ג'ו ביידן צפוי להתחסן נגד קורונה בשבוע הבא. כך מסרו הלילה (ה') גורמים בצוות המעבר של הנשיא הנבחר, בשעה שהרשויות בארה"ב מנסות לשכנע את הציבור שהחיסון בטוח לשימוש. במקביל, הבית הלבן הודיע כי סגן הנשיא היוצא מייק פנס יתחסן כבר בסוף השבוע הקרוב.
השבוע: ארה"ב החלה את מבצע החיסונים
(צילום: רויטרס)

5 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב הנכנס ג'ו ביידן נאום ב דלאוור
נשיא ארה"ב הנכנס ג'ו ביידן נאום ב דלאוור
"בטוח להתחסן". ביידן
(צילום: AFP)
ביידן ופנס יתחסנו בפומבי במטרה לשמש דוגמה לאזרחים ולהגביר את ביטחון הציבור בבטיחות החיסון. הבית הלבן מסר כי יחד עם פנס יחוסנו גם רעייתו קארן וראש מערך שירותי הבריאות הפדרליים ד"ר ג'רום אדאמס.
בינתיים, המגפה ממשיכה להכות בארה"ב. ביממה האחרונה מתו מהנגיף יותר מ-3,700 בני אדם ואובחנו עוד 250 אלף נדבקים. כך על פי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. 113,069 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים, מספר המאושפזים הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. זהו היום ה-15 ברציפות שבו מספר המאושפזים גבוה מ-100 אלף איש.
שלשום אמר ביידן כי המומחה למחלות זיהומיות בממשל, ד"ר אנתוני פאוצ'י, המליץ לו להתחסן כמה שיותר מהר. ביידן בן ה-78, שנמצא בקבוצת סיכון בשל גילו המבוגר, אמר שהוא רוצה להבטיח שצוותי הרפואה ואנשים בסיכון יהיו הראשונים לקבל את החיסון, אך ציין גם את החשיבות בכך שיתחסן בעצמו בפומבי. "אני רוצה לוודא שאנחנו מדגימים לעם האמריקני שזה בטוח להתחסן", אמר ביידן.
5 צפייה בגלריה
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
סגן הנשיא יתחסן בסוף השבוע. פנס וטראמפ
(צילום: AP)
השבוע החלה ארה"ב לחסן צוותי רפואה, דיירי ועובדי בתי אבות וכמה גורמים בממשל. פקידי ממשל בארה"ב שואפים להשיג עוד 2.9 מיליון מנות של החיסון של פייזר עד סוף השבוע. החיסון צפוי להיות זמין לכלל הציבור בארה"ב בשנה הבאה.
יותר מ-304 אלף אמריקנים מתו מקורונה מפרוץ המגפה וכ-16.7 מיליון בני אדם נדבקו בנגיף – כ-5% מהאוכלוסייה. שלשום הודיעה דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני כי הנשיא היוצא דונלד טראמפ יתחסן מתי שרופאיו יחליטו שהעיתוי מתאים.
5 צפייה בגלריה
הקורונה בברזיל
הקורונה בברזיל
משרד הבריאות הציג את תוכנית החיסונים. הקורונה בברזיל
(צילום: AP)
בברזיל עדכן הלילה משרד הבריאות כי יותר מ-70 אלף נדבקים חדשים בקורונה אובחנו ביממה – מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. בכך עלה מניין הנדבקים הכולל במדינה ליותר משבעה מיליון.
השיא נרשם ללא הנתונים ממדינת המחוז המאוכלסת ביותר סאו פאולו, שהתחלואה בה גבוהה במיוחד. הרשויות בסאו פאולו אמרו כי לא העבירו את נתוניהן בשל בעיות טכניות. משרד הבריאות בברזיל מסר עוד כי אתמול מתו יותר מ-900 חולי קורונה. מפרוץ המגפה מתו בברזיל יותר מ-180 אלף בני אדם.
משרד הבריאות הציג אתמול את תוכניתו לחיסון האוכלוסייה, שצפויה להתחיל בפברואר. התוכנית כוללת ארבעה שלבים, כאשר בשלושת השלבים הראשונים יחוסנו קרוב ל-50 מיליון בני אדם. הראשונים להתחסן יהיו צוותי רפואה וחינוך, ילידים, מבוגרים מעל גיל 75, אוכלוסייה בסיכון, אנשי כוחות הביטחון ואסירים. בהצהרה נמסר כי ברזיל מנהלת משא ומתן לרכישת יותר מ-300 מיליון מנות חיסון לשנת 2021 עם אסטרהזניקה ועם COVAX, המממנת רכישת חיסונים למדינות עניות.
5 צפייה בגלריה
פריז
פריז
צרפת תתחיל לחסן החודש? מסכה נגד קורונה בפריז
(צילום: AFP)
גם צרפת דיווחה אמש על זינוק במספר המאובחנים ביממה – 17,615 מקרים חדשים לעומת 11,532 ביממה שלפני כן. מדובר בעלייה הגבוהה ביותר מאז 21 בנובמבר, שהגיעה רק יממה לאחר שצרפת החליפה את הסגר הכללי בעוצר לילי. משרד הבריאות דיווח גם על 289 מקרי מוות בבתי החולים, לעומת 307 ביממה שלפני כן.
ראש הממשלה ז'אן קסטקס אמר אמש כי הציבור יוכל להתחיל להתחסן בשבוע האחרון של דצמבר, אם רשויות האיחוד האירופי יאשרו את החיסון של פייזר לשימוש בשבוע הבא. גורם בכיר בנציבות האירופית אמר כי האיחוד יוכל לתת את האישור הסופי לחיסון כבר ב-23 בדצמבר.
קסטקס אמר לפרלמנט שמבצע החיסונים בצרפת יתרחב בינואר והוא אישר כי קשישים יהיו הראשונים בתור. רשויות הבריאות מקוות לחסן כמיליון דיירים בבתי אבות בינואר ופברואר, ולאחר מכן עוד 15-14 מיליון איש מכלל האוכלוסייה בין מרץ ליוני.
5 צפייה בגלריה
ניו זילנד ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן מכריזה הסרת סגר נגיף קורונה
ניו זילנד ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן מכריזה הסרת סגר נגיף קורונה
"מבצע החיסונים הגדול ביותר אי פעם". ארדרן
(צילום: AP)
צרפת, שכמו הרבה מדינות באירופה נאבקת בעלייה בתחלואה בשבועות האחרונים, הזמינה מראש 200 מיליון מנות חיסון. קסטקס אמר כי הוא מעריך שצרפת תקבל 1,160,000 מנות חיסון של פייזר עד סוף החודש, 677 אלף מנות נוספות ב-5 או ב-6 בינואר ועוד 1.6 מיליון בפברואר.
ממשלת ניו זילנד הודיעה הלילה כי תתחיל לחסן את אזרחיה בחינם עד אמצע השנה הבאה. הממשלה הודיעה כי הבטיחה מספיק חיסונים בכדי לחסן את כל 5 מיליון תושבי המדינה, בעקבות שני הסכמים חדשים שנחתמו עם חברות התרופות אסטרהזניקה ונובהווקס.
"זה יהיה מבצע החיסונים הגדול ביותר בניו זילנד אי פעם", אמרה ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן במסיבת עיתונאים. ניו זילנד היא בין קומץ מדינות שהצליחו לבלום את התפשטות המגפה בגבולותיה. עד כה אובחנו 1,744 נדבקים ומניין המתים במדינה עומד על 25.