אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ייפתחו הערב (יום ג') בצפירה בת דקה שתישמע ברחבי הארץ, ולאחריה יתקיים הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי בירושלים. הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי שלח היום איגרת לחיילי צה"ל, מפקדיו ועובדיו לכבוד יום הזיכרון.
"קול הצפירה מפלח את השגרה ומצווה עלינו להפריד בין חול לקודש", פתח הרמטכ"ל את דבריו. "קול הצפירה כמו זעקת כאב על האובדן, כמו פקודה להניח כל עיסוק שהופך עתה למשני, כמו קול פנימי שזועק את החובה לזכור. לזכור את אלו שהלכו את הדרך עד סופה, וסללו לנו דרך בטוחה. לזכור את אלו שבחרו להתייצב בחוד החנית, ביחידות הקרביות ולסכן את חייהם להבטחת הדורות.
2 צפייה בגלריה
אביב כוכבי
אביב כוכבי
"אין מרשים ומעורר השראה כמו העוצמה והחוסן של המשפחות השכולות". כוכבי
(צילום: רועי עידן)
"לזכור את כל החיילים והחיילות, בכל היחידות, אשר שירתו את המדינה והיו לה למגן ולחומה. קול הצפירה עושה דרכו לכל גבולות הארץ ומזכיר שהם בטוחים בזכות דורות של מגינים. הקול מתפשט בכל יישוב ומזכיר שחיי קהילה, יצירה ופיתוח לא היו אפשריים ללא מסירות החיילים. מבעד לחלונות, הקול חודר לכל בית ספר ובית כנסת, ומזכיר את החובה לחינוך, לערכים, להתנדבות לשירות המדינה ולשירות קרבי ומשמעותי".
לאחר מכן רב אלוף כוכבי התייחס למשפחות השכולות ולאנשים שאיבדו את חבריהם בעת שלחמו למען המדינה. "קול הצפירה חודר ללב החבר שאיבד את ידידו הטוב, הגננת שגידלה את הילדה שהפכה לקצינה, הרב שלימד את בן הישיבה שהתנדב לסיירת והחיילים שאיבדו את חברם ליחידה. קול הצפירה פוגש גם את המשפחות השכולות, ורק אצלן הוא מגלה שיש קול חזק וצורב ממנו - קול הכאב וקול העוצמה. הכאב, שאין קשה ומייסר ממנו, והעוצמה והחוסן של המשפחות, שאין מרשים ומעורר השראה כמוהם.
2 צפייה בגלריה
יום הזיכרון
יום הזיכרון
יום הזיכרון
(צילום: AP)
"הקול גם מזכיר לכולנו שאנו מוקפים באתגרים שמחייבים אותנו לקיים צבא שמוכן ליום קרב, מותאם לאתגרי ההווה והעתיד, ושרוח חייליו ומפקדיו אומרת נכונות לכל משימה. והקול הנשמע דווקא בתקופה מורכבת זו של רגעי מחלוקת ומשבר, פילוג וריחוק, כמו קורא לנו להתלכד סביב המשותף והמאחד, סביב זיכרון הנופלים ואחדות המטרה.
לסיום כתב: "בשם חיילי צה"ל ומפקדיו, אני מצדיע לנופלים ולמשפחות השכולות, מחזק ומחבק אותן ואת הפצועים הנושאים את הצלקות בנפשם ובגופם, ומתחייב שנמשיך לעשות כל מאמץ להשיב את השבויים והנעדרים, ושנמשיך להגן, להתכונן ולנצח. נמשיך לזכור, ללמוד וללמד, ונמשיך למלא את ייעודנו. יהי זכר הנופלים ברוך!".