הריאיון עם ח"כ תומא סלימאן
(צילום: משי בן עמי)

בעוד יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד מנסה למצוא מכנה משתף עם יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט כדי לפעול להקמת ממשלת "שינוי" שתביא לקץ שלטונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נראה כי ברשימה המשותפת מציבים רף גבוה לסיוע במהלך. "יש לנו דרישות ואנחנו נלמד אותן כשבנט יוסר מהתמונה מבחינת ראש ממשלה. לא נקבל את בנט כראש ממשלה", אמרה הבוקר (יום א') ח"כ עאידה תומא סלימאן בריאיון לאולפן ynet.
3 צפייה בגלריה
  יאיר לפיד, נפתלי בנט
  יאיר לפיד, נפתלי בנט
ח"כ לפיד וח"כ בנט
(צילום: קובי קואנקס)
דבריה של מספר 4 ברשימה המשותפת נאמרו יממה לפני שנציגי המפלגות הנבחרות לכנסת ה-24 יגיעו לבית הנשיא כדי למסור את המלצתם על חבר הכנסת שיש להטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה הבאה. "ברור שנתניהו הוא לא אופציה בשבילנו", אמרה ח"כ תומא סלימאן. "באופציה השנייה אתה עלול להמליץ על לפיד ולקבל את בנט שהוא גם כן לא אופציה בשבילנו.
"לפי איך שזה נראה, אם לא יהיו התפתחויות, אני חושבת שאין על מה לדבר מבחינת המלצה. העניין הפוליטי הקיים במדינת ישראל לצערנו הרב היום במדינת ישראל הוא תחרות בתוך הימין מי ישלוט בימין הישראלי - הימין הפשיסטי ההתנחלותי או הימין היותר כאילו ליברלי".
ואם יבוא לפיד ויגיד "אני מרכיב ממשלה עם בנט", בנט יושבע בכנסת, אתם תצביעו נגד הממשלה הזאת? "אנחנו לא בשלב הזה עדיין, אנחנו עדיין בשלב של ההמלצה. נדון בעניין של ממשלה רק כשנדע בדיוק מה הרכב הממשלה ומה בדיוק קווי היסוד של הממשלה הזאת. אנחנו כן רוצים להחליף את נתניהו, אבל לא רק את נתניהו. אנחנו רוצים להחליף גם את הדרך של נתניהו.
"נכנסנו לפוליטיקה כי יש לנו דרך אחרת לגמרי, דרך שאומרת שאנחנו רוצים לסיים את הכיבוש, אנחנו רוצים שלום, אנחנו רוצים הסכם מדיני עם העם הפלסטיני שהוא העם שלנו וזכותו גם כן להגדרה עצמית, ואנחנו רוצים גם שוויון מלא, אזרחי ולאומי, לאוכלוסייה הערבית. אי אפשר לדבר על המלצות או על ממשלה שתמשיך בקו של התנחלויות ושל סיפוח".
3 צפייה בגלריה
עאידה תומא סלימאן
עאידה תומא סלימאן
ח"כ תומא סלימאן
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
פאנל פרשנים באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)
אבל פוליטית אין כרגע מציאות שבמסגרתה מישהו מפסיק את הכיבוש שאת מדברת עליו. "יש דבר כזה ויהיה דבר כזה. אנחנו עכשיו נכנסים לתקופה שונה לגמרי מבחינה פוליטית. אם הישראלים היו מרימים את הראש קצת מעל 'ביבי או לא ביבי', היו רואים שהשתנה משהו בעולם. טראמפ איננו, ביידן קיים. הוא הסיר את הסנקציות על השופטים בהאג, התהליך הזה יתחיל.
"בנוסף, ביידן רוצה להתחיל תהליך עם הפלסטינים, יש בחירות ברשות הפלסטינית. חלק מהשינוי ועזיבת נתניהו זה גם כן ליצור אווירה כדי להיפטר מהקו הזה שממשיך את הכיבוש, את ההתנחלויות, דיכוי עם אחר, ומשהו שגורם לישראלים לשלם מחיר".
אתם מדברים שנים על זה שנתניהו צריך ללכת, ולצורך הדיון אתם פוסלים את בנט. "להחליף את נתניהו בבנט זאת אופציה? אולי אופציה בשבילך, זאת לא אופציה בשבילי. כשנדע שבנט לא יהיה ראש ממשלה וכנראה יש אופציה להחליף את השלטון, בינתיים לא רואים את זה, אנחנו נשמח. תאמין לי שהיינו כבר בסרט הזה בפעם הקודמת (עם גנץ). לא היססנו, המלצנו כשראינו אופציה ולא אנחנו שביטלנו את האופציה הזאת".