צפו במשדר מיוחד

נפגעים בדרום - ואזעקות בערי המרכז לראשונה מאז שעות הלילה: לאחר שבשעות האחרונות נשמעו אזעקות בעוטף עזה, בסביבות השעה 19:15 נשמעו בזו אחר זו אזעקות בגוש דן, בשפלה ובערי הדרום. זאת, לאחר שצה"ל הפיל את מגדל א-שורוק בעזה. בשדרות נפצעו שבעה בני אדם מפגיעה ישירה של רקטה בבניין, בהם ילד בן 5 באורח אנוש, אישה כבת 40 וילד כבן 6 באורח בינוני וארבעה במצב קל. הנפגעים פונו לבית החולים ברזילי באשקלון.
עוד 18 בני אדם נפצעו באשקלון, שבה דווח על פגיעות ישירות שגרמו נזק למבנים, כמו גם בנתיבות. משדר מיוחד של אולפן ynet.
לפני השעה 22:00 עדכן פיקוד העורף כי הוסרה ההנחיה לתושבי אשקלון להיכנס למרחב המוגן. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לירי 130 רקטות במטח האחרון, כולל לירי לשדרות, בתגובה להפלת המגדל, "וכתגובה ראשונית בלבד לחיסול בכירי חמאס". דובר צה"ל מסר כי החל מ-6:00 בבוקר ועד 20:00 בערב זוהו כ-180 שיגורים משטח הרצועה לשטח ישראל. כ-40 שיגורים נפלו בשטח הרצועה, לוחמי ההגנה האווירית יירטו עשרות רקטות.
פגיעה ישירה של רקטה בבניין באשקלון

במקביל, כלי טיס של חיל האוויר תקף חוליית פעילים של הג'יהאד האיסלאמי במרכז רצועת עזה. לפי דיווח פלסטיני, ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית במחנה נוסיראת. עוד שני פלסטינים נהרגו בתקיפת בית בשכונת סג'עייה במזרח עזה. מניין הנפגעים בעזה מתחילת סבב הלחימה עומד על 65 הרוגים, בהם 16 ילדים וחמש נשים, וכן 365 פצועים.
הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב כדי לדון בהמשך מבצע "שומר החומות" מול ארגוני הטרור ברצועה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה: "דחינו בקשות להפסקת אש". הקבינט אישר "עליית מדרגה" בתקיפות צה"ל כפי שהציע הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי.
מוקדם יותר שוחח נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני טוני בלינקן. נתניהו הודה לבלינקן על התמיכה האמריקנית בזכות ההגנה העצמית של ישראל. זאת הייתה השיחה הראשונה שהשניים קיימו מאז שבלינקן נכנס לתפקידו.

ההסלמה הביטחונית - עדכונים אחרונים

 • נתניהו בישיבת הקבינט: "דחינו בקשות להפסקת אש"
 • שבעה פצועים, בהם ילד באורח אנוש, מפגיעת רקטה בשדרות
 • חמאס קיבל אחריות לירי של 130 רקטות במטח האחרון
 • האיחוד האירופי וארה"ב בקריאה לישראל ולפלסטינים: "לעצור את העימות בגבול"
 • בכיר בחמאס: מוכנים לעצור את פעולותינו אם ישראל תפעל בהדדיות
 • אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף: אין לימודים בדרום ובמרכז גם מחר ומחרתיים
 • הותר לפרסום: עומר טביב, לוחם צה"ל, הוא ההרוג בפיגוע הנ"ט מצפון לרצועה
 • חמאס: שיגרנו כ-50 רקטות לעבר אשדוד ו-15 לעבר דימונה
 • מטחים כבדים לעבר יישובים בדרום ובשפלה
 • צה"ל חיסל בעזה מקורבים למוחמד דף, בהם מח"ט עזה בחמאס
 • מספר ההרוגים בישראל מתחילת הלחימה עומד על 6
תיעוד ההרס והנזק מפגיעת רקטה בבית באשקלון
(צילום: אריק מרמור)

