2 צפייה בגלריה
מעבדה לבדיקות קורונה קופת חולים לאומית באור יהודה
מעבדה לבדיקות קורונה קופת חולים לאומית באור יהודה
ארכיון
(צילום: EPA)
3,446 בני אדם אובחנו אתמול (ראשון) עם קורונה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 7.6% מתוך 47,336 הבדיקות שנערכו אתמול חזרו עם תשובה חיובית. 990 חולים מאושפזים ברחבי הארץ במצב קשה, מהם 284 מונשמים.
בישראל 54,803 חולים פעילים, ו-1,548 מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. מספר הנפטרים נותר על 5,403 בני אדם. אתמול התחסנו כ-142 אלף בני אדם, ו-3,907,000 איש חוסנו עד היום. 2.2 מיליון כבר זכאים לתו הירוק שאותו יקבלו בשבוע הבא.
שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר כי "איש הוראה שלא מתחסן - מפקיר את שלום התלמידים ומועל בתפקיד הכי חשוב שלו - להגן על הילדים. בדיוק בגלל זה בימים אלו מכינים במשרד הבריאות את תזכיר החוק שיאפשר לחייב עובדים במקומות עם קהל שלא התחסנו בביצוע בדיקת קורונה כל יומיים. על שלום הציבור לא אתפשר".
קבינט הקורונה יתכנס היום לדיון נוסף בתוכנית היציאה מהסגר. במרכז הדיון צפויה לעמוד סוגיית פתיחת המסחר. בכחול לבן דרשו בימים האחרונים להתחיל כבר השבוע ביישום "התו הירוק" בקרב כמה שיותר מגזרים, ובהם תרבות, תיירות, פנאי, חדרי כושר ומסחר. הם טענו שראש הממשלה בנימין נתניהו "משחק על זמן" ורוצה לעכב את הפתיחה כדי להתקרב כמה שיותר למועד הבחירות.
במקביל לתו ירוק, הביעה אתמול כחול לבן דרישה להטלת הגבלות משמעותיות בפורים, שעליהן יוחלט מבעוד מועד - בניגוד להחלטות הממשלה עד כה, שהתקבלו לרוב בדקה ה-90. לפי כחול לבן מדובר בצמצום מסחר, לימודים והתקהלויות לכל הפחות בפורים, מחשש לזינוק בתחלואה. במקרה שלא תהיה אפשרות לאכוף זאת, ימליצו לשקול סגר כללי.
בדיון אתמול הציג פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש את תוכנית הפעימות ליציאה מהסגר. לפי הצעתו, הפעימה הבאה של ההקלות תתקיים ביום שלישי הבא. בפעימה זו יחזרו לבתי הספר תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות וגם בערים כתומות "גבוליות", ביישובים שבהם חוסנו לפחות 70% מהתושבים.
ריאיון עם הפרויקטור פרופ' אש
(צילום: עידו ארז, שחר גולדשטיין)

בהצעתו של הפרופ' אש לקראת השבוע הבא נכללת גם פתיחה של חנויות הרחוב ובתי התפילה. במסגרת "התו הירוק", ייפתחו למחוסנים ולמחלימים קניונים, שווקים ומרכזי "ביג", מכוני כושר, אירועי תרבות וספורט, מוזיאונים, בתי מלון ללא חדרי אוכל וכן בריכות שחייה. צפויה לחול גם הקלה במגבלת ההתקהלויות, ובהתאם להצעה תותר התקהלות של 10 בני אדם בחלל סגור ו-20 בני אדם בשטח פתוח.
לפי ההצעה, בשלב השלישי כעבור שבועיים, ב-9 במרץ, ייפתחו בתי הספר גם לכיתות ז' עד י' בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות "גבוליות" ביישובים שבהם חוסנו לפחות 70% מהתושבים. בנוסף, ייפתחו בתי הקפה ומסעדות קטנות גם ללא הצגת תעודת מתחסן. למתחסנים ייפתחו מסעדות בהזמנה מראש, בתי מלון, גני אירועים, כנסים ואטרקציות. בנוסף, יותרו התקהלויות של עד 50 איש בחוץ ו-20 איש בפנים, למעט ביישובים אדומים.