוסף, ביום ראשון ייפתחו לטובת כלל הציבור המוזיאונים והספריות ברחבי הארץ, גם כן בכפוף ל"תו סגול מחמיר".
9 צפייה בגלריה
קניון בת ים ריק בזמן הקורונה
קניון בת ים ריק בזמן הקורונה
קניון בת ים. ייפתחו לכלל הציבור בכפוף לתו סגול מחמיר
(צילום: שמוליק דודפור)
הקבינט החליט לקבוע הגבלת התקהלות רחבה יותר. כבר מיום שישי הקרוב יוכלו להתקהל 10 אנשים בתוך מבנה ו-20 אנשים בשטח פתוח.

מה ההנחיות של התו הסגול המחמיר?

נכון לעכשיו עדיין לא ידוע באופן מלא מה ההגדרות של התו הסגול המחמיר, והוא ייקבע במהלך ניסוח התקנות לקראת אישורן בממשלה. התו הסגול המחמיר צפוי להגביל משמעותית את מספר האנשים שיכולים להיכנס לכל מבנה וההגבלות צפויות להיות מחמירות מהרגיל במטרה למנוע התקהלויות ועומסים.

למה פותחים מקומות סגורים לכולם?

בהתחלה רצו בקבינט לפתוח את הקניונים ומרכזי המסחר הסגורים רק למתחסנים ומחלימי קורונה, אך לבסוף הוחלט לפתוח אותם לחלוטין בטענה שזה בלתי אכיף ועלול ליצור תורים, ולכן עדיף להדק יותר את הכניסה ולפתוח את הקניונים לשעות נרחבות יותר.
9 צפייה בגלריה
אנשים עושים קניות
אנשים עושים קניות
סופר, ארכיון. אי אפשר למנוע מאנשים להגיע לחנויות חיוניות בתוך הקניון - אז פתחו לכולם
(צילום: AFP)
בנוסף, בקניונים רבים יש חנויות חיוניות שפתוחות לכלל הציבור כמו סופרים ובתי מרקחת, ובאחרים יש קליניקות רפואיות – כך שלא ניתן למנוע ממי שלא התחסן לקבל טיפול רפואי או להיכנס לרכוש מוצרים באחת החנויות המותרות.

מה כולל מתווה "התו הירוק"?

לפי החלטת הקבינט, מיום ראשון בבוקר ייפתחו ברחבי הארץ מקומות במסגרת מתווה "התו הירוק", שמאפשר הכנסת מחלימי קורונה ומי שעבר לפחות שבוע מקבלת המנה השנייה של החיסון.
הכניסה למקומות שייפתחו במסגרת מתווה "התו ירוק" תתאפשר רק למי שיציג תעודת מתחסן או אישור רפואי שהחלים מקורונה. לא תתאפשר כניסה למי שיציג רק בדיקת קורונה שלילית ולא החלים מהנגיף או טרם השלים את החיסון בשתי המנות. מי שייכנס ללא תעודת מתחסן או אישור החלמה צפוי לקבל קנס.
9 צפייה בגלריה
תעודת המתחסן
תעודת המתחסן
תעודת מתחסן, אילוסטרציה

מה פתוח במתווה "התו הירוק"?

מיום ראשון בבוקר תתאפשר פתיחת חדרי כושר, סטודיו, ובריכות שחיה במסגרת המתווה "התו הירוק", כלומר רק למחלימי קורונה ומי שעבר לפחות שבוע מקבלת המנה השנייה של החיסון.
לפי מתווה התרבות והספורט, ניתן יהיה לקיים אירועים בהשתתפות מחלימי קורונה או מחזיקי תעודת מתחסן, עם הגבלת התקהלות של עד 50% מתפוסת המבנה.
9 צפייה בגלריה
חדר כושר "אייקון פיטנס" בבאר שבע
חדר כושר "אייקון פיטנס" בבאר שבע
חדרי הכושר חוזרים ביום ראשון במסגרת מתווה התו הירוק
(צילום: בראל אפרים)
בנוסף, בתי כנסת שירצו יוכלו להירשם אצל הרשות המקומית ולקבל אישור לקיים תפילות בתוך המבנה בהשתתפות של מתפללים שהשלימו את החיסון לקורונה או שהחלימו מהנגיף. בתי הכנסת שיקבלו אישור של תו ירוק יתחייבו להכניס רק מתפללים שהשלימו את החיסון או החלימו מקורונה ולא יכניסו ילדים. ניתן יהיה לקיים מנייני תפילה בהיקף של עד 50% מהתפוסה המרבית בבית הכנסת.