פגיעת רקטה בבניין בשדרות

13 צפייה בגלריה
החלון המנופץ בממ"ד בשדרות
החלון המנופץ בממ"ד בשדרות
החלון המנופץ בממ"ד שבו נפגע הילד בשדרות
13 צפייה בגלריה
החלון המנופץ בממ"ד בשדרות
החלון המנופץ בממ"ד בשדרות
כוחות פיקוד העורף בדירה בשדרות
13 צפייה בגלריה
פינוי פצועים
פינוי פצועים
קליטת נפגעים בבית החולים ברזילי באשקלון
(צילום: גיל נחושתן)
אביב שנאור ויוסי חלבי, פרמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה בשדרות, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו פגיעה בקומה החמישית בבניין בן שש קומות. בסריקה בבניין לא אותרו נפגעים, אולם בבניין סמוך בדיקה בקומה הרביעית הבחנו ברסיס שחדר מחלון הבית וכשעלינו לדירה ראינו ילד מחוסר הכרה עם פגיעות רסיסים. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים וביצענו בו פעולות החייאה ולאחר טיפול דחוף פינינו אותו במהירות לבית החולים תוך המשך פעולות החייאה.
"אחר כך הורידו אלינו לניידות טיפול נמרץ אישה וילד. האישה שנפגעה מרסיסים בפלג גופה העליון הייתה בהכרה. הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים שכללה הרדמה והנשמה. הילד סבל פציעה מרסיס ולאחר טיפול ראשוני פינינו אותו כשמצבו בינוני ויציב".
13 צפייה בגלריה
פגיעה בבית בשדרות
פגיעה בבית בשדרות
פגיעה בבית בשדרות
13 צפייה בגלריה
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
נזק מפגיעה ישירה באשקלון
13 צפייה בגלריה
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
פגיעה נוספת באשקלון
13 צפייה בגלריה
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
הרס בבית שנפגע מרקטה באשקלון
אשקלון
(צילום: בראל אפרים)
13 צפייה בגלריה
יירוטים בנתיבות
יירוטים בנתיבות
יירוטים בנתיבות
13 צפייה בגלריה
פגיעה ישירה ונזק בבית באשקלון
פגיעה ישירה ונזק בבית באשקלון
שריפה בבית שספג פגיעה ישירה באשקלון
צה"ל הבהיר היום כי אין בכוונתו להפחית בקצב האש. "אנחנו מסתכלים כרגע קדימה ולא נוקבים בזמן. יש על מי לסמוך", אמר מפקד פיקוד דרום, אלוף אליעזר טולדנו, בתדרוך לכתבים בדרום. בהנחיות פיקוד העורף אין שינוי, והמשמעות היא שגם מחר ומחרתיים אין לימודים בדרום ובמרכז. במקביל, בכיר בחמאס הודיע לרוסיה כי ארגונו מוכן לנצור את האש באופן הדדי עם ישראל. לפי דיווח של סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק, הדברים נמסרו על ידי איש חמאס לסגן שר החוץ הרוסי.
"בימים האחרונים צה"ל נמצא במערכה נגד חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועה, בשורת מבצעים מהאוויר, מהים ומהיבשה, בהגנה ובהתקפה", אמר אלוף טולדנו. "הרגנו עשרות פעילי טרור ופגענו בבכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, נגביר את הפעולה ככל שיידרש".
13 צפייה בגלריה
ירי פגזים
ירי פגזים
ירי פגזים לכיוון עזה
(צילום: AFP)
13 צפייה בגלריה
הפגזות טנק בסמוך לרצועת עזה
הפגזות טנק בסמוך לרצועת עזה
(צילום: רועי עידן)
13 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל גבול רצועת עזה
כוחות צה"ל גבול רצועת עזה
(צילום: רויטרס)
כשנשאל מהו ההישג הנדרש שיאפשר את עצירת המבצע, ענה אלוף טולדנו: "אני לא רוצה לקבוע כרגע פה בסרגלים, נעשה כל מה שניתן וצריך כדי לפגוע פגיעה קשה שתשיב את הביטחון. אנחנו צריכים להיות ערוכים לאש שעלולה להתרחש בימים ובשעות הקרובות בכל חלקי הארץ. אנחנו צריכים לפעול כרגע, הפעולה היא נחושה וכשאנחנו נבין שאנחנו נמצאים בהישג הנדרש נקבל את ההחלטה, וההישג זה להשיב את הביטחון למדינת ישראל".
בתשובה לשאלה אם נסיעת הלוחמים הבוקר באירוע הנ"ט שבמהלכה נהרג סמ"ר עומר טביב מוגדרת "תקלה", ענה: "לא, אנחנו נמצאים בלחימה, לחימה היא עניין מורכב שלא מפרקים לחלקים, לא בזמן הלחימה בוודאי. היא מורכבת מחיכוך עם האויב והשטח. יש לנו מפקדים נהדרים, יש לנו לוחמים אמיצים, ואני אומר לכם - אנחנו מסתכלים כרגע קדימה כל הזמן, לומדים כדי להיות טובים יותר, מתחקרים ולא עסוקים בתקלות".
מפקד פיקוד דרום אליעזר טולדנו: "מי שבחר להילחם בחג - מצטער בשבילו"
(צילום: רועי עידן)

