2 צפייה בגלריה
ארובה ארובות תחנת כוח אורות רבין חברת החשמל חדרה
ארובה ארובות תחנת כוח אורות רבין חברת החשמל חדרה
תחנת הכוח אורות רבין בחדרה
(צילום: רויטרס)
חברת החשמל מבהירה הבוקר (יום ו') כי התקלה המשמעותית שגרמה להפסקת זרם החשמל באזורים רבים בארץ לפנות בוקר - לא הייתה תוצאה של מתקפת סייבר. מתברר כי במהלך האירוע הפסיקו לפעול יחידות ייצור בכמה תחנות כוח.
מעט לפני 01:00 הופסק זרם החשמל באזורים רבים בארץ. אף שבחברת החשמל טענו כי בתוך כרבע שעה "תתייצב המערכת" דיווחו גולשים במייל האדום על הפסקות חשמל ממושכות בירושלים, אשדוד, רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון, הרצליה, דליית אל כרמל, הוד השרון, כפר סבא, אור יהודה, שוהם ובאזורים רבים אחרים.
  • אם נתקעתם במעלית ונזקקתם לחילוץ או הושפעתם בצורה אחרת - אנא פנו אלינו במייל האדום
בהודעה מהבוקר נמסר כי "הלילה, בשל אירוע חולף ברשת ההולכה בדרום הארץ", הפסיקה לפעול תחנת הכוח הפרטית באר טוביה ובתגובת שרשרת נפסקו יחידות ייצור בתחנות הכוח דליה (פרטית) וביחידה בגזר של חברת החשמל. "חד-משמעית לא מדובר באירוע סייבר. כמו בכל אירוע חריג חברת החשמל בודקת את המקרה ותבצע תחקור. נציין, כי המערכת התאוששה מהר ותוך כ-40 דקות חזרה אספקת החשמל כסדרה. ככלל, מערכת החשמל, בתגובה אוטומטית של הגנה, עושה הפסקות יזומות 'השלות עומס' על מנת למנוע הפסקות רחבות יותר. כשהיא מתייצבת נכנסות יחידות גיבוי לאלה שנפלו וכך היה גם הפעם".
אורן הלמן, סמנכ"ל שירות בחברת החשמל, אמר גם הוא: "אני מבין למה אנשים חשבו שמדובר במתקפת סייבר, אך זו תיאוריית קונספירציה שצצה בכל פעם שקורה משהו בחברת החשמל. העובדות הן שמערכות ההגנה של חברת החשמל הן מהטובות בעולם. העובדה שהוצאנו הודעות לתקשורת לאורך הלילה רק מראה שפעלנו בשקיפות והסברנו לציבור בזמן אמת את הסיבות לתקלה".
הלמן הגיב על הטענות בנוגע למתקפת סייבר - ואמר: "הניסיון להציג את האירוע בלילה כאירוע מתקפת סייבר - למרות שהבהרנו שאין שום קשר למתקפה כזו - הוא בעיניי חסר אחריות. הציבור זכאי לשאול וחייב לקבל תשובות בשקיפות מלאה, אבל תשובות מבוססות ואחריות כאלו שלא ניתן לשלוף מהמותן ורק לאחר בדיקה. חברת החשמל תמיד פועלת בשקיפות ואמינות ולעולם לא נשקר לציבור במודע. זה ערך עליון אצלנו".
2 צפייה בגלריה
הפסקת חשמל בכפר סבא. ארכיון
הפסקת חשמל בכפר סבא. ארכיון
הפסקת חשמל בכפר סבא. ארכיון
(צילום: חסן שעלאן)

"זה אירוע חמור. בעיות באספקת החשמל בכל הארץ?"

יעל (38), תושבת גבעתיים, מטפלת באמה הסובלת ממחלת ריאות כרונית וזקוקה למכשיר הנשמה. "קו החירום לא עבד ונאלצנו לחבר אותה לבלוני חמצן", היא סיפרה. "לא הצלחנו לתפוס את חברת החשמל, אז התקשרתי למשטרה. הם הציעו לשלוח אמבולנס".
על ההבהרה של חברת החשמל שלפיה התקלה נוצרה מעומס יתר אמרה יעל כי היא מאמינה שלא כך הדבר: "זה קצת מצחיק שהם אומרים שזה עומס או תקלה מקומית. אני בטוחה שזו הייתה מתקפת סייבר. זה אירוע חמור. זה הפיל את הרשתות הסלולריות".
גם בעמוד הפייסבוק של חברת החשמל הגיבו גולשים ותהו לפשר התקלה. חלקם היו שותפים לדעתה של יעל. אחת הגולשות כתבה: "זו מתקפת סייבר, אל תעבדו עלינו". גולש אחר תהה: "איך יכול להיות שיש בעיות באספקת החשמל בכל הארץ?".
רונן (52) מפתח תקווה סיפר כי להערכתו, "לקח בערך חצי שעה עד שהחשמל חזר, אך מה שתסכל אותי היה שאיש לא ענה בחברת החשמל. לא הבנו מה קרה".
אילנה, תושבת רעננה, התעוררה לאחר שהמאוורר בחדר השינה הפסיק לפעול. "ניסיתי להדליק את האור, הצצתי מהחלון וראיתי חושך מוחלט", היא אמרה. "ניסיתי להתקשר לחברת החשמל, אבל הם פשוט לא ענו במשך 40 דקות. לאחר מכן החשמל חזר".


אתר חברת החשמל נפל, וגם מוקד 103 קרס. רמזורים בגוש דן ובאזורים אחרים פסקו מלפעול, ונתיבי איילון היו מהכבישים המרכזיים שהוחשכו בחלקם. חברת החשמל כתבה ב-01:08 בטוויטר כי "ישנה כעת השלת עומס. החשמל מוחזר בהדרגה לכלל הלקוחות".
כרבע שעה לאחר מכן חזר לפעול אתר חברת החשמל. "בשל עבודות תחזוקה במערכת הממוחשבת הלילה, מהשעה 22:00 ועד 4:00 לפנות בוקר לא ניתן יהיה לבצע פעולות באתר האינטרנט, באפליקציה ובמענה הקולי", נכתב בו.
מאוחר יותר עדכנה החברה בחשבונה ברשת החברתית כי "בשל תקלה ביחידות ייצור מורגשות כעת הפרעות באספקת החשמל בכמה אזורים. תוך כ-15 דקות המערכת תתייצב והאספקה תוחזר. עמכם הסליחה, לילה טוב".
מהי השלת עומס, שאותה ציינו בחברת החשמל? רשת החשמל הארצית מוזנת מתחנות הכוח הפזורות ברחבי הארץ. יחידת "ניהול המערכת" של חברת החשמל אחראית לכך שהמערכת תהיה מאוזנת כל העת ותעבוד על תדר אחיד קבוע.
לאחר שחלק מיחידות הייצור מפסיקות את פעילותן, הדבר גורם להפרת האיזון בכלל המערכת ובשל מתח שאינו סדיר וקבוע, נגרמות הפסקות חשמל ברחבי הארץ. יחידת "ניהול המערכת" בחברת החשמל אחראית לאזן מחדש את הרשת ולהחזירה לאיזון הנדרש מחדש.
איזון מערכת מורכבת שכזו לוקח כרבע שעה ולעתים מעט יותר. במהלך זמן זה עלולים לקוחות ברחבי הארץ לחוות הפסקת חשמל קצרה. מיד עם החזרת האיזון, חוזר גם החשמל לכלל הלקוחות.