חופשות במתווה ירוק

לפי החלטת הקבינט, ניתן יהיה לפתוח מיום ראשון בבוקר את בתי המלון ברחבי הארץ רק במסגרת "התו הירוק", וללא הפעלת חדרי אוכל. ילדים יוכלו להגיע רק בהצגת בדיקת קורונה שלילית.
9 צפייה בגלריה
קלאב הוטל באילת
קלאב הוטל באילת
בתי המלון ייפתחו ללא חדר אוכל רק במסגרת התו הירוק, האיים הירוקים יחזרו גם כן
(צילום: מאיר אוחיון)
כמו כן, במסגרת מתווה התו הירוק יופעלו מחדש האיים הירוקים, שם ניתן יהיה להפעיל את המלונות באופן מלא – אך רק למי שעומד בהגדרות התו הירוק. בשלב הראשון יחול מתווה האיים הירוקים רק בים המלח, ואם אילת תהפוך לירוקה – המתווה ייכנס לתוקף גם שם.

מה עושים בפורים?

קבינט הקורונה התייחס גם לחג הפורים שיחול בסוף השבוע הבא. הגבלות ההתקהלות של יותר מעשרה בתוך מבנה ויותר מעשרים בשטח פתוח יחולו גם במהלך החג, ולא תתקיימנה תהלוכות ומסיבות המוניות. כן תתאפשר הפעלת "משאיות שמחה" ללא התקהלות סביבן.
9 צפייה בגלריה
העדלאידע בשדה בוקר
העדלאידע בשדה בוקר
עדלאידע, ארכיון. בלי תהלוכות ומסיבות בפורים
(צילום: הרצל יוסף)
כל בית כנסת יוכל לבחור אם הוא רוצה לפעול במסגרת "התו הירוק", כפי שנקבע בהחלטת הקבינט, או שיחולו עליו מגבלות ההתקהלות (כלומר עשרה בפנים או 20 בשטח פתוח).
את סעודות הפורים ניתן יהיה לקיים במסגרת המשפחה הגרעינית בלבד. אם כל בני המשפחה החלימו מקורונה או שעבר לפחות שבוע מקבלת המנה השנייה של החיסון, ניתן יהיה לשתף בארוחה גם ילדים נשואים ונכדים.

מתי פותחים את המסעדות? מה יהיה בפעימה השלישית?

הפעימה השלישית במתווה היציאה מהסגר, שאושרה שבקבינט הקורונה, אמורה להתחיל ביום ראשון 7 במרץ 2021 ותכלול בין היתר פתיחה של בתי קפה ומסעדות קטנות לכלל האוכלוסייה, ולא רק במסגרת מתווה התו הירוק.
מגבלת ההתקהלות תורחב אף היא ותאפשר 20 אנשים בתוך מבנה ו-50 אנשים בשטח פתוח.
9 צפייה בגלריה
מסעדת שוקו לולו בפלורנטין
מסעדת שוקו לולו בפלורנטין
המסעדות ישובו בפעימה השלישית
(צילום: עיריית תל אביב)
תלמידי כיתות ז'-י' יחזרו ללימודים בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות עם שיעור מתחסנים של 70% וציון רמזור נמוך מ-6.5. למעשה, המשמעות היא פתיחה מלאה של מערכת החינוך בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות (70% מחוסנים וציון רמזור של עד 6.5).
במסגרת מתווה התו הירוק ייפתחו לטובת המתחסנים והמחלימים גני האירועים, האטרקציות, אולמות הכנסים, מסעדות – בהזמנה מראש, וכן פעילות מלאה של המלונות ברחבי הארץ.
פורסם לראשונה: 21:50, 15.02.21