2 צפייה בגלריה
בית הנשיא בירושלים
בית הנשיא בירושלים
איילת שקד
(צילום: עמית שאבי)
חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) מותחת ביקורת חריגה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ואומרת כי "זה כמו הרודנים. כמו הדיקטטורים. הם לא מוכנים לזוז". האמירות החריגות של שקד נשמעו בהקלטה שפרסם הערב (יום ב') עמית סגל.
בהקלטת השיחה בינה לבין גורם לא ידוע התייחסה שקד להתנהלותו של נתניהו: "בגלל המשפט שלו הוא ילך עוד יותר ימינה. זה הפוך משרון. זה נכון שכל מה שאכפת לו עכשיו זה רק המשפט. חד משמעית לא אכפת לו מכלום. כל השיקולים שלו, וההתנהגות שלו, ההתנהלות שלו, הכול סביב המשפט. הוא מפחד ללכת להליך של חנינה ועסקת טיעון. הוא מפחד שבסוף הוא יצטרך להודות באשמה וזה לא יסתדר. הוא הרי אדם מאוד-מאוד פרנואיד. ולנשיאות הוא רוצה להמשיך להישאר בשלטון. יש לו תאוות שלטון וכוח, הוא ואשתו. זה כמו הרודנים. כמו הדיקטטורים, הם לא מוכנים לזוז".
בנט בצהריים: "לא ביקשתי ראשות ממשלה, ביקשתי ממשלה"
(צילום: ערוץ כנסת)

שקד הבהירה כי היא תומכת בסיום כהונתו של נתניהו: "זה נכון שהוא צריך ללכת. אבל אמרתי לגדעון, יש מדינה. אז מה עכשיו, תעשה קואליציה מופרכת כזאת, עם האלה והאלה בגלל שהוא צריך ללכת? הוא קיבל שלושים מנדטים".
שקד התייחסה גם להצעות שקיבל יו"ר מפלגתה נפתלי בנט מצד הליכוד. "בגלל שיש לבנט ממשלה חלופית, אז הוא (נתניהו) היה מוכן לתת לו שנה וחצי (כראש ממשלה). אחרת זה לא היה קורה. אחרת זה בחיים לא היה קורה. בחיים לא היה קורה! הוא היה לוקח אותנו לעוד בחירות. פה המהלך של בנט היה הצלה. אנחנו משלמים על זה מחיר כבד בבייס שלנו, אבל אני מקווה שאם נצליח להקים ממשלה, אז נוכל להסביר את זה.
2 צפייה בגלריה
בנט אחרי הודעת נתניהו: "לא ביקשתי ראשות ממשלה, ביקשתי ממשלה"
בנט אחרי הודעת נתניהו: "לא ביקשתי ראשות ממשלה, ביקשתי ממשלה"
בנט. "המהלך שלו היה הצלה"
(צילום: יואב דודקביץ')
"אם המנדט יהיה בידיים של בנט ובנט יגיד לו יצא בפומבי וגם אני, בנט הוא ראש הממשלה, אין סיבה לשבור את הימין, אתה מחויב לערכי הימין, נעשה קמפיין, בנט ראשון ברוטציה לשנה וחצי נניח ואחר כך ביבי עוד שנתיים וחצי, זה הכי טוב לכולם. אם נפתלי יקבל את המנדט מהימין, הוא לא ילך עם השמאל כשהמנדט אצלו ביד מהימין. זה לא יקרה".
היא הוסיפה: "בליכוד הסכימו לכסות לו את החובות. אני לא יודעת איך זה אפשרי. אבל ממש לחצו עליו גם בעניין הזה".
שקד גם התייחסה להתנהלות מפלגת "הציונות הדתית" בראשות בצלאל סמוטריץ': "יש קידוש ה' ויש חילול ה'. הבנתי, מאוד גמישים הרבנים. אתם יודעים, סמוטריץ' הוא הכי לא שומע לרבנים. אני ונפתלי הרבה יותר מקשיבים לרבנים. הוא מחשיב את עצמו כל הזמן שהוא מקשיב לרבנים, למרות שאנחנו יודעים שזה לא נכון".
נתניהו: הצעתי לבנט להיות ראשון ברוטציה

שקד גם דיברה על המאמצים שלה לשכנע את סער לקחת חלק בממשלת ימין. "אני ישבתי איתו שעות שעות. כמעט יום כן יום לא אני יושבת איתו איזו שעה ומנסה ומנסה. קודם כל הוא צודק. האמת, נתניהו גם צריך ללכת. הוא צודק, אבל מה לעשות. אז אני אומרת לו, יש מתווה שהוא גם לא יהיה שנה וגם נקצוב לו כהונה. זו תהיה הקדנציה האחרונה שלו. אז תבלע עוד קדנציה. ממש תדע לך שגדעון (סער) ואיווט (ליברמן) ממש חושבים שנתניהו סכנה למדינת ישראל. הם משוכנעים בזה. לא משנה, אנחנו לא חושבים ככה".
"אנחנו הכי נשמח אם הוא (נתניהו) יכופף את בצלאל. אבל אם הוא (הנשיא ריבלין) ייתן את המנדט לבנט, ולא נצליח להרכיב ממשלת ימין בגלל שגדעון וגנץ יתבצרו, אנחנו לא מוכנים ללכת לבחירות, אז נלך לאופציה עם השמאל, וננסה לשכנע את בצלאל לבוא איתנו כדי שלא נצטרך לקחת את רע"ם. סליחה, זה לא עניין אידאולוגי: אז לא חשובה לו (לסמוטריץ') המדינה; אם המדינה חשובה לו, אם הוא חושב שעבור המדינה אסור להישען על עבאס, אז בוא תמנע מאיתנו להישען על עבאס".
עוד אמרה שקד: "אתם מבינים שאם יש בחירות, השמאל יכול, בהסתברות לא מבוטלת, יכול לקבל 61 עם הערבים. הוא כבר קיבל את זה במועד ב' וגם במועד ג'. אז מה עשינו? עכשיו בגלל שנתניהו הכשיר את הערבים, אז לאף אחד אין בעיה להקים איתם ממשלה, זה הנזק הגדול, שהוא כבר נעשה זה הנזק הגדול".