15 שנה אחרי שהגיע לעבוד בלשכתו של בנימין נתניהו, נפתלי בנט צפוי להיות זה שיחליף אותו בראשות ממשלת ישראל. בדרך הוא כבש את המפד"ל, פרש והקים מפלגה עצמאית, שיתף פעולה עם לפיד, התכחש ל"ברית האחים" ולבסוף החליט לעמוד בראשות ממשלה עם מפלגות מרצ והעבודה. זה המסלול שעבר בנט בדרך לתפקיד הנכסף.
בנט מצהיר שיקים ממשלה עם לפיד
(צילום: קונטקט)

בנט נולד בחיפה להורים עולים מארה"ב, שם גם העביר תקופות נרחבות בחייו. הוריו נעו בין שני צדי האוקיאנוס, אבל חבריו מספרים כי למרות ההבדל בין התרבויות, והעובדה שספג גינונים ונימוסים אמריקנים, הוא תמיד היה ונותר ציוני.
נקודת המפנה בחייו של בנט הייתה במלחמת לבנון השנייה, אליה הגיע בשירות מילואים אחרי קריירה מוצלחת בתחום ההיי-טק. בתור איש עסקים הוא עבד בכמה חברות הזנק והיה שותף לאקזיט של מיליוני דולרים.
"הוא איש של מעשים, ומהר מאוד הבעיות ייפתרו" אמר היזם ישי גרין, שעבד עם בנט בחברת סולוטו, שעשתה אקזיט מכובד. "מנהיגות זה משהו שאתה מקבל, והוא נכנס לחבורה מגובשת ועזר לנו להתמקד, הוא טוב מאוד בפוקוס".
11 צפייה בגלריה
בנט. "הוא איש של מעשים, מהר מאוד הבעיות ייפתרו"
בנט. "הוא איש של מעשים, מהר מאוד הבעיות ייפתרו"
בנט. "הוא איש של מעשים, מהר מאוד הבעיות ייפתרו"
(צילום: גיל יוחנן)
גרין הגדיר את בנט כביצועיסט שיש לו את הכוח לטפל בנושאים החשובים ביותר למדינה בעת הזאת. "הוא מתנה למדינה, במיוחד בתקופה הזו של התקיעות. יש כל כך הרבה בעיות שנערמו במדינה בגלל עסקנים פוליטיים, ואני מקווה שניכנס לעידן חדש שבו המנהיג יעבוד ולא יבלבל את המוח".
גם מיכל צור, שעבדה עם בנט בחברת ההזנק "קלטורה", מספרת על אדם שיודע להוביל. "נפתלי הוא מנהל מעולה, שיודע להתנהל עם הרכב הנהלה מאוד מגוון ומוכשר. אצלנו, בתוך הנהלה דעתנית, הוא גם ניהל וגם התנהל. הוא ידע להיות קשוב, אבל גם לחתוך כשצריך. אני חושבת שהוא ירים את המקצוענות של הממשלה, אצלו לא יהיה מצב שמישהו יגיע לפגישה לא מוכן".
צור זוכרת גם את הפגישה הראשונה עם בנט. אחד השותפים הציג את הבחור שהוא רוצה לצרף לחברה. "הוא אמר שהחברים שלו לצוות אומרים עליו שהוא יהיה ראש ממשלה, הוא ידע שאני חשדנית מטבעי ושזה יגרום לי לרצות לפגוש אותו". השניים נפגשו בירושלים, ובסוף הפגישה יצאו יחד לריצה.
המנהיגות של בנט בחברה דרשה ממנו גם לקבל החלטות קשות כדי להציל אותה. "הייתה לנו תקופה שממש נגמר הכסף, והוא דרש להתנהל באופטימיות פנימה וגם להמשיך לגייס כסף לחברה. זה היה מקרה זכור, וצלחנו אותו. בסוף כולם מסתכלים על ההצלחה, אבל אנשים שוכחים שהוא קיבל החלטות קשות ולא פשוטות באותה התקופה".

