תמונת דמותו של חסן נסראללה על חבל התלייה בהפגנות המחאה הערב (שבת) בביירות מסמנת את הלחץ ההולך וגובר על חיזבאללה מצד מתנגדיו מתוך לבנון בצל אסון הפיצוץ בנמל השבוע. גולשים ברשתות החברתיות מעלים שוב ושוב את החשד שלחיזבאללה יש קשר לפיצוץ או שלכל הפחות הוא היה מסוגל למנוע אותו.
נאום נסראללה בסוף השבוע. מכחיש כל קשר

התפרעויות בביירותהתפרעויות בביירות
נסראללה על החבל בהפגנה בביירות
(צילום: EPA)
לבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמהלבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמה
פטריית עשן, כיסוי ראש: הרמיזה שנסראללה אחראי לאסון, מתוך הרשתות החברתיות
ההאשמות הללו מצטרפות לטענות הקשות שיש נגד חיזבאללה כבר שנים, ובראשן הטענה שבסיועו למשטר אסד בסוריה ובהתקפותיו על ישראל הוא מסכן את ביטחון לבנון ומשרת בעיקר את איראן, ושמעורבותו העמוקה בניהול מוסדות השלטון של לבנון מונעת מגורמים בינלאומיים לעשות איתה עסקים ולסייע לה לשקם את כלכלתה ההרוסה.
ראוי לציין כבר כעת כי הביקורת על חיזבאללה אין פירושה שלארגון נשקפת סכנה בעתיד הקרוב: לחיזבאללה יש תומכים רבים בלבנון, ודאי בתוך העדה השיעית שאותה הוא מייצג. גם הקריאות שהפנו השבוע תושבים בביירות לנשיא צרפת עמנואל מקרון, "שחרר אותנו מחיזבאללה", נשמעו בלב שכונה שרוב תושביה נוצרים, ולפיכך אינם נמנים עם תומכיו הטבעיים של הארגון. עם זאת, עצם העיסוק הגובר בשאלת אחריותו של חיזבאללה לפיצוץ והסכנה שהוא מביא ללבנון הוא עניין שיש להקדיש לו תשומת לב.
החשדנות של לבנונים רבים בנוגע לקשר של חיזבאללה לפיצוץ גברה בעקבות דיווח שהובא שלשום בערוץ הטלוויזיה הלבנוני MTV – דיווח שאמינותו אינה ברורה – ולפיו פעילי חיזבאללה מתחזים לאנשי ארגון הצלה השייך לארגון הטרור כדי להיכנס לאזור הפיצוץ ו"לעשות שם עבודה כלשהי". הדיווח יוחס ל"מקור צבאי המעורה בפרטי החקירה".
לבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמהלבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמה
טילים בתוך האדמה. נסראללה בקריקטורה שמפיצים מתנגדיו
יצוין כי אנשי ארגון הסיוע של חיזבאללה אכן נצפו בזירת הפיצוץ לוקחים חלק בפעולות החילוץ, אך אין אישור לטענה שמדובר בפעילים שאינם עובדי סיוע ורווחה. מיד לאחר הדיווח ב-MTV מיהרו אנשי חיזבאללה לתקוף את הערוץ ברשתות החברתיות ולכנותו "ערוץ ציוני", וגם צבא לבנון הכחיש את הדיווח בתוקף. נסראללה עצמו ניצל את נאומו בסוף השבוע כדי לתקוף את הערוץ – מבלי לנקוב בשמו. הוא קרא לצופים לסגור איתו חשבון בכך שלא יצפו בו – והאשים שיש מי שרוצים להצית מלחמת אזרחים ולכן טופלים לחיזבאללה האשמות שווא.

