גדעון סער מודיע על עזיבת הליכוד
(צילום: קונטקט)

ח"כ גדעון סער הודיע הערב (ג') על עזיבת ביתו הפוליטי בליכוד והתפטרותו המיידית מהכנסת. סער הכריז כי לא יתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות הבאות. המפלגה החדשה של סער צפויה להתמודד תחת הסיסמה "תקווה חדשה". ynet העביר בשידור חי את ההצהרה.
"הממשלה נוכחית ביזתה את האמון הציבורי שניתן לה עם הקמתה", אמר סער בפתח דבריו. "לפני שנה ניסיתי לחולל שינוי. התמודדתי מול נתניהו על ראשות המפלגה וקיבלתי את הכרעת חברי הליכוד. אולם כל מה שקרה בשנה האחרונה רק חיזק את הכרתי כי השינוי בהנהגת המדינה הוא הכרחי". סער מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי המפלגה הפכה לכלי שרת לאינטרסים שלו.
"הליכוד היה ביתי הפוליטי ובמידה רבה גם הרגשי. חברי הליכוד, אותם אני אוהב ואליהם אני קשור, שלחו אותי פעם אחר פעם לייצגם. התייסרתי תקופה ארוכה עם ההחלטה, אבל הליכוד שינה את פניו בשנים האחרונות באופן דרמטי ומואץ. המפלגה התרחקה מאוד מדרכה הממלכתית ואפילו מהמהות הגלומה בשם המפלגה. התנועה הפכה לכלי שרת עבור האינטרסים אישיים של העומד בראשה, כולל כאלה הנוגעים למשפטו הפלילי. את הנאמנות לדרך, לערכים ולרעיון החליפו חנופה והתבטאויות שגובלות בפולחן אישיות לאדם בשר ודם".
1 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
גדעון סער: "צו השעה - החלפת שלטון נתניהו"
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
סער המשיך לתקוף את נתניהו: "איני יכול לתמוך עוד בממשלה בראשות נתניהו, איני יכול להיות חבר הליכוד בראשותו. אני אומר זאת בצער, כמי ששנים רבות ראה בו המנהיג הנכון להוביל את המדינה וכיהן בממשלותיו בתפקידים בכירים. היום ישראל זקוקה לאחדות וליציבות, ונתניהו לא יכול ולא יוכל עוד להעניק לה לא זו ולא זו. היום צו השעה הוא החלפת שלטונו של נתניהו - הממושך בתולדות המדינה".
במהלך ההצהרה לתקשורת סימן סער את המטרות של המפלגה החדשה: "החלטתי להקים ולהנהיג תנועה פוליטית חדשה שמטעמה אתמודד בבחירות הקרובות מול נתניהו על ראשות הממשלה כדי להחליפו. זו תהיה תנועה לאומית וחברתית רחבה, שתיבנה לטווח ארוך ותבנה לכולנו עתיד טוב יותר. צו השעה הוא להביא את הכוחות הטובים ביותר. נפעל כדי שענייני המדינה ינוהלו באופן רציני ואחראי, ומשיקולי טובת המדינה בלבד".
הוא התייחס לכך שעדיין לא נקבעו בחירות באופן רשמי וסופי: "אני לוקח בחשבון גם אפשרות שהבחירות לא יוקדמו וייתכן שתימצא פשרה שתאריך באופן מלאכותי את חיי הממשלה. אולי במעשה שאני עושה היום יהיה גם תמריץ לדחייתן, אבל ברגע שהגעתי להחלטה עליי לצאת לדרך חדשה. חזרתי לחיים הציבוריים על מנת להוביל את המדינה בעתיד. אני חש בשל לתפקיד ובנשיאה באחריות שנובעת ממנו".
סער סיכם: "אלה לא החלטות קלות או נוחות, אבל מטרתה של מנהיגות היא להוביל ולפרוץ דרך. עשיתי זאת בעבר והיום אני עושה זאת שוב. אני אוהב את ישראל, ואת עם ישראל, ועם האהבה והמחויבות הזאת אני יוצא לדרך חדשה עם תקווה חדשה, כי זה מה שטובת המדינה מחייבת".
כבר זמן רב שסער שוקל את המהלך, לאחר שהבין כי אין לו מה לעשות בליכוד כל עוד ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד בראש המפלגה. את מקומו במפלגה צפוי לתפוס ניסים ואטורי. בין המועמדים להצטרפות למפלגה החדשה של סער נמצאת חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, יו"ר ועדת הקורונה בכנסת. במערכת הפוליטית מעריכים כי סער עשוי לקחת איתו חברי כנסת נוספים מהליכוד ולרוץ על תשתית מפלגת "דרך ארץ" של יועז הנדל וצבי האוזר.