רשימת הערים שיוכרזו כאזור מוגבל תגדל בעקבות שינוי שאישרה הערב (יום ה') ועדת השרים לאזורים מוגבלים. חצור הגלילית וערב אל-עראמשה יצטרפו לבוקעתא, מג'דל שמס ומסעדה. לפי ההחלטה, יישובים שיקבלו ציון 7 ומעלה ברמזור במשך שלושה ימים ייכנסו לסגר.
1 צפייה בגלריה
הכניסה לחצור הגלילית
הכניסה לחצור הגלילית
הכניסה לחצור הגלילית
(צילום: אביהו שפירא)
פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר מוקדם יותר כי נבלמה מגמת הירידה בתחלואה ובתנאים הנוכחיים קיים "מעצור", כדבריו, בחידוש הלימודים בכיתות ה' ומעלה לפי מתווה משרד החינוך.
גמזו הוסיף: "אנחנו מנסים למצוא פתרון שיהיה מוסכם על כולם, כולל פתרון הנוגע לסוגיית הצהרונים. זה מחייב המשך דיון. בכל הקשור לשאר מערכת החינוך - אנחנו דנים על דרכים שבהן יהיה ניתן להמשיך את הלימודים לא רק בהוראה מרחוק. אנחנו רוצים לעשות זאת בזהירות, בייחוד כשידוע שהמתווה הרגיל במבוי סתום".
לדברי גמזו, עד כה נבדקו 20 אלף מתוך 70 אלף עובדי הוראה: "אני רוצה שיגיעו יותר להיבדק. הבדיקה פשוטה, היא מתקיימת בכל הערים. לכו להיבדק".

גמזו על המשך פתיחת הלימודים: "לא יודע מה הפתרון"
(צילום: לע"מ)

על ההתפרצות בחברה הערבית אמר גמזו: "יש לנו סגר כבר עשרה ימים על מג'דל שמס ומסעדה. אנחנו מעלים את הקריטריונים וזה מכניס עוד כמה ערים לסגר. מדובר ב'תחלואה עוברת' שמדלגת בין היישובים".
גמזו הוסיף: "מקדם ההדבקה הגיע ל-0.6, אך לאט לאט, עם החזרה לשגרה ופתיחת מערכות החינוך - התחלנו לראות עלייה הדרגתית במקדם ההדבקה". פרופ' גמזו הסביר כי "רוב ההדבקות מתרחשות בשלב שאנחנו לא יודעים שאנו חולים. כשאנו א-סימפטומטים. זה יכול להיות, אגב, בכל גיל. המחלה הזו מופצת על-ידי החולים הבלתי-נראים. אותם חולים שלא מרגישים חולים".
עוד אמר גמזו: "נקבע שחנויות הרחוב ייפתחו ביום ראשון הקרוב. אני חושב שההחלטה הזו, מכל הכיוונים, היא בבחינת הרע במיעוטו. סביר מאוד לאפשר מסחר לאורך זמן. בסופו של דבר, כשמשרד הבריאות התבצר בעמדתו לא לפתוח ולהקטין את כלל הההקלות, היינו צריכים לאפשר מידה מסוימת של מסחר במדינה".
מנגד, שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר אתמול ל-ynet כי ההחלטה לפתוח את חנויות הרחוב "מיותרת". הוא הוסיף: "אנחנו לכאורה רוצים לעזור לאנשי עסקים, אך למעשה מטביעים אותם סופית ובסופו של דבר נגיע לסגר השלישי. האם אנחנו מגזימים? אנחנו אולי מגזימים במובן ההפוך, במצב הרוח הטוב שלנו. הקבינט החליט פה אחד כל שבועיים להוציא שלב של הקלות, והיה צריך להיצמד לזה".
בדבריו קרא הפרויקטור היוצא לאזרחים לנהוג אחרת בחורף הזה: "חממו ופתחו את החלונות בכל חלל. תדאגו לאוורור".
בתוך כך, ועדת השרים לאזורים מוגבלים האריכה היום את ההכרזה על מג'דל שמס כאזור מוגבל עד יום שלישי הקרוב ב-18:00. בנוסף, צפויה היא הכריזה כי גם על היישוב מסעדה יהיה אזור מוגבל למשך חמישה ימים, החל ממחר ב-08:00 ועד יום רביעי ב-08:00.
כמו כן, כפי שצוין, חנויות הרחוב ייפתחו ביום ראשון ב-06:00. עם זאת, הוחלט כי תיקבע עבירה פלילית בגין הפעלת חנות עם מספר לקוחות הגדול מארבעה. באשר לצימרים, הוחלט להגדיל את מספר יחידות האירוח המותרות להפעלה בו זמנית בכל מתחם לשש יחידות, המארחות כל אחת משפחה גרעינית בלבד.