6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עוזב את הבית הלבן בפעם האחרונה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עוזב את הבית הלבן בפעם האחרונה
הראשון שמועמד להדחה פעמיים. המשפט - בעוד כשבועיים
(צילום: AFP)
הושגה פשרה: משפט ההדחה של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ יחל בעוד כשבועיים, בשבוע של 8 בפברואר. כך הודיע הלילה (בין שישי לשבת) מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, פחות משלושה ימים לאחר שטראמפ עזב את הבית הלבן והנשיא החדש ג'ו ביידן הושבע לתפקיד.
טראמפ הוא הנשיא הראשון שמועמד להדחה פעמיים, וגם "זוכה" להיות הראשון שנשפט לאחר שעזב את תפקידו. סעיף האישום נגדו הוא "הסתה למרידה". כזכור, הליך ההדחה נפתח בשל חלקו במהומות הקפיטול ב-6 בינואר, אז פרצו המונים מתומכיו לבניין הקונגרס כדי למנוע מהמחוקקים לאשר את ניצחונו של ביידן בבחירות. 232 מחברי בית הנבחרים הצביעו בעד קידום ההדחה, בהם 10 צירים רפובליקנים, ו-197 הצביעו נגד.

6 צפייה בגלריה
ארה"ב פיצוץ פגישה בין דונלד טראמפ ל מנהיג הדמוקרטים ננסי פלוסי צ'אק שומר
ארה"ב פיצוץ פגישה בין דונלד טראמפ ל מנהיג הדמוקרטים ננסי פלוסי צ'אק שומר
בית הנבחרים הצביע בעד הדחת טראמפ, הסנאט יכריע. פלוסי ושומר
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
"טראמפ הזמין את הפורעים לקפיטול". המפורסם שבהם
(צילום: gettyimages)
לטענת הרוב שהצביע בעד ההדחה "טראמפ הזמין את הפורעים לקפיטול וכיוון את הזעם". יו"ר בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, אמרה בדיון ההדחה כי טראמפ הוא "סכנה ברורה ומיידית" לארה"ב. "אנחנו יודעים שהנשיא הסית למרידה הזו, למרידה החמושה הזו נגד הארץ המשותפת שלנו". על תומכיו שפרצו לקפיטול אמרה: "המורדים האלה אינם פטריוטים. הם אינם חלק מבסיס פוליטי שצריך לחזר אחריו ולנהל אותו. הם טרוריסטים מבית".
שומר, שהפך השבוע למנהיג הרוב בסנאט, הדגיש כי על אף קיום המשפט, יש צורך לאשר "במהירות האפשרית" את מינויי הקבינט של ביידן וכן מינויים אחרים של פקידים מרכזיים בממשל. הוא אמר כי מנהלי הליך ההדחה בבית הנבחרים, המשמשים כתובעים במשפט בסנאט, כמו גם צוות ההגנה של טראמפ, קיבלו די זמן כדי להיערך לתחילת המשפט.
"במקביל, הסנאט ימשיך לעסוק בדברים אחרים למען העם האמריקני, כמו אישור המועמדים לקבינט והצעת החוק לסיוע בתקופת הקורונה שתספק הקלות למיליוני אמריקנים הסובלים במהלך המגפה הזו", אמר שומר בהצהרה.

