בנט מצהיר שיקים ממשלה עם לפיד: "מדינת ישראל בסחרור"
(צילום: בנוביץ תקשורת)

ההכרעה של בנט - מקים ממשלה עם לפיד: יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט הצהיר הערב (א') כי יפעל להקמת ממשלת אחדות עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. "אני מודיע היום שבכוונתי לפעול בכל כוחי כדי להקים ממשלת אחדות לאומית יחד עם ידידי, יאיר לפיד, כדי שבעזרת השם, ביחד, נחלץ את המדינה מהסחרור ונחזיר את ישראל למסלולה", אמר ח"כ בנט בהצהרה דרמטית ממשכן הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב מיד לאחר מכן לבנט: "אין אדם אחד בארץ שהיה מצביע עבורך אם היה יודע מה אתה הולך לעשות". ynet העביר את דבריהם של בנט ונתניהו בשידור חי.
"בשנתיים וחצי האחרונות מדינת ישראל בסחרור", אמר בנט בפתח דבריו. "עוד מערכת בחירות, ועוד אחת, משך ארבע מערכות בחירות אנחנו מתבוננים בעיניים כלות על המדינה שלנו מחבלת בעצמה, מחלישה את עצמה, ומאבדת את היכולת שלה לתפקד