נתניהו: "הפרקליטות במסע ציד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען אחר הצהריים (יום ב'), שעות אחרי פתיחת שלב ההוכחות במשפטו, כי הפרקליטות עשתה בהליך שמתנהל בעניינו "שימוש פסול בכוח השלטוני" שלה, מילים שבהן השתמשה התובעת ליאת בן ארי כלפיו, וטען גם כי הפרקליטות עושה ניסיון להפיכה שלטונית. "הם במסע ציד. הם לא חקרו או חיפשו עבירה, הם חיפשו אדם - אותי", אמר. ynet העביר את דבריו בשידור ישיר.
4 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת עם פתיחת שלב ההוכחות במשפטו
בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת עם פתיחת שלב ההוכחות במשפטו
נתניהו. טוען ל"ניסיון הפיכה שלטוני"
(צילום: הליכוד)
"כמי שדוגל בערך שלטון החוק, הגעתי היום לבית המשפט כדי לשמוע את התובעת", אמר נתניהו בפתח דבריו. "לעומת זאת, בשימוע שלי, כשפרקליטיי הציגו את דברי ההגנה לטובתי, אותה תובעת אפילו לא הייתה נוכחת. אין דבר שמוכיח יותר שהשימוע בענייני היה הצגה, משחק מכור מראש".
הוא הוסיף: "אני רוצה לקוות שהמשפט יתנהל אחרת, אבל מהפרקליטות אין לי ציפיות. שמעתי היום מילים על שימוש פסול בכוח שלטוני. כל ההליך שהתנהל נגדי היה שימוש פסול בכוח השלטוני שבידי הפרקליטות. לא סתם חוק, חוק יסוד שמחייב קבלת אישור לפתיחת חקירה על-ידי היועמ"ש. ולמה הם עשו את זה? כי הם במסע ציד. הם לא חקרו או חיפשו עבירה, הם חיפשו אדם - אותי".
4 צפייה בגלריה
ליאת בן ארי
ליאת בן ארי
התובעת ליאת בן ארי. נתניהו השתמש במילות דברי הפתיחה שלה
(צילום: אורן בן חקון)
לטענת נתניהו, "הפרקליטות טייחה חקירות, ביצעה חיפושים בלתי-חוקיים, מחקה הקלטות, התעלמה מעדויות ותלונות והדליפה בהיקף אדיר כשחומרי החקירה היו רק בידיה. היא סחטה עדים באיומים קשים. השימוש הפסול שהיא עשתה בכוחה השלטוני הוא הפגיעה האמיתית בשלטון החוק, בטוהר המידות ובדמוקרטיה".
"היום היא (הפרקליטות - מ"א) הביאה עד תביעה שמחק שיחות בטלפון הנייד שלו. אנחנו מבקשים גישה לטלפון הזה. היא ניהלה מלחמת חורמה והתעקשה שלא ניתן להגיע אליו. הפלא ופלא, תוך זמן קצר השיחות שוחזרו. הבנו למה לא הצליחו למצוא את השיחות. כי ההקלטות שהגיעו לידינו סותרות את התזה הבסיסית של הפרקליטות", הוא טען עוד. "הפוך לחלוטין ממה שהתובעת טוענת, וזו רק אחת מהשיחות ששוחזרו ונמחקו".
4 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו בבית המשפט, הבוקר
(צילום: אורן בן חקון)
"מה עוד נמחק, מה עוד מסתירים?", הוא אמר. "דבר אחד אי אפשר להסתיר. כך נראה שימוש פסול בכוח שלטוני. כך מנסים להפיל ראש ממשלה חזק מהימין, כך נראה ניסיון הפיכה שלטוני".
בהמשך טען נתניהו כי מועדי הגשת כתב החשדות והגשת כתב האישום נגדו, בתקופות מערכות בחירות, נקבעו מתוך מטרה: "פעם אחר פעם מטרללים מדינה שלמה. הם מדברים במילים גבוהות על דמוקרטיה, אבל הם מנסים לרמוס אותה. לא סתם עבירות, עבירות שלא קיימות בספר החוקים של אף מדינה דמוקרטית ולא קיימות עד לאחרונה בספר החוקים של ישראל. סיקור אוהד לנבחר הציבור המושמץ ביותר בתקשורת הישראלית".
ראש הממשלה הוסיף לטעון כי מחפשים את האדם שהוא, ולא את העבירה. "זה קשה מאוד, ולא אמור לקרות במשטר דמוקרטי", אמר. "איני יכול להבליג על כך, ולכן אני אומר את הדברים בכאב גדול. אמשיך לפעול למען המדינה שלנו".
שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה לנאומו של נתניהו: "הוא הוכיח הערב שהוא לא כשיר לכהן כראש ממשלה, והוא זה שמנסה לבצע הפיכה שלטונית. המתקפה שלו נגד הפרקליטות נועדה למטרה אחת - דה לגיטימציה לתוצאות המשפט וניסיון לצבור כוח בלתי מוגבל. אני קורא לכל הסיעות להתאחד ולמצוא את הדרך להחליפו".

התובעת: "רה"מ סחר בכוחו השלטוני"

שלב ההוכחות במשפט החל הבוקר, בדברי הפתיחה של התובעת הראשית ליאת בן ארי. בהתייחסות לתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), שבו נאשם נתניהו בשוחד, אמרה בן ארי כי "נאשם מספר 1, ראש הממשלה, סחר בכוחו השלטוני עם אנשי עסקים המחזיקים בגופי תקשורת".
"כולם שווים בפני החוק, וכל בני האדם שווים בפני המשפט ובפני השופט. גדול כקטן, עשיר כעני, מכובד כפשוט", הוסיפה התובעת בפתח הדיון. לאורך נאומה נתניהו נראה מקיים שיחות קצרות עם פרקליטו וכתב לו פתק עם הערות. הוא צחקק במקביל לאמירה של בן ארי ולפיה "המטרה הייתה השגת טובה אישית".
4 צפייה בגלריה
אילן ישועה
אילן ישועה
אילן ישועה. העד הראשון
(צילום: אורן בן חקון)
עדי התביעה בתיקי האלפים - 1000, 2000 ו-4000 - יעלו מעתה לדוכן שלוש פעמים בשבוע. הראשון שעשה זאת הבוקר הוא מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, עד המפתח בתיק 4000, שעדותו צפויה להתפרש על פני כמה דיונים.
ישועה סיפר כי הפניות מצד בני הזוג נתניהו היו חריגות בהיקפן. "כל גוף תקשורת מקבל פניות מגורמי הסיקור שלו. אף פעם זה לא בצורה כזאת מבחינה כמותית ואיכותית. במשך 10 שנים מה שקיבלתי מכל הפוליטיקאים האחרים יחד נכנס אולי לשבוע של בקשות שקיבלתי מרה"מ ואשתו. פוליטיקאים מבקשים תגובה, אבל לא עריכה מלאה של העיתון מ-א' ועד ת' באותו יום על ידי פוליטיקאי".
נתניהו יצא מהאולם לפני עדותו של ישועה, ומטה אוזן במקביל למצעד הממליצים בבית הנשיא. עד כה המליצו עליו לראשות הממשלה נציגי הליכוד, ש"ס ויהדות התורה, ובהמשך גם נציגי הציונות הדתית צפויים להמליץ עליו. רק אם תקווה חדשה של גדעון סער ותע"ל של אחמד טיבי ימליצו על יאיר לפיד, ייתכן שיהיו ליו"ר יש עתיד מספר ממליצים גדול יותר.