זירת הירי במרר

קרב יריות בגליל, לאחר שלושה ימים ברציפות של יריות לעבר בנקים: ביאן אסלאן, חשוד בירי לעבר בנקים בצפון, נורה למוות על-ידי המשטרה אמש (יום שבת) בקרב יריות ביישוב מרר. לפי המשטרה, כוחות של היחידה המרכזית שהיו בפעילות סמויה - בעקבות רצף מקרי ירי לעבר בנקים באזור - זיהו שני חשודים חמושים שיורים לעבר סניף בנק. החשוד השני, צעיר בשנות ה-20 לחייו, נעצר.
לפי המשטרה, החשודים ירו גם לעבר השוטרים, ואלו השיבו באש ופצעו את אחד היורים. מאוחר יותר נקבע מותו של החשוד בבית החולים פוריה בטבריה. גם צעירה בשנות העשרים לחייה נפצעה מהירי, ומצבה בינוני. במשטרה מסרו שהיא נפגעה מירי החמושים. שני כלי נשק אוטומטיים נמצאו במקום, ונזק נגרם גם לסניף של קופת חולים מאוחדת. כמה שעות מאוחר יותר אלמונים פתחו באש לעבר סניף של בנק לאומי בשפרעם - הבנק העשירי שנורה בימים האחרונים.
ביאן אסלאןביאן אסלאן
ביאן אסלאן. נהרג מירי שוטרים

סניף הבנק בדיר חנא שניזוק מירי

ירי לעבר בנק לאומי בשפרעםירי לעבר בנק לאומי בשפרעם
שעות לאחר קרב היריות במרר: ירי לעבר בנק לאומי בשפרעם
ירי לעבר קופת חולים מאוחדת במררירי לעבר קופת חולים מאוחדת במרר
סניף קופת חולים מאוחדת שנפגע בירי במרר
קרב יריות בין שוטרים לחשודים במררקרב יריות בין שוטרים לחשודים במרר
תושבים טוענים שהסיבה היא מחלוקת על מכרז האבטחה. זירת הירי במרר, הלילה
לאחר היוודע מותו של החשוד בירי, המשטרה מסרה כי "משטרת ישראל נלחמת מלחמת חורמה באלימות במגזר הערבי, בדגש על שימוש בלתי חוקי בנשק. שוטרי משטרת ישראל נדרשים לעיתים להתמודד עם מצבים מורכבים ומסוכנים בהתמודדות עם עבריינים חמושים. אירוע זה מצטרף לשורת מעצרים שבוצעו לאחרונה של עבריינים חמושים בנשקים, חלקם אוטומטיים, במחוז צפון".
בימים האחרונים היה מספר רב של מקרי ירי לעבר סניפי בנק בצפון - כולם שייכים למרכנתיל וללאומי. לפי תושבים מהגליל, הרקע לירי לעבר הסניפים הוא מחלוקת מי יקבל את מכרז האבטחה לבנקים. ביום חמישי לפנות בוקר נורו יריות לעבר חנויות בביג כרמיאל וכן לעבר סניפי בנק ביישובים ראמה, נחף, דיר חנא ועראבה. בעקבות זאת המשטרה פשטה על כמה בתים ועצרה שבעה חשודים, צעירים תושבי ראמה, דיר חנא ועראבה, בחשד לירי.
ירי לעבר כספומט ובנקירי לעבר כספומט ובנק
ירי לעבר כספומט נוסף
ירי לעבר כספומט ובנקירי לעבר כספומט ובנק
כספומט שניזוק מירי
סניף הבנק לאחר היריסניף הבנק לאחר הירי
נזק לסניף בנק שספג ירי
קרב יריות בין שוטרים לחשודים במררקרב יריות בין שוטרים לחשודים במרר
זירת הירי במרר, הלילה
קרב יריות בין שוטרים לחשודים במררקרב יריות בין שוטרים לחשודים במרר
זירת הירי במרר, הלילה
ירי לעבר הביג בכרמיאלירי לעבר הביג בכרמיאל
ירי לעבר מתחם "ביג" בכרמיאל
(צילום: אחיה ראב"ד)
בשעות הלילה המאוחרות ביום שישי אלמונים ירו לעבר סניפי בנק לאומי ובנק מרכנתיל בבענה-דיר אלאסד, והירי לעבר הסניפים נמשך גם בשבת. אתמול נורו יריות לעבר סניף בנק מרכנתיל במג'ד אל כרום ועל סניף בנק בג'דיידה-מכר. המשטרה עצרה שני תושבי בענה בחשד לירי לעבר סניף הבנק במג'ד אל כרום. בנוסף נעשו ניסיונות להצתת שני סניפי בנק בעכו. גם הלילה - לאחר קרב היריות - נורו יריות לעבר סניף של בנק לאומי בשפרעם.
מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, טען לאפליה במדיניות של הבנקים: "מהדיווחים שהתקבלו במרכז עולה כי הבנקים מקשים על מתן הלוואות בערבות המדינה ביישובים הערביים. בנק לאומי סגר סניפים בערים טייבה וטירה והעביר אותם ליישוב כוכב יאיר. תושבים מחו גם על העברת סניפי כפר קרע ואום אל-פחם".
לטענתו, "משרד האוצר העמיד לרשות הבנקים יותר מ-20 מיליארד שקל כערבויות למתן הלוואות בתקופת הקורונה. מנתונים שהוצגו לוועדת הכספים עולה כי הבנקים דוחים יותר בקשות להלוואות ביישובים הערביים ביחס ליישובים היהודיים. מרכז מוסאוא פנה לפני כחודש לבנק ישראל ולבנק לאומי כדי לבדוק את הטענות על אפליה שמעמיקה את המשבר הכלכלי ביישובים הערביים ודוחפת עסקים ומשפחות לשוק האפור".
פרסום ראשוני: 23:26 , 28.11.20