6 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
בשל האירועים - שביתה בחברה הערבית
(צילום: יובל חן)
ועדת המעקב של החברה הערבית הכריזה על שביתה כללית שתתקיים מחר (שלישי) בכל החברה הערבית כ"הזדהות עם מסגד אל-אקצא ותושבי שייח ג'ראח" ונגד "ההתנהגות האלימות של מתנחלים בערים המעורבות". בראש הוועדה עומד חבר כנסת לשעבר מוחמד ברכה. במסגרת השביתה יתקיימו הפגנות בצמתים מרכזיים בכל יישוב.
אתמול בשעות הבוקר ביקרו אנשי ועדת המעקב, שבראשה עומד חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, בלוד וביפו, ושמעו את טענותיהם של התושבים הערבים בערים בימים האחרונים. הם האשימו את "המתנחלים", כלשונם, שמסכנים את חיי התושבים.
"אינתיפאדה של צדק": ראש העיר טייבה על השביתה המתוכננת

6 צפייה בגלריה
לוד
לוד
הנזק בלוד
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
עימותים בשייח ג'ראח בסוף השבוע
עימותים בשייח ג'ראח בסוף השבוע
עימותים בשייח ג'ראח בסוף השבוע
(צילום: EPA)
רבים בחברה הערבית העדיפו שלא לצאת למקומות עבודתם ונשארו בבתים, לטענתם מכיוון שהם חוששים על חייהם מפגיעה על רקע לאומני. עלי מסארוה, תושב ואדי ערה אמר ל-ynet: "אני עובד במסעדה בשרון, החלטתי לא להגיע לעבודה כי אני מפחד. המצב חמור ואם ישאר כמו שהוא אחפש עבודה במקום אחר".
תושבת טירה שעובדת בחנות בגדים ברעננה העדיפה גם כן להישאר בבית. "לא יודעת מה יכול לקרות בדרך", ציינה, "כל הזמן שומעים על לינצ'ים, ואני לא רוצה להיות בין הקורבנות".
עו"ד שועאע מסארווה מנצור, ראש העיר טייבה שנחשב לאחד מבכירי החברה הערבית, כינה את האירועים האחרונים "אינתיפאדה של צדק". לדבריו, המהומות בערים המעורבות הם תוצאה של "שנים של דיכוי ואפליה ממניעים גזעניים". מנצור ציין כי "לא סתם כלל החברה יצאה לאחר עשור שנים שלא קיבלו את מה שמגיע להם כאזרחי מדינה".
6 צפייה בגלריה
נערכים למהומות הערב ברמלה
נערכים למהומות הערב ברמלה
נערכים למהומות הערב ברמלה
(צילום: יאיר שגיא)
6 צפייה בגלריה
ראש עיריית טייבה עורך דין שועאע מנצור מסארוה
ראש עיריית טייבה עורך דין שועאע מנצור מסארוה
"תוצאה של שנים של דיכוי ואפליה". ראש העיר טייבה מנצור
לטענתו, הצעירים בחברה הם אלה שיכתיבו את הנעשה בשטח. "החברה הערבית מחזיקה בשליש מהמשק", אמר. "מרבית הערבים עובדים בחברה היהודית והם מרגישים מאוימים. ראינו כיצד המתפרעים בחברה היהודית מאיימים על בני החברה הערבית. חייבים להחזיר את החיים המשותפים כפי שהיו. פונה לראשי הרשויות בחברה היהודית להוציא הנחיות ברורות שלא לפגוע בעובדים".
ראש העיר טייבה האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו במצב, וכינה אותו "המסית המוביל נגד החברה הערבית". הוא הוסיף: "אי אפשר להתעלם מההתנהגות של ראש הממשלה. גם לא יעלה על הדעת שהשר לביטחון הפנים יצדיק ירי של אזרח יהודי באזרח ערבי. כולי תקווה שמה שמתרחש עכשיו יסתיים בקרוב. אם לא יגיעו להסכם של סיום הכיבוש אז נמשיך לראות עוד אירועים והמתיחות תמשיך". ראש העיא יצא גם נגד ארגוני הימין הקיצוני וקרא להוציא אותם מחוץ לחוק.

"טעות חמורה של עבאס": הפגישה עם ראש העיר לוד - והביקורת

אזרחים ערבים רבים מתחו ביקורת על יו"ר רע"מ מנסור עבאס, לאחר שנפגש עם ראש העיר לוד יאיר רביבו וביקר באחד מבתי הכנסת שניזוקו בעיר. בכירים בפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית יצאו נגד יו"ר רע"מ: "הצעד שעשה לא מייצג אותנו".
"אסור לפגוע במקומות הקדושים: מנסור עבאס לצד ראש העיר לוד
(צילום: משה אלדן)

6 צפייה בגלריה
בית כנסת שרוף בלוד
בית כנסת שרוף בלוד
אחד מבתי הכנסת שהוצתו בלוד
(צילום: AFP)
בכיר בתנועה אמר: "יש ויכוחים רבים לאחר המפגש של עבאס עם רביבו. הוא טעה טעות חמורה. אי אפשר לשבת עם אדם שלא עשה כלום כדי למנוע תקיפה של מתנחלים נגד ערבים".
עוד טענו כי רביבו מתנגד בקביעות לנוכחות ערבית בעיר: "עבאס היה צריך לשקול כל מילה שיצא מפיו ולא לדבר כאילו תושבי לוד הערבים הם אלה שהציתו את בית הכנסת". לדבריהם, אין ראיות לכך ועל המשטרה לחקור קודם את האירוע ולחפש מי עמד מאחורי המעשה.