טראמפ: "החיסון הראשון - תוך פחות מ-24 שעות"
(מתוך טוויטר)

מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) אישר הלילה (בין שישי לשבת) את החיסון של חברת התרופות פייזר נגד קורונה לשימוש חירום. בהודעת ה-FDA הסבירה הסוכנות את ההחלטה: "מכלול הנתונים הזמינים מספק ראיות ברורות שהחיסון עשוי להיות יעיל. היתרונות הידועים עולים על הסיכונים הפוטנציאליים". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס להודעת ה-FDA ואמר כי "החיסון הראשון יסופק תוך פחות מ-24 שעות".
6 צפייה בגלריה
חיסון אושר לראשית
חיסון אושר לראשית
ה-FDA העניק אישור לשימוש חירום בחיסון של פייזר
(צילום: shutterstock)
המינהל העניק את האישור לחיסון, שפותח עם השותפה הגרמנית BioNTech, אשר הוכח כיעיל בכ-95% מהמקרים במניעת הידבקות בנגיף. ב-FDA הבהירו: "הנתונים שמסרה פייזר עמדו בציפיות. המאמצים להאיץ את פיתוח החיסון לא פגעו בסטנדרטים מדעיים או באמינות הליך הבדיקה שלנו".
בהודעתו ציין המינהל כי ניתן לתת את החיסון לבני 16 ומעלה. עובדי שירותי הבריאות וקשישים במוסדות סיעוד צפויים להיות הראשונים להתחסן בארה"ב.
6 צפייה בגלריה
מטה ה-FDA
מטה ה-FDA
"היתרונות הידועים עולים על הסיכונים הפוטנציאליים". מטה ה-FDA
(צילום: EPA)
6 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ נואם ועידה על חיסוני קורונה בבית הלבן וושינגטון ארה"ב
דונלד טראמפ נואם ועידה על חיסוני קורונה בבית הלבן וושינגטון ארה"ב
טראמפ: החיסון הראשון - תוך פחות מ-24 שעות
(צילום: EPA)
עוד נכתב כי "ההחלטה התקבלה לאחר תהליך סקירה פתוח ושקוף שכלל חוות דעת ממומחים עצמאיים בתחום מדעי הבריאות והערכה מעמיקה של מדעני הסוכנות על מנת להבטיח כי חיסון זה עומד בסטנדרטים המחמירים והמדעיים של ה-FDA לבטיחות, יעילות ואיכות ייצור הדרושים לתמיכה בשימוש בחירום".
עם קבלת הבשורה פרסם טראמפ סרטון בחשבון הטוויטר שלו. "יש לי חדשות ממש טובות. היום האומה שלנו השיגה נס רפואי", אמר הנשיא וציין כי "הצלחנו לספק חיסון בטוח בתוך תשעה חודשים בלבד. זה אחד ההישגים המדעיים הגדולים בהיסטוריה".
לדבריו, "זה יציל חיים של מיליונים ויסיים את המגפה אחת ולתמיד. בשם העם האמריקני אני רוצה להודות לכל הצוותים המבריקים שהפכו את כל זה לאפשרי". טראמפ המשיך גם הלילה להאשים את סין בהפצת המגפה לעולם ואמר כי "כשהנגיף הסיני הגיע אלינו הבטחתי שנפתח חיסון עד סוף השנה ואמרו לי 'זה לא אפשרי', עשינו את זה. המגפה אולי התחילה בסין, אבל היא מסתיימת כאן - באמריקה".
אתמול בלילה קבע פאנל מומחי ה-FDA ברוב של 18 בעד מול ארבעה מתנגדים כי ניתן לאשר את החיסון לשימוש חירום. כעת לאחר ההודעה הרשמית צפוי גם משרד הבריאות הישראלי להעניק אישור חירום לחיסון.
בפאנל המומחים השתתפו עשרות מומחים ומדעני החברה האמריקנית והשותפה הגרמנית, הם הציגו את המחקר, החל משלבי הפיתוח הראשונים, המחקרים הפרה קליניים בבעלי חיים, דרך שלושת השלבים הקליניים בבני אדם שכללו עשרות אלפי נבדקים. מומחי ה-FDA הקשו בעשרות סוגיות ושאלות, אך לאורך הדיון - לצד הזהירות וההסתייגויות וחובת המשך המעקב אחר המתחסנים - הדגישו ב-FDA כי הממצאים עד כה מצביעים על יעילותו הגבוהה והצורך הדחוף בחיסונים לנוכח מיליוני החולים והמתים שנפלו קורבן לנגיף.
6 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין בקבלת המטוס שמגיע עם החיסונים נגד קורונה לישראל
בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין בקבלת המטוס שמגיע עם החיסונים נגד קורונה לישראל
משרד הבריאות צפוי ללכת בעקבות ה-FDA. נתניהו ואדלשטיין בנחיתת החיסונים בנתב"ג
(צילום: שמוליק דודפור)
6 צפייה בגלריה
מרגרט קינאן בת 90 אישה ראשונה להתחסן חיסון חיסונים קורונה פייזר בריטניה
מרגרט קינאן בת 90 אישה ראשונה להתחסן חיסון חיסונים קורונה פייזר בריטניה
הראשונה להתחסן בבריטניה. מרגרט קינאן בת ה-90
(צילום: רויטרס)
במהלך שלבי הניסוי תופעות הלוואי הנפוצות ביותר, שנמשכו מספר ימים בדרך כלל, היו כאבים באזור ההזרקה, עייפות, כאבי ראש, כאבי שרירים, צמרמורות, כאבי מפרקים וחום. ה-FDA ציין כי יותר אנשים חוו תופעות לוואי אלו לאחר מנת החיסון השנייה מאשר לאחר המנה הראשונה.
נזכיר כי לפני כשבוע התקבל אישור בבריטניה להתחיל ולחסן את האזרחים במדינה, ובארבעת הימים האחרונים החלו במבצע חיסונים.

האיום על ראש ה-FDA: "אשר את החיסון היום או שתפוטר"

שעות לפני שהגיעה ההודעה הרשמית ממינהל התרופות ב"וושינגטון פוסט" דווח כי ראש הסגל בבית הלבן מארק מדוז הורה לנציב ה-FDA ד"ר סטיבן האן להגיש את התפטרותו אם לא תתקבל החלטה לאשר סופית את החיסון של פייזר עד סוף היום.
6 צפייה בגלריה
ראש ה-FDA וטראמפ
ראש ה-FDA וטראמפ
החיסון אושר ברקע האיום מסביבתו של טראמפ על ראש ה-FDA
(צילום: AFP)
עוד קודם לכן צייץ הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי ה-FDA הוא "צב גדול, זקן ואיטי" בהתנהלותו בנושא החיסונים. הוא האיץ ב-FDA: "לעזאזל, תאשרו את החיסונים עכשיו. תפסיקו לשחק משחקים ותתחילו להציל חיים".
לדברי בכיר בממשל טראמפ, האמירה של ראש הסגל בבית הלבן לא הייתה "קו אדום" אלא ניסיון לזרז את התהליך.