1 צפייה בגלריה
ועדת הבחירות בדיון על פסילת חברי כנסת
ועדת הבחירות בדיון על פסילת חברי כנסת
ח"כ לשעבר היבא יזבק
(צילום: שלו שלום)
חברת הכנסת לשעבר מהרשימה המשותפת, היבא יזבק, נחקרה היום (שני) בחשד להסתה והזדהות עם מעשי טרור בעקבות פוסטים שפרסמה בפייסבוק. זאת במסגרת חקירה שמתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. החקירה התבצעה באישור היועץ המשפטי לממשלה ובליווי פרקליטות מחוז צפון.
יזבק אמנם הספיקה לכהן רק בכנסת ה-23 מטעם סיעת בל"ד, אך כניסתה למערכת הפוליטית הארצית לוותה בעתירות נגד התמודדותה בשל הפוסטים ששיתפה ברשתות החברתיות. ועדת הבחירות פסלה את ריצתה, אך בית המשפט העליון אישר לה להתמודד ברוב דחוק של 4:5.
הפוסטים המדוברים שיבחו מחבלים שרצחו ישראלים, ובמערכת הפוליטית הייתה הסכמה רחבה על כך שיש לפסול את יזבק מלהתמודד. בפוסט ששיתפה יזבק בשנת 2015 עם תמונתו של המחבל סמיר קונטאר, שהשתתף בפיגוע בנהריה ב-1979, רצח את דני הרן ורוצץ את גולגלתה של בתו בת הארבע, עינת הרן. התמונה שותפה לאחר מותו של המחבל בסוריה, ועל גביה נכתב "השהיד המוג'אהד סמיר קונטאר" וכן "לא שבתי מפלסטין אלא כדי לחזור אל פלסטין".
במקרה נוסף שיתפה יזבק בשנת 2013 את תמונתה של המחבלת דלאל מוגרבי, שהנהיגה את חוליית המחבלים בפיגוע בכביש החוף בשנת 1978, שם נרצחו 35 ישראלים, בהם 12 ילדים. יזבק הוסיפה לתמונתה של המחבלת מוגרבי את המילים "דלאל מוגרבי חיה 20 שנים ועשתה את כל זה. יבורכו נשות ההתנגדות".
ח"כ לשעבר יזבק מסרה בתגובה לחקירתה: "החקירה מבטאת ניסיון מתמשך להפליל פעולה פוליטית צודקת במסגרת רדיפה פוליטית המתנהלת נגדנו בלבד, ומה שמוכיח זאת הוא שהחקירה נסובה סביב תיקים שהוחלטו בעבר על ידי בית המשפט העליון, כאשר הודיתי כי אין בסיס חוקי שימנע ממני מהתמודדות לכנסת לפני שנה וחצי, ובכל זאת המשטרה מנסה עכשיו במיוחד לתת לה אופי פלילי כניסיון עלוב להפליל את עבודתנו ואת האקטיביזם שלנו.
"חקירה זו אינה חוקית והיא נכנסת למטרות הפוליטיות של עמנו, ובתוך הניסיונות הרציפים להטיל עלינו אימה ולנסות להשתיק אותנו. החקירות הפוליטיות לעולם לא יבהילו אותנו, ואנחנו נמשיך לפעול למען מטרותינו והדרך שלנו הצודקת. המשטרה, היועץ המשפטי והפרקליטות הציבורית צריכים להיות עסוקים במאבק בפשע שמחריב את החברה הערבית שלנו ובעצירה והעמדה לדין של עבריינים שהם סוכני השב"כ, במקום להיות עסוקים בעיסוקים הפוליטיים של החברה הערבית ומנהיגיה".