"לא הופתענו מיכולת האש של חמאס ואני בטוח שגם האזרחים לא", הוסיף אלוף טולדנו. "חמאס בחר בתגרנות פעם אחר פעם וחשב שיש לו יכולת לייצר הטרדות מסוג זה. ובכן, מדינת ישראל וצה"ל החליטו לצאת למערכה ואנחנו נעשה את זה בצורה מפוכחת ומושכלת, כדי להשיג פגיעה קשה. צה"ל יבטיח לעשות כל שניתן כדי שיהיה ביטחון למדינת ישראל".
"אני רוצה להגיד למוסלמים תחת פיקודי חג שמח ולאזרחי ישראל המוסלמים חג שמח, ולאלה שבעזה שבחרו להילחם בחג אני יכול להצטער בשבילם", אמר על עיד אל פיטר שחל היום. "אני רוצה לומר שוב שיש לנו הערכה עמוקה לאזרחי ישראל, אנחנו מבינים את הקושי ואנחנו מעריכים את החוסן, נעשה ככל שניתן כדי להשיב את הביטחון. יש על מי לסמוך".
מסביר פיקוד העורף, אל"מ חיליק סופר, פירט באולפן ynet על ההנחיות לתושבים. "ההנחיות מתקבלות לאחר הערכת מצב", הסביר. "הנחיות פיקוד העורף הצילו חיים רבים ואחת הדוגמאות הייתה הפגיעה בבית ביהוד הלילה, שהמשפחה נהגה באחריות ולפי ההנחיות, קיבלה התרעה, נכנסה למרחב המוגן וניצלה, למרות הפגיעה הישירה שהרסה את הבית וגרמה לנזק כבד.
סופר הוסיף כי אסור להסתמך על כיפת ברזל שאינה הרמטית, וכי שברי היירוט שלה עלולים לסכן חיים ולכן יש להמתין 10 דקות במרחב המוגן. העדיפות היא לממ"ד, מקלט, חדר מדרגות או חדר פנימי, אך גם שכיבה על הקרקע מקטינה את הסיכוי להיפגע ב-90%.

תיעוד: צה״ל תקף כלי רכב ובו חוליית משגרי נ"ט של הג'יהאד האיסלאמי
(צילום: דובר צה"ל)

במבצע משותף של צה"ל ושב"כ, שאותו הגדירו "מורכב ראשון מסוגו", חוסלו היום בכירים ב"פורום המטה הכללי" של חמאס. בתקיפה חוסלו ארבעה מפקדים בכירים בחמאס, חלקם מקורבים לראש הזרוע הצבאית של ארגון הטרור, מוחמד דף - ובסך הכול 16 פעילי חמאס.
כשעה וחצי לאחר ההודעה על החיסול המורכב, פרסמו בצה"ל ושב"כ את שמותיהם של המחוסלים, בהם מח"ט העיר עזה, ראש מערך הסייבר ושיפור הטילים של חמאס, וראש מערך הייצור. הם ציינו כי בתקיפה נהרס גם מתקן המחקר והפיתוח המרכזי של חמאס והושמד ציוד רב.
לפי ההודעה המשותפת של שב"כ וצה"ל, חוסלו בתקיפה גם ראש המחלה הטכנית במודיעין הצבאי סאמי רדואן, ראש מחלת הציוד התעשייתי במערך הייצור וליד שמאלי ו-10 פעילים נוספים ממערך הייצור והמו"פ של חמאס. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מברך את השב"כ, חיל האוויר, פיקוד הדרום וצה"ל על מבצע סיכול מפקדים בכירים של חמאס. מי שפוגע בנו - דמו בראשו".
13 צפייה בגלריה
סמל ראשון עומר טביב שנהרג מפגיעת נ"ט
סמל ראשון עומר טביב שנהרג מפגיעת נ"ט
סמ"ר עומר טביב ז"ל
מוקדם יותר הערב הותר לפרסום כי סמל-ראשון עומר טביב ז"ל, בן 21 מאליקים, הוא החייל שנהרג הבוקר מירי נ"ט ששיגר חמאס מרצועת עזה לכיוון מושב נתיב השיירה. טביב היה לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל.
טביב, בן לטלי ואמיר, היה אמור להשתחרר בחודש הבא. הוא למד בבתי הספר התקווה ותיכון מגידו והיה בתנועת הנוער בני עקיבא. באליקים מספרים עליו שהיה חברותי, פתוח ובעל חוש הומור, ובלט בנוכחותו וברוח ההתנדבות. הם סיפרו כי היה שנון ומלא בטוב וחבר אמיתי שאפשר היה לסמוך עליו, איש שיחה שידע מתי להיות רציני ומתי להצחיק, ואהב מאוד כדורגל.
דיווח של כתבנו יואב זיתון

מתחקיר ראשוני של התקרית החמורה בעוטף עזה עולה כי חוליית נ"ט של מחבלי חמאס, שארבה בצד העזתי של הגבול, זיהתה את ג'יפ הלוחמים מסוג "דוד" נוסע בצד הדרומי של הגבעה שעליה נמצא מושב נתיב העשרה, אזור שחשוף לרצועת עזה. הטיל פגע ברכב וגרם לתבערה בו, וכתוצאה מכך נהרג טביב. לוחם אחר מגדוד 931 נפצע קשה והקצין שכנראה פיקד על הכוח נפצע בינוני.
כוחות חילוץ, בהם כוחות אזרחיים שהגיעו למקום, טיפלו בנפגעים. הם הצליחו לפנות אותם במהירות לבית החולים ברזילי באשקלון, לא לפני שפעילי חמאס פתחו בירי מאסיבי של פצצות מרגמה לעבר המקום, וכתוצאה מכך נפצע באורח קל אחד המחלצים מרסיס של פצמ"ר.
פורסם לראשונה: 19:27, 12.05.21