2 צפייה בגלריה
 קורונה
 קורונה
המוטציה מתפשטת במהירות
(צילום: shutterstock)
אתמול עלה חשש כי החיסונים אינם יעילים נגד המוטציה הדרום-אפריקנית, והיום מתברר היקף ההתפשטות בישראל של המוטציה הבריטית: בישיבת הממשלה, המתקיימת הערב (יום ג'), הציג הפרויקטור פרופ' נחמן אש נתונים שמראים את המהירות שבה מתפשטת המוטציה בארץ.
לפי המצגת של הפרויקטור, עד כה זוהו כ-30 מקרי מוטציה ודאיים בישראל ו-189 מאומתים שנדבקו מהם. ניתוח שרשראות המגעים שלהם מוביל למאות רבות של חולים. בכמה מוקדים ויישובים מזוהים קצבי הכפלה מהירים וחריגים החשודים כעדות למוטציה. לפי אש, ההערכה היא שהמוטציה כבר מפושטת בקהילה וצפויה להגביר קצבי הדבקה.
2 צפייה בגלריה
שערוך שכיחות הוריאנט הבריטי מכלל המאומתים בקופ"ח לאומית
שערוך שכיחות הוריאנט הבריטי מכלל המאומתים בקופ"ח לאומית
הזינוק בשכיחות המוטציה
(צילום: גיל יוחנן, אבי חי)

במצגת צוינו חלק מהיישובים שבהם מצויים מאומתים או מגעים עם המוטציה: אשדוד, הרצליה, חולון, ירושלים, כפר יונה, מגדל העמק, נס ציונה, נתניה, עפולה, צור יצחק, קריית אונו, רמת גן, רמת ישי ותל אביב.
ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה כי "המגעים של מי שהיה עם הווריאנט מפוזרים בשלושה בתי ספר שונים שמהם נדבקו 32 אנשים. יש לנו דרך לזהות אותו במעבדה קצת לפני, דרך בדיקה שמצליחה להראות את הגן של הווירוס. יש חמש מעבדות שמשתמשות בבדיקות האלה".
לדברי פרופ' ינון אשכנזי מהאוניברסיטה העברית, "אי אפשר למנוע את ההשתלטות של המוטציה, אבל אפשר להוריד את התחלואה ואז נהיה במצב יותר טוב. אם נצא אחרי הסגר בצורה מהירה ולא מבוקרת, נקבל התפרצות יותר משמעותית בהמשך. התחלואה של בני 60 ומעלה היא עדיין חלק חשוב. החיסון לא יעיל במאה אחוז ואי אפשר לחסן את כל האוכלוסייה. יהיו מי שיידבקו".
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "המוטציה הבריטית יצאה משליטה, בריטניה נמצאת כעת בסגר מלא לאחר שיעור תמותה מסיבי. לצערנו, גם אצלנו המוטציה החדשה של הקורונה מזנקת, אם כי לא באותו קצב".
גם ראש המל"ל מאיר בן שבת הזהיר באומרו כי "המוטציה הבריטית עלולה לשנות דרמטית את קצב ההדבקה והמגמות". מנתונים של קופות החולים שהוצגו נראה כי כבר עתה 13% מכלל הנדבקים הם כאלו שנדבקו במוטציה. זאת, בהשוואה לפחות מ-2% לפני שבועיים.
לאור ההתפשטות המהירה של הקורונה והעלייה החדה במספר המאושפזים, סיכמו נתניהו ושר הביטחון בני גנץ כי ישראל תיכנס לסגר מלא שכולל את סגירת מערכת החינוך החל מיום שישי. ככל הנראה, הסגר יימשך לפחות עשרה ימים ויכלול גם את גני הילדים וכיתות א'-ד'.