כולם זה כולם, גם אתה

שעות לפני נאומו של נסראללה פרסמה העיתונאית דימא סאדק, מוסלמית שיעית שעבדה עד לאחרונה בכלי תקשורת שאינם נמנים עם אוהדי חיזבאללה, סרטון שבו תקפה את הארגון השיעי ואת מנהיגו. היא טענה כי אנשי הביטחון של הארגון נמצאים בנמל וכי הוא היה מודע היטב לסכנה האורבת שם.
העימותים בביירות בשבת בערב
(צילום: רויטרס )

לבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמהלבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמה
"דבר לא נסתר מעיניך". קריקטורה ששותפה ברשתות החברתיות
"אפילו ישראל, מדינה אויבת ופושעת, עם כל מה שעשתה לנו, מעולם לא פוצצה פצצת אטום עלינו ולא על אף אחד אחר", פנתה לנסראללה. "אתה טוען שאתה כאן כדי להגן עלינו. הרי אנשי הביטחון שלך בנמל. אתם מכריחים אותנו לקבל אתכם כחלק מהמדינה, אבל מה עשיתם? אתה באמת רוצה להגיד שלא ידעת שיש 2,750 טונות של אמוניום חנקתי בנמל? ישראל לא עשתה לנו את מה שאתם עושים".
ברשתות החברתיות טענו חלק מהלבנונים כי המצבור האדיר של אמוניום חנקתי שהתפוצץ היה שייך למעשה לחיזבאללה עצמו, ואחרים האשימו את הארגון באחסון נשק בנמל.
נעליים על הטלוויזיה כשנסראללה נואם

כותבים כמו הגולשת רנדלה ביידון, תושבת בינת ג'בל שבדרום לבנון, קראו למצות את הדין עם חיזבאללה – כאחד הכוחות הפוליטיים החזקים בלבנון – בדיוק כמו עם שאר הפוליטיקאים שמהם תובעים כעת הלבנונים לקבל אחריות: "אדון נסראללה, דיבורך מטעה ומוליך שולל", כתבה, "החיוך שלך מתריס. ציפינו שתתנצל על התמיכה שלך בארגון המושחת הזה, חיכינו שתזיל דמעה על ההרוגים, ולכן אני אומרת לך – כולם זה כולם, ואתה אחד מהם".

בוכה על סולימאני

גולשת אחרת, שהגיבה בטוויטר לאחד מכַּתביו של חיזבאללה, תקפה את נסראללה: "אנחנו רוצים לדעת למה הוא לא סיפור לנו על האמוניום החנקתי, הרי אין דבר שנסתר מעיניו, והוא יודע אפילו על הימצאות אותם החומרים בנמל חיפה".
הפיצוץ בנמל ביום שלישי

לבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמהלבנון ביירות אסון פיצוץ נמל כתבת כועסים על חיזבאללה חסן נסראללה כתבה של דניאל סלאמה
"צוחק כשמתים 200, בוכה כשמחסלים טרוריסט". נסראללה
ברשתות החברתיות הפיצו מבקרי חיזבאללה תמונות, סרטונים וממים הקושרים את נסראללה לאסון ותוקפים אותו על יחסו אליו. בתמונה אחת הוצמד לפטריית העשן שצולמה שניות אחרי הפיצוץ כיסוי ראש שיעי, רמז עבה לכך שחיזבאללה הוא האחראי לאסון, בדרך זו או אחרת. בשתי קריקטורות ששיתפו גולשים נראה נסראללה טומן כלי נשק באדמת לבנון, מצית אותם וכורת את עץ הארז, סמלה של המדינה.
גם על נאום נסראללה היו גולשים שהגיבו בזעם. בסרטון אחד ששותף ברשתות החברתיות נראתה לבנונית משליכה נעליים על הטלוויזיה כשדמותו של מזכ"ל חיזבאללה הנואם הוצגה בה. בתמונה ששיתפו רבים הופיע צילום מתוך הנאום שבו נראה נסראללה מחייך כשלצדו הכיתוב "אחרי מות יותר מ-200 לבנונים, פציעת 4,000 והרס נמל ביירות ומאות בתים סמוכים", ומתחת לו צילום מסך אחר שבו הוא נראה בוכה על מות קאסם סולימאני ועליו הכיתוב "לאחר חיסול טרוריסט איראני".