הסרטון שהוסר מהרשתות החברתיות
(מתוך הטוויטר)
מייסד פייסבוק מרק צוקרברג הודיע הערב (יום ה') שהשעיית החשבון של דונלד טראמפ ברשת החברתית תימשך לפחות עד השבעת ג'ו ביידן. פייסבוק חסמה את טראמפ ל-24 שעות בעקבות המהומות חסרות התקדים בגבעת הקפיטול, והפריצה של תומכיו לבניין הקונגרס. היום אמר צוקרברג שהשעיית החשבון של טראמפ תוארך. "הסכנות שכרוכות בהמשך השימוש של הנשיא בשירות שלנו בתקופה הזאת פשוט גדולות מדי", הוא אמר.
"האירועים המזעזעים ב-24 השעות האחרונות מראים בפירוש שהנשיא דונלד טראמפ מתכוון להשתמש בזמן שנשאר לו בתפקיד כדי לפגוע בהעברה החוקית והבלתי-אלימה של השלטון למחליפו, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן", כתב מנכ"ל בפייסבוק בבלוג שלו. "אנחנו מאריכים את החסימה של חשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלו ללא הגבלה, לפחות לשבועיים הבאים, עד שהעברת השלטון תושלם בדרך לא-אלימה".
מארק צוקרברג דונלד טראמפמארק צוקרברג דונלד טראמפ
(צילום: MC, רויטרס)
אמש החליטה טוויטר, הרשת החברתית המועדפת על טראמפ, להשעות זמנית את חשבונו. ההשעיה הייתה בעקבות ציוצים שפרסם בנוגע להתפרעויות של תומכיו בבניין הקפיטול בזמן ישיבת הקונגרס. החשבון של הנשיא הושעה ל-12 שעות, וההשעיה כבר הסתיימה.
בשעות שטראמפ היה חסום דן סקבינו, סגן ראש הסגל שלו, פרסם הודעה בשמו שבה הנשיא היוצא מתחייב להעביר את השלטון בצורה מסודרת – אך במקביל מדגיש שהוא "כלל לא מסכים עם תוצאות הבחירות".
בהחלטה על השעיית החשבון מסרו בטוויטר כי החסימה תימשך כל עוד טראמפ לא יסיר את הציוצים, בהם חזר על הטענות חסרות הבסיס שלו לזיופים והונאות בבחירות לנשיאות. החברה הזהירה כי הפרות נוספות של כלליה יביאו להשבתה תמידית של החשבון. לפי הדיווחים הציוצים המדוברים נמחקו מהחשבון, אך טראמפ טרם חזר לצייץ.
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
הפריצה לבניין הקונגרס
(צילום: gettyimages)
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
(צילום: gettyimages)
עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפעימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
(צילום: AFP)
הרס מהומות מפגינים תומכי דונלד טראמפ הסתערו על בניין הקפיטול וושינגטון ארה"בהרס מהומות מפגינים תומכי דונלד טראמפ הסתערו על בניין הקפיטול וושינגטון ארה"ב
(צילום: רויטרס)
תומכי טראמפ הרס ב משרד של ננסי פלוסי מהומות בניין הקפיטול וושינגטון ארה"בתומכי טראמפ הרס ב משרד של ננסי פלוסי מהומות בניין הקפיטול וושינגטון ארה"ב
(צילום: AFP)
מהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"במהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"ב
(צילום: MCT)
מהומות בוושינגטוןמהומות בוושינגטון
באחד הציוצים המדוברים פרסם טראמפ סרטון קצר שבו אמנם קרא לתומכיו "לחזור הביתה" ולהימנע מאלימות, אולם גם בו שילב אמירות מתסיסות כגון "גנבו מאיתנו את הבחירות", "אלה בחירות מזויפות" ו"לקחו את זה ממני". בטוויטר ציינו כי נקטו כעת בצעד הדרמטי "כתוצאה מהסיטואציה האלימה, חסרת התקדים והמתמשכת בוושינגטון הבירה".
הסרטון של טראמפ הוסר גם מפייסבוק ומיוטיוב. גאי רוזן, בכיר בפייסבוק, אמר כי הסרטון הוסר בגלל שהוא "מחזק ולא מקטין את הסיכוי להמשך האלימות". לדבריו, "זהו מצב חירום ואנחנו נוקטים אמצעי חירום מתאימים, כולל הסרת הסרטון של הנשיא טראמפ".
באמצעות הרשתות החברתיות פרסם טראמפ את הטענות הבלתי מבוססות שלו על "גניבת הבחירות". פייסבוק, טוויטר ורשתות אחרות הוסיפו הבהרות לצד הפרסומים של הנשיא, ובחלק מהמקרים אף הסירו את הדברים.