דברי נתניהו בטקס האזכרה לבן גוריון
(צילום: רועי עידן, לע"מ )

המסר של ראש הממשלה לנשיא ארצות הברית הנבחר. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (א') לסוגיית התעצמותה הצבאית של איראן: "לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם. צריך להתמיד במדיניות בלתי מתפשרת כדי להבטיח שאיראן לא תפתח נשק גרעיני", אמר נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי בשדה בוקר במלאות 47 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. ynet העביר את טקס האזכרה בשידור ישיר.
דבריו של נתניהו הם למעשה מסר מובהק לנשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן, שאמר בעבר כי בכוונתו לשקול את החזרת ארצו להסכם הגרעין עם הרפובליקה האיסלאמית, שממנו פרש הנשיא היוצא דונלד טראמפ במהלך כהונתו.
בנימין נתניהובנימין נתניהו
ראש הממשלה נתניהו בטקס. מסר ישיר לביידן
(צילום: לע"מ )
נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מסיבת עיתונאים ב ווילמינגטון דלאוור נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מסיבת עיתונאים ב ווילמינגטון דלאוור
ביידן. אמר בעבר שבכוונתו לשקול חזרה להסכם הגרעין
(צילום: Getty Images)
ראש הממשלה נתניהו אמר עוד בטקס לזכרו של בן גוריון: "מי שתוקף אותנו כמו אתמול מעזה נתקל בתגובה נחרצת. לא נאפשר לאיראן וגרורותיה להתבסס ולפעול נגדנו.
"יש גם הזדמנויות: ראו את השינוי העצום שאנו מחוללים במרחב סביבנו בזכות טיפוח של עוצמתנו, גם הכלכלית, והתנגדותנו להסכם התנאים עם איראן. קמים מנהיגים נועזים ופורצי דרך שמבינים את יתרונות השלום. אם נמשיך בדרך חיזוק עוצמתנו וחיזוק הקשר עם העולם הערבי המתון נראה עוד מדינות ערביות שמרחיבות את מעגל השלום".

הפגנה לפני הטקס: "יש לנו כרגע מנהיג מושחת"

במקביל, כ-250 בני אדם הפגינו נגד ראש הממשלה נתניהו לפני תחילת האזכרה מחוץ ליישוב הקהילתי מדרשת בן גוריון. "השוחד מעוור את ביבי", אמרה אחת המפגינים לקראת הטקס שבו השתתפו מלבד נתניהו גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ושר הביטחון בני גנץ.
אילן בנשלום, שנמנה עם מארגני המחאה, אמר: "אנחנו פה כדי להזכיר למדינת ישראל שפעם היה לנו מנהיג אמיץ, צנוע וישר, בניגוד מוחלט למנהיג שיש לנו כרגע שהוא מושחת תאב בצע ופחדן. אנחנו מקווים שבעתיד יהיו לנו מנהיגים טובים יותר. אנחנו פה כדי לתת לעם ישראל תקווה שיקבל את המנהיגים שראויים".
הפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהוהפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהו
המחאה נגד רה"מ נתניהו
(צילום: ורד צין)
הפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהוהפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהו
(צילום: רועי עידן)
הפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהוהפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהו
(צילום: שרון רנן)
הפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהוהפגנה במדרשת בן גוריון לקראת הגעתו של נתניהו
(צילום: שרון רנן)
ורד צין אמרה: "אנחנו מפגינים פה נגד השחיתות, נגד השלטון של נתניהו. היום שרי הממשלה מגיעים לפה אז זו הזדמנות לא להרפות ולהראות שלכל מקום אליו יגיע יהיו מתנגדים". תושבת ירוחם שהגיעה למקום אמרה כי "השוחד מעוור עיני חכמים. ביבי אדם חכם אבל השוחד מעוור אותו. אנחנו דורשים את החלפת המשטר שהוא מנהיג במשטר של צדק ושוויון לכול".
היריב בן אליעזר, נכדו של ראש הממשלה הראשון, הגיע לתמוך במפגינים. לאחר מכן, בטקס האזכרה, הוא ביקש להוסיף דברים בניגוד לכללי הטקס אחרי שסיים את קריאת ה"קדיש", ואמר: "אסור לתת למדרשת שדה בוקר לגווע". בן אליעזר ציין את דבריו במחאה על הכוונה לסגור את המדרשה החינוכית שאותה הקים סבו לפני 57 שנה.
נשיא המדינה ריבלין פנה בטקס לנתניהו, לגנץ ולשר האוצר ישראל כץ, וביקש שיבטיחו את המשך פעילותה של המדרשה. "מדרשת שדה בוקר היא מפעל חינוכי ציוני, בעל חשיבות היסטורית, ואסטרטגית שעומד בפני סכנת קריסה", אמר הנשיא. "המדרשה שנאלצה לצמצם בהיקף פעילותה, עומדת על סף חדלות פירעון, ומעמידה בסכנה את המשך היכולת לממש את חזונו של בן גוריון. אנא מצאו את הדרך להציל את מדרשת בן גוריון, למען לא נשכח שעתידו של עם נעוץ בעברו". ראש הממשלה נתניהו ציין בהקשר זה: "נטפל בזה, אני לא מאמין שמישהו ייתן למפעל המרשים הזה ליפול".