העבודה הראשונה עם נתניהו ושקד

אבל למרות ההצלחה בעולם העסקי, נדמה שהחיידק הפוליטי תמיד קינן אצל בנט. הלחימה בלבנון והדברים שראה בשטח כמפקד נתנו לו את הדחיפה שהיה צריך כדי להיכנס למגרש הפוליטי. והייתה גם שיחת טלפון ממכרה שלו, ראש לשכתו של מנהיג האופוזיציה באותו הזמן, איילת שקד. היא זו שצירפה אותו ללשכה של יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, במטרה לחזק את הצוות בתחומים שהם לאו דווקא פוליטיים.
"באתי כדי לעזור לנתניהו להפוך להיות ראש ממשלת ישראל", אמר בנט בריאיון לתוכנית "המקור" ב-2013. "הצטרפתי אליו כשהיו לו 12 מנדטים, מפלגה קטנטנה, והוא היה עמוק במדבר האופוזיציוני".
11 צפייה בגלריה
תמונתם המשותפת של נפתלי בנט ואיילת שקד
תמונתם המשותפת של נפתלי בנט ואיילת שקד
שקד ובנט
(צילום: יובל חן)
שנתיים לאחר שנכנס ללשכת נתניהו, עזבו בנט ושקד ב"טריקת דלת". למרות שהשניים מעולם לא דיברו בפומבי על אותה פרידה מהפטרון הפוליטי הראשון שלהם, עם השנים היה ברור לכולם כי הסכסוך היה גם, ואולי בעיקר, אישי. בכתבה שפורסמה לאחר העזיבה ב"ידיעות אחרונות" אמרו גורמים בלשכת נתניהו כי "בנט התפוטר".
בנט מנגד לא מוכן להרחיב יותר מדי על סיבות העזיבה. כשנשאל אם היחסים בינו לבין נתניהו עלו על שרטון הוא ענה לא פעם: "אמרתי שזה נגמר לא טוב ביני לבין נתניהו". בריאיון לתוכנית הבוקר של אורלי וגיא ב-2013 הוא סיפר: "אנחנו שירתנו באותה יחידה... שרה ואני היינו בעיקר בקורס טרור יחד".
שנה לאחר עזיבת לשכת נתניהו מונה בנט לתפקיד מנכ"ל מועצת יש"ע במקומו של פנחס ולרשטיין. במשך שנתיים הוא נלחם בהקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ועסק רבות בהתיישבות. באותו הזמן הוא הקים יחד עם שקד את תנועת "ישראל שלי" שעסקה בהסברה לעולם וקידום מטרות ציוניות.
11 צפייה בגלריה
בנט כמנכ"ל מועצת יש"ע מארח את יאיר לפיד
בנט כמנכ"ל מועצת יש"ע מארח את יאיר לפיד
בנט כמנכ"ל מועצת יש"ע מארח את יאיר לפיד
(צילום: דוברות בנימין)
במשך שש שנים בנט התעסק בתפקידים שנושקים למערכת הפוליטית הישראלית, עד שבאפריל 2012 הודיע על הקמת מפלגה חדשה – "הישראלים", יחד עם שקד והרב אביחי רונצקי. המטרה של המפלגה הייתה לשים את הציונות במרכז ולערוך הידברות בין דתיים לחילונים.
המפלגה שהוקמה לקראת התמודדות בבחירות לכנסת, נמוגה לאחר שהבחירות בוטלו. מספר חודשים אח"כ הגיעה הזדמנות לבנט ושקד: הצעת ידידם אורי אורבך להצטרף ל"הבית היהודי", מפד"ל לשעבר.