6 צפייה בגלריה
ארה"ב קונגרס סגן הנשיא מייק פנס ב השבעת סנאטורים סנאט חדש מיץ' מקונל
ארה"ב קונגרס סגן הנשיא מייק פנס ב השבעת סנאטורים סנאט חדש מיץ' מקונל
מיץ' מקונל מושבע לסנאט. הפעם יהיה מנהיג המיעוט
(צילום: EPA)
התאריך נקבע לאחר פשרה שהושגה בין שומר לבין מנהיג המיעוט הרפובליקני, מיץ' מקונל, שביקש מהסנאט לדחות את הגשת כתב האישום עד ליום חמישי הבא, וקרא לשומר לדחות את המשפט לאמצע פברואר כדי לתת לנשיא לשעבר זמן נוסף להתכונן למשפט. דוברו של מקונל ציין כי ייתכן שהמשפט יחל כבר ב-9 בפברואר, יום שלישי של אותו השבוע, וטען כי מקונל היה "מרוצה" מהפשרה. "זהו ניצחון לשני הצדדים, ולקיום הליך משפטי הוגן", אמר.
הסיכויים להדחת טראמפ בסנאט נמוכים, שכן לשם כך דרושה תמיכתם של שני שלישים מהסנאטורים, וחצי מחברי הסנאט כיום (50 מתוך 100) הם רפובליקנים. עם זאת, בשבועיים האחרונים אותתו כמה סנאטורים רפובליקנים, בהם מקונל, שהוא בכיר הסנאטורים של המפלגה, כי הם עשויים לתמוך במהלך הזה. אם מקונל יצביע בעד הרשעה והדחה, סביר להניח שיצטרפו אליו לפחות כמה רפובליקנים נוספים.
אם טראמפ יורשע הוא יהיה הנשיא הראשון בהיסטוריה שהסנאט מצביע בעד הדחתו, ולמהלך הזה יוכלו הסנאטורים לצרף איסור על טראמפ להתמודד על משרה ציבורית בעתיד, צעד שימנע ממנו לרוץ לנשיאות שוב ב-2024. לצורך אישור צעד כזה אחרי ההרשעה יידרש בסנאט רוב פשוט בלבד, ולא של שני שלישים, ומכיוון שבמקרה של תיקו בסנאט הקול המכריע הוא של סגנית הנשיא הדמוקרטית קמלה האריס, יש למהלך סיכוי טוב לקבל אישור אם יובא להצבעה.
6 צפייה בגלריה
ג'ן סאקי דוברת הבית הלבן תדרוך ראשון לכתבים
ג'ן סאקי דוברת הבית הלבן תדרוך ראשון לכתבים
"להתקדם עם המשפט, ולקדם את האג'נדה של ביידן". דוברת הבית הלבן החדשה
(צילום: EPA)
מקונל העביר בימים האחרונים ביקורת על הליך ההדחה שהחל בבית הנבחרים וטען כי הוא היה "הליך מהיר, מינימלי וחסר תקדים". הוא הדגיש: "ההמשך לא יוכל להתנהל כך. זה ישלול מהנשיא לשעבר את ההליך המשפטי שלו הוא ראוי. זה יפגע בסנאט ובמוסד הנשיאות".
דוברת הבית הלבן, ג'ן סאקי, אמרה לעיתונאים כי הסנאט מסוגל להתקדם במשפט במקביל לקידום האג'נדה שאיתה הגיע ביידן לבית הלבן. היא ציינה כי יש להעביר את חבילת הסיוע למשבר הקורונה בגובה 1.9 טריליון דולר, ש"תסייע לאמריקנים ולכלכלת המדינה". היא הבהירה: "את זה לא ניתן לעכב".

הרפובליקנים ירשיעו? "קריטי לעתיד המפלגה"

בזמן שניהל שיח מול מנהיג הרוב על תאריך פתיחת המשפט, מקונל הודה בפני סביבתו הקרובה כי הוא מאמין שמעשיו של טראמפ הם "עילה להדחה". כך דווח ב"ניו יורק טיימס" מוקדם יותר החודש. רשת CNN דיווחה הלילה כי לא רק מקונל מאמין בכך, אלא "עשרות רפובליקנים משפיעים בוושינגטון ובכירים בממשל טראמפ" שהיו רוצים לראות את הנשיא לשעבר מורשע.
לפי הדיווח אותם בכירים "פעלו בשקט כדי להפליל ולהרשיע את טראמפ". מאמצם אינו מתואם, אך הוא משקף רצון רחב במפלגה הרפובליקנית להבטיח שטראמפ לא יחזור ויתמודד על הנשיאות ב-2024, כפי שרמז בעבר שיעשה. רק ביום רביעי האחרון, עם עזיבתו את הבית הלבן, אמר טראמפ לתומכיו בטקס פרידה במרילנד: "תמיד אלחם בשבילכם. אצפה, אקשיב, ואגיד לכם שהעתיד של המדינה הזו מעולם לא היה טוב יותר". כשחתם את נאומו רמז על חזרה אפשרית: "נחזור בצורה כלשהי. נתראה בקרוב".
6 צפייה בגלריה
מיץ' מקונל דונלד טראמפ
מיץ' מקונל דונלד טראמפ
מכין הפתעה לטראמפ? מקונל והנשיא ה-45
(צילום: MCT, AP)
מאמצי הבכירים ממוקדים עכשיו בנציגי המפלגה בסנאט, שם דרושה תמיכה של לפחות 17 רפובליקנים יחד עם 50 הנציגים הדמוקרטים כדי להבטיח את הרשעת טראמפ, דבר שנשמע כמשימה בלתי אפשרית. ואולם, לדברי אחד הבכירים, "האינטרס הפוליטי של מקונל ושאר המפלגה זה שהוא (טראמפ) ייעלם. זה האינטרס. השאלה היא: האם אנחנו מגיעים לזה?".
חלק מהם מאמינים כי כעת, לאחר סיום כהונתו, "יש יותר תיאבון להעניש את הנשיא". המאבק של אותם רפובליקנים, על פי יותר מ-10 גורמים, מבוסס על אמונה משותפת כי הרשעת טראמפ היא "קריטית לעתיד המפלגה הרפובליקנית". רבים מתארים את משפט ההדחה כרגע של חשבון נפש למפלגה.