האינטרפול הודיע היום שסין ודרום אפריקה החרימו אלפי מנות של חיסונים מזויפים לקורונה, והזהיר שבכל הנוגע לעבירות שקשורות לחיסונים מדובר רק ב"קצה הקרחון".
ארגון המשטרה הבינלאומי מסר שבמחסן בעיר גרמיטטון בפרברי יוהנסבורג נמצאו 400 בקבוקונים עם חיסונים מזויפים - כמות ששווה לכ-2,400 מנות חיסון. השוטרים שפשטו על המחסן החרימו גם מסכות מזויפות ועצרו שלושה אזרחים סינים ואזרח זמביה.
בפעילות נוספת, בסין, איתרה המשטרה רשת של עבריינים שמכרו חיסונים מזויפים לקורונה. הם נתפסו במסגרת חקירה שלה מסייע האינטרפול - ארגון שבו חברות 194 מדינות ברחבי העולם. השוטרים הסינים פשטו על המתחמים שבהם מיוצרים אותם "חיסונים", עצרו כ-80 חשודים והחרימו יותר מ-3,000 חיסונים מזויפים לנגיף הקורונה.
האינטרפול פרסם השנה "התרעה כתומה" והזהיר רשויות ברחבי העולם שעליהן להיערך לעבירות של ארגוני פשע שקשורות למבצעי החיסונים לקורונה – בין השאר ברשת. מזכ"ל האינטרפול, יורגן שטוק, אמר על המעצרים האחרונים: "אמנם אנחנו מברכים על התוצאות, אך בנוגע לעבירות-קורונה מדובר רק בקצה הקרחון". לפי ארגון המשטרה הבינלאומי, בנוסף למעצרים בסין ובדרום אפריקה התקבלו דיווחים על מבצעים להפצת חיסונים מזויפים במקומות אחרים, וניסיונות של עבריינים להונות בתי אבות ומוסדות רפואיים.
מזכ"ל האינטרפול הדגיש שכרגע אין חיסונים שקיבלו את אישור הגורמים המוסמכים שעומדים למכירה באינטרנט. "כל חיסון שמפורסם באתרים או בדארקנט הוא לא לגיטימי, לא עבר בדיקה ועלול להיות מסוכן". שטוק הזהיר בדצמבר שמבצעי החיסונים בעולם יובילו לעלייה חדה בפשיעה. הוא התריע על פריצות למפעלים ומתקפות על משלוחי החיסונים.