משהו חדש מתחיל

בנט ושקד לא רק הצטרפו למפלגת "הבית היהודי", אלא כבשו אותה. בנט מונה ליו"ר לאחר מאבק פנימי מול זבולון אורלב, ושקד התברגה גם כן בצמרת המפלגה. בבחירות לכנסת ה-19 זכתה המפלגה תחת בנט ל-12 מנדטים, והיה ברור כי תהווה רכיב משמעותי בהרכבת הממשלה החדשה, יחד עם מפלגה חדשה בראשות כוחה העולה, יש עתיד של יאיר לפיד.
11 צפייה בגלריה
לפיד ובנט במהלך בחירות 2013. תחילת ברית האחים
לפיד ובנט במהלך בחירות 2013. תחילת ברית האחים
לפיד ובנט במהלך בחירות 2013. תחילת ברית האחים
(צילום: מוטי קמחי)
באותם הימים נרקמה במסדרונות הכנסת "ברית האחים" המדוברת בין בנט ללפיד, שלפיה אף אחת מהמפלגות לא תיכנס לממשלת נתניהו ללא חברתה. אותה ברית, שלימים טען בנט כי הייתה טעות, היא זו שסייעה לא מעט גם לחיזוק היחסים בין השניים בשבועות האחרונים, לקראת הקמת ממשלה חדשה.
אחת מיוזמות החקיקה המרכזיות שהוביל הייתה העברת החוק שלפיו כל מסירת שטחים ממדינת ישראל במסגרת הסכם מדיני תחויב באישור באמצעות משאל עם.
לצד כל הפעולות הללו, אחד הדברים שייזכרו ביותר מהקדנציה הראשונה של נפתלי בנט בפוליטיקה הישראלית היא פעולתו במהלך מבצע צוק איתן. במהלך הדיונים בקבינט נסע בנט לא פעם אל שטחי הכינוס ונפגש עם מפקדים בשטח, בדיונים בקבינט המדיני-ביטחוני הוא תבע שצה"ל יטפל במנהרות ההתקפיות של חמאס, פעולה שנעשתה בסופו של דבר.
11 צפייה בגלריה
בנט מבקר באשקלון במהלך מבצע צוק איתן
בנט מבקר באשקלון במהלך מבצע צוק איתן
בנט מבקר באשקלון במהלך מבצע צוק איתן
במהלך ימי הלחימה נטען כי בנט הדליף לתקשורת שיחות מהקבינט. לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על המבצע, בשנת 2016, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כבר אמר זאת כמעט בפירוש: "בימים האחרונים כולנו עדים למסע הדלפות חסר אחריות וילדותי מדיוני הקבינט, הדלפות שכאלה מהוות סיכון ביטחוני ממשי למדינת ישראל".
"לא קשה להניח מי עשה זאת, אבל אם יש שר הדלפות במדינת ישראל, נראה שטובת המדינה בוודאי שלא לנגד עיניו", הוסיף יעלון. "שר ההדלפות רוצה שישראל תיראה חלשה, מושפלת, בזמן שהחיילים הגיבורים שלנו חירפו את נפשם כדי להגן על המולדת. אתם מבינים? צה"ל חלש מוציא אותו 'גיבור של ממש' , בזמן שהוא רוקד על הדם של יקירינו כדי להיראות טוב יותר".
11 צפייה בגלריה
בננט ויעלון. "רוקד על הדם של יקירינו"
בננט ויעלון. "רוקד על הדם של יקירינו"
בננט ויעלון. "רוקד על הדם של יקירינו"
(צילום: אלכס קולומוייסקי)
בנט בתגובה טען כי חלק מהמידע שנמסר לתקשורת על אותם דיוני קבינט, בהם גם מידע שהודלף בזמן אמת, הועבר דווקא על ידי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון.
בבחירות לכנסת ה-20 נחלש כוחה של הבית היהודי, והמפלגה השיגה רק שמונה מנדטים. בנט נכנס שוב לממשלה, הפעם בתור שר החינוך.
עם כניסתו לתפקיד הוא הצהיר כי הוא רואה בהצלחה במקצוע המתמטיקה הדבר החשוב ביותר, ובאמצעות התוכנית "לתת חמש" הוא ביקש, ואף הצליח, להגדיל את מספר הנבחנים בבחינות הבגרות בחמש יחידות.
כמעט 4,000 תלמידים יותר ניגשו אל מבחני הבגרות בחמש יחידות בעקבות המהלך, אך התוכנית זכתה גם לביקורת נוקבת. בין היתר בעקבות העובדה שבנט הגדיר הצטיינות לפי התנאי של חמש יחידות לימוד. הביקורת חצתה קהלים, מורים הורים ותלמידים תקפו כולם את התוכנית וטענו כי "יש מצטיינים לא רק בחמש יחידות".
11 צפייה בגלריה
בנט מפרסם את  נתוני הבגרות במתמטיקה של שנת 2018
בנט מפרסם את  נתוני הבגרות במתמטיקה של שנת 2018
בנט במסיבת עיתונאים על "לתת חמש"
(צילום: בראל אפרים)
בנט הבין את המסר, ובכנס היערכות לשנת הלימודים השנייה בכהונתו כשר החינוך הוא הודה כי "הקמפיין היה אגרסיבי מדי במינון ובתכנים, שגיתי. זו הייתה שגיאה ואת זה תיקנו. אנחנו לא נמשיך בקו כזה שאם אתה לא חמש אתה לא מוצלח, אבל כן נמשיך לדחוף לעשות חמש יחידות, זאת לא בושה".
כשר חינוך הוא גם דרש למנוע מנציגי ארגון שוברים שתיקה להיכנס לבתי ספר, ואמר: "ילדינו נשלחים למערכת החינוך כדי לעודד אותם לערבות הדדית, ולא לפגיעה בחיילי צה"ל".

