11 צפייה בגלריה
מטוס אל על נחיתה נמל תעופה אבו דאבי איחוד האמירויות
מטוס אל על נחיתה נמל תעופה אבו דאבי איחוד האמירויות
(צילום: רויטרס)
אחרי שלוש שעות ו-17 דקות באוויר, המשלחת הישראלית-אמריקנית שהמריאה לאמירויות נחתה היום (שני) בשעה 14:40 בנמל התעופה באבו דאבי לקראת התנעת הסכם הנורמליזציה שנחתם לאחרונה בין המדינות. זמן קצר לפני הנחיתה התייחס ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב, לחשיפת "ידיעות אחרונות" על עסקת המטוסים ואמר כי הוא מאמין שטראמפ ונתניהו ידונו על כך בהזדמנות.
11 צפייה בגלריה
מטוס אל על נחיתה נמל תעופה אבו דאבי איחוד האמירויות
מטוס אל על נחיתה נמל תעופה אבו דאבי איחוד האמירויות
(צילום: רויטרס)
בשיחה עם העיתונאים שליוו את המשלחת נשאל קושנר אם הוא הבחין בגמישות מצד נתניהו בעניין מכירת מטוסי החמקן לאמירויות, והשיב כי "הייתה לנו פגישה מצוינת, וממה ששמעתי לנתניהו יש אמון מלא בנשיא טראמפ ובכך שיעשה את מה שנכון כדי להגן על ישראל ולחזק את הקשרים הביטחוניים בינינו. יש לנו הסכם עם ישראל על שמירת העליונות הביטחונית שלה וזה עוזר לנו ולישראל מאוד".
קושנר הוסיף: "יש לנו יחסים ביטחוניים בני 30 שנים עם איחוד האמירויות, והעסקה נועדה לקדם את כולנו. אני מאמין שנתניהו רואה את ההזדמנות שיכולה לצאת מהשותפות הזאת, ולכן זה תרם לפריצת הדרך ההיסטורית. לטראמפ יש אמון גדול בנתניהו, ולנתניהו יש אמון גדול בטראמפ".
לאחר שיצאו מהמטוס אמר קושנר כי הוא נושא עימו את ברכתו של טראמפ לאנשי האמירויות. "השלמנו טיסה היסטורית, שבתקווה תהיה ראשונה מבין רבות. אני רוצה להודות ולברך את הנסיך מוחמד בן זייד על ידידותו ועל האומץ שלו. בן זייד באמת מוביל למזרח תיכון חדש. ביקשנו מהטייס לטוס מהר יותר, כי שתי המדינות מצפות לפרוץ את המחסום, להכיר זו את זו ולייצר חברויות. המנהיגים דוחפים לשלום, אך גם האזרחים רוצים בו".
הנחיתה באבו דאבי
(מתוך sky news arabia)

קושנר מתח ביקורת על איראן ועל הפלסטינים ועל שאר המדינות שגינו את ההסכם המתגבש, ואמר: "המעטים שביקרו את ההסכם הם אלה שמחזיקים בעבר רצוף בכישלונות ובהכנסת אזרחיהם למלכודת של עוני וסבל. הם ניצלו את הפילוג בשביל לצבור כוח, אבל הרטוריקה שלהם נמאסה והאזור משתחרר מאחיזתם. המזרח התיכון מלא באנשים מלאי יוזמה וחדשנות - והעתיד שייך להם".
ראש המל"ל מאיר בן שבת פתח בברכה בערבית והמשיך בעברית: "אני נרגש וגאה לעמוד בראש המשלחת הישראלית לאבו דאבי. היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב של תחומים. הבוקר הברכה המסורתית "צאתכם לשלום" מקבלת עבורנו משמעות מיוחדת".
11 צפייה בגלריה
המשלחת
המשלחת
המטוס "קריית גת" על המסלול בנתב"ג
(צילום: AP)
11 צפייה בגלריה
מנקים את השטיח האדום
מנקים את השטיח האדום
מנקים את השטיח האדום בנמל התעופה באבו דאבי
(צילום: רויטרס)
רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית, שבסיסה באיחוד האמירויות, שידרה את דבריו של קושנר והעבירה משדר פתוח שעוסק בטיסה מישראל לאבו דאבי. הביקור יימשך יומיים ויכלול פגישות עבודה של צוותים משותפים במגוון נושאים, לקראת חתימה על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים האזרחיים והכלכליים, בהם קידום תיירות ופתיחת שגרירויות.
בקבלת הפנים משתתף היועץ לביטחון לאומי של האמירויות יחד עם כמה שרים, בהם שר החוץ אנואר גרגש. במסגרת הביקור תתקיים גם פגישה משותפת של בן שבת, היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן, ג'ארד קושנר, והיועץ לביטחון לאומי של איחוד האמירויות השייח תחנון בן זייד. כמו כן ייפגש ראש המל"ל עם בכירים נוספים באיחוד האמירויות.
אובריאן אמר כי "אני יכול לומר שאפשר לסמוך על בן זייד. שתי האומות הללו יחלו תהליך של החלפת שגרירים וישתפו פעולה בכלכלה, בחינוך, בבריאות, במסחר ובביטחון. זה ימריץ את הצמיחה הכלכלית בשתי המדינות. שיתוף הידע הישראלי עם מרכזי המסחר של האמירויות ייצור משהו מאוד מיוחד במזרח התיכון. מוסלמים שירצו להתפלל באל-אקצה יוכלו לטוס מאבו דאבי ישירות לתל אביב ויתקבלו בברכה".
"סוף סוף, האומות שמות בצד את הרעיונות והמשקעים הישנים ומאמצות עתיד חדש. עתיד של אינטרסים משותפים ומטרות משותפות, ובעזרת המאמץ המשותף ישראל ואיחוד האמירויות יהיו בטוחות מתמיד, וביחד ייצרו חזית משותפת עם ארה"ב נגד איראן. אנו מאמינים שמדינות ערביות ומוסלמיות נוספות יצטרפו".
11 צפייה בגלריה
המטוס
המטוס
ההמראה מנתב"ג
(צילום: AFP)
המראת המשלחת הישראלית-אמריקנית לאבו דאבי
(צילום:עידו ארז, רויטרס, רשות שדות התעופה)

