1 צפייה בגלריה
 בנימין נתיניהו אבי ניסנקורן נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ
 בנימין נתיניהו אבי ניסנקורן נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ
ניסנקורן רומז שנתניהו מעורב בהקמת הוועדה. רה"מ, הנציב הרשקוביץ ושר המשפטים
(צילום: חיים צח, לע"מ, אלכס קולומויסקי, אבי מועלם)
שר המשפטים אבי ניסנקורן פנה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ בדרישה שיקים את ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה מיד - ורומז כי נתניהו פועל מאחורי הקלעים כדי למנות את הוועדה. "בקשיים שמנית אין כדי להקים ולו הצדק אחד לשלילת כשירותה של ממלאת מקום המנכ"ל כחברה בוועדת האיתור לתפקיד פרקליט המדינה", טען היום (רביעי) ניסנקורן כי מעשיו של הנציב גורמים למעשה לשיתוק משרדו.
לקריאת מכתבו של ניסנקורן - לחצו כאן
לדברי השר, ממלאת מקום מנכ"ל המשרד, סיגל יעקובי, מחזיקה בכל הסמכויות כדי להשתתף בוועדה, וניסנקורן הדגיש כי היו בכירים שנבחרו על-ידי ועדות שבהן ישבו ממלאי מקום. "המכתב משרטט מציאות מעוותת מאין כמותה, שבה נבלם מינוי למנכ"ל משרד המשפטים - ובמקביל נטען כי מינוי של מנכ"ל קבוע הוא תנאי למינויים של בעלי תפקידים בכירים במשרד", כתב. "מדובר במצב בלתי מתקבל על הדעת בלשון המעטה, ואסור לקבלו". העיכוב במינוי מנכ"ל למשרד פורסם לראשונה ב-ynet.
ניסנקורן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השלימו את הרכב הוועדה כבר לפני עשרה ימים, וכל שנדרש היה פרסום רשמי של נציבות שירות המדינה. בינתיים הרכב ועדת האיתור כבר הושלם: היועמ"ש מנדלבליט, נציב שירות המדינה פרופ' הרשקוביץ, נציגת עורכי הדין עו"ד רחל תורן, פרופ' אורן גזל איל - נציג הפקולטות למשפטים ומנכ"ל משרד המשפטים.
בשל הצורך בבחירת פרקליט המדינה העריכו במשרד המשפטים שניתן יהיה להציג לממשלה מועמד אחד עד אמצע חודש נובמבר. העיכוב עתה מסכל תקווה זו ובמשרד המשפטים חוששים שאם נתניהו יקדים את הבחירות, לא ניתן יהיה לבחור פרקליט במה שמוגדר "ממשלת מעבר".
במערכות המשפט והפוליטיקה הובעו דעות מנוגדות באשר לסיכוי המהלך להסתיים בבחירת פרקליט מדינה. חלק אומרים שאם ועדת האיתור תצא לדרך ותמליץ על מועמדים, הדבר יקשה מאד על הממשלה להסביר מדוע הבחירה המקצועית אינה מובאת לאישור. הם הזכירו כי בג"ץ שעסק בבחירתו של משה אשר כמנהל רשות המיסים, כפה על שר האוצר דאז יובל שטייניץ למנותו, למרות שלא רצה בו. בג"ץ קבע אז שניתן שלא למנות אדם, עליו המליצה ועדת איתור, רק בשל סיבות "כבדות משקל".
אחרים טוענים שראש הממשלה בנימין נתניהו, המנוע מהתערבות בבחירה, ימנע את הדיון בממשלה בטיעון שהקמת הוועדה היא בניגוד להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, שקבע שבחירה ומינוי של פרקליט המדינה כפופה להסכמה הדדית.
בכיר במערכת הפוליטית אמר כי "תפקיד פרקליט המדינה הוא בעל חשיבות עצומה ומרכזית לנתניהו הנאשם בפלילים. גם בשל המשפט עצמו וגם במקרה שתהיה אפשרות לעריכת הסדר טיעון עמו. הוא לא ירצה שבחירת הפרקליט תהיה בניצוחם של ניסנקורן ומנדלבליט. מקורות העוסקים בנושא העריכו שאם ועדת האיתור אכן תצא לדרך, ינסו מקורבי נתניהו להריץ מועמד בעל כישורים בולטים, אך מקורב לעמדתו המשפטית.