ריצה לבד למרחק ארוך

בדצמבר 2018, לקראת הבחירות לכנסת ה-21, הכריזו בנט ושקד על פרישה ממפלגת הבית היהודי ועל הקמת מפלגה חדשה – "הימין החדש". למרות הסקרים המחמיאים, שניבאו להם הצלחה בריצה הנפרדת, המפלגה לא עברה את אחוז החסימה והשניים ספרו כל קול כדי לסגור את הפער הקטן יחסית בינם לבין הכניסה לכנסת. בעקבות הכישלון, בנט ושקד פוטרו מהממשלה.
11 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ואיילת שקד לאחר פרסום תוצאות המדגמים בבחירות 2019
נפתלי בנט ואיילת שקד לאחר פרסום תוצאות המדגמים בבחירות 2019
שקד ובנט לאחר פרסום המדגמים בבחירות אפריל 2019
(צילום: אילנה קוריאל)
זו הייתה נקודת שפל בשביל השניים, אבל למזלם מערכת הבחירות הבאה הייתה ממש מעבר לפינה. בבחירות ספטמבר 2019 הוצבה הפעם שקד בראש הרשימה, והמפלגה רצה יחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, כשבנט קיבל את המקום הרביעי. מיד לאחר הבחירות הסיעה התפצלה, והימין החדש חבר לליכוד – ובנט קיבל את משרד הביטחון.
כניסתו של בנט ללשכה בקריה הייתה סוערת, והתרחשה שעות ספורות לאחר סיכולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ותחילת מבצע חגורה שחורה. במהלך כהונתו במשרד הביטחון היו כמה אירועים ביטחוניים במדינות אויב. באחד מהמקרים צה"ל אסף גופות של מחבלים פלסטיניים שניסו להניח מטען צד בגדר המערכת ברצועת עזה. בנט הסביר את הפעולה בכך שמדובר בחלק מהמאמץ להשיב את השבויים והנעדרים בעזה.
11 צפייה בגלריה
שר הביטחון, נפתלי בנט, נפגש לראשונה עם חברי פורום המטה הכללי
שר הביטחון, נפתלי בנט, נפגש לראשונה עם חברי פורום המטה הכללי
בנט עם הרמטכ"ל אביב כוכבי
(צילום: דובר צה"ל)
למרות שכהונתו במשרד הביטחון נחשבה למוצלחת, בבחירות שנערכו ב-2020 בנט, שעמד בראשות רשימת ימינה, החליט להישאר באופוזיציה ולא נכנס לממשלת נתניהו, זאת לאחר שלטענתו ראש הממשלה לא ניהל איתם משא ומתן אמיתי.
מספסלי האופוזיציה הפך בנט לקול ניצי בכל הקשור להתמודדות ממשלת נתניהו עם מגפת הקורונה, וקרא לעשות צעדים אחרים מאלו שננקטו. "יש חוסר בבדיקות שמבוצעות לאט ומעט. המספרים והתוצאות מאוד לא ברורים. התוצאות מגיעות אחרי חמישה עד שבעה ימים, ובזמן הזה הסוסים בורחים מהאורווה", הציג בנט את אחת הבעיות בהתמודדות הממשלה עם הקורונה.
11 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
בנט. קול ניצי בכל הקשור להתמודדות ממשלת נתניהו עם הקורונה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בבחירות שנערכו אך לא מזמן הודיע בנט על המטרה – לנצח את נתניהו בקרב על ראשות הממשלה. ככל שהתקדמה מערכת הבחירות התברר יותר ויותר כי ימינה תהיה לשון המאזניים של המערכת הפוליטית, כשהדילמה הייתה בין כניסה לממשלת נתניהו לחבירה אל לפיד והקמת ממשלה חלופית.
עד הרגע האחרון עוד לא היה ברור כיצד ינהג בנט, אך לבסוף הודיע קבל עם ועדה כי החליט לחבור ללפיד, זאת לאחר שלטענתו אין כל סיכוי להקמת "ממשלת ימין על מלא", עם הליכוד ושאר חברות גוש הימין.
לשותפיו העסקיים מהימים בהיי-טק אין ספק שבנט יכול להנהיג את מדינת ישראל למקומות טובים. "הוא אדם שאוהב להתייעץ עם אנשים שמבינים טוב ממנו בנושאים מסוימים, יש לו את היכולת לדעת מה הוא לא יודע ולשאול וללמוד. הוא מנהל מעולה גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ", אמרה מיכל צור. "יש לו שילוב ייחודי נדיר של חזון, יכולת להציג אותו וגם יכולת לבצע".
11 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
בנט. "כשהוא יהיה ראש ממשלה זה יהיה וואוו"
(צילום: AP)
"יש פה אנשים ברמה גבוהה שרק צריך לתת להם תקציב ולהגיד סע, ואם הוא יראה אנשים שלא מתאימים הוא יחליף אותם", הוסיף היזם ישי גרין. "עוד תראו שכשהוא יהיה ראש הממשלה זה יהיה וואוו, ויהיה קשה לאנשים לחזור לאחור".
ביום ראשון בנט צפוי להישבע אמונים במליאת הכנסת, ואז להיכנס עם אשתו גילת וארבעת ילדיהם אל מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. מי שהיה יו"ר המטה של נתניהו כשהיה באופוזיציה, היה שותף ויריב לסירוגין, הוא זה שמחליף אותו בתפקיד ומסיים תקופה של 12 שנים שנתניהו בראשות המדינה.