11 צפייה בגלריה
המשלחת
המשלחת
משמאל: קושנר, אובריאן, בן שבת והקברניט לפני ההמראה
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
11 צפייה בגלריה
המטוס
המטוס
מטוס אל על בשמי סעודיה
11 צפייה בגלריה
המשלחת
המשלחת
המשלחת לפני ההמראה
(צילום: יריב כץ)
11 צפייה בגלריה
המשלחת
המשלחת
(צילום: רויטרס)
מדובר בטיסה ישירה שמספרה LY971 – הראשונה אי פעם של חברה ישראלית לנסיכות. סעודיה אישרה לה לעבור בשטחה האווירי, וכמה דקות אחרי ההמראה מנתב"ג נכנס המטוס לשמי הממלכה. המטוס מדגם בואינג 737 המצויד במערכת הגנה מפני טילים עוטר במילים "שלום" בעברית, בערבית ובאנגלית. על כרטיס העלייה למטוס נכתב "עושים היסטוריה".
נתניהו משוחח עם המשלחת

נתניהו ציין כי "זהו יום היסטורי למדינת ישראל" וציטט חלק מספרו שפורסם לפני 25 שנים: "אם בדור הבא יגיעו הערבים לכלל הכרה שישראל שוכנת לבטח במזרח התיכון ושהיא עתידה להישאר בו לעד, ייתכן שיתחולל מהפך פסיכולוגי בעמדתם לגבי זכות קיומה של ישראל. אני מאמין שלא לנצח יטיחו הערבים את ראשם בקיר.
"מדינת ישראל שבה יחיו 8 או 10 מיליון יהודים בעוד כמה עשרות שנים, תוכל ליהנות משגשוג, תנופה ועצמאות. דווקא משום שהמדינה היהודית תתחזק כל כך, ייאלץ בסופו של דבר רובו של העולם הערבי לעשות עמה שלום אמת".
הקברניט מתדרך את המשלחת בהמראה
(צילום: רויטרס)

11 צפייה בגלריה
נתב"ג
נתב"ג
דלפק אל על בנתב"ג. טיסה היסטורית
(צילום: רויטרס)
קברניט המטוס, טל בקר, בירך את נוסעי המשלחת: "שלום לכולם, ברוכים הבאים לטיסה 971 מתל אביב לאבו דאבי. אנחנו שמחים לארח אתכם בטיסה היסטורית זו. זהו צעד נוסף לקראת שלום אזורי. זו הפעם הראשונה שמטוס ישראלי עם דגל ישראל יטוס מעל ערב הסעודית וינחת באיחוד האמירויות. זמן הטיסה בנתיב הנוכחי מעל ערב הסעודית ייארך כשלוש שעות ו-20 דקות, לעומת טיסה של יותר משבע שעות אילו היינו צריכים להקיף את סעודיה. כולנו נרגשים ומצפים לעוד טיסות היסטוריות. אני מאחל לכולם סלאם, peace, שלום".
בחמאס גינו את קידום הנורמליזציה בים ישראל לאמירויות: "קבלת הפנים באיחוד האמירויות למשלחת ציונית-אמריקנית, כחלק מההוצאה לפועל של הסכם הנורמליזציה עם ישראל, מדגישה כי המשטר באמירויות ממשיך להפר את כוונת הציבורים באומה הערבית ואת הקונצנזוס הרשמי המתנגד לנורמליזציה. הם ממשיכים לפעול נגד הביטחון הלאומי הערבי ומגבירים את המחלוקות באזור. ההסכם הזה הוא אינטרס ציוני בלבד".
פרסום ראשוני: 14:11 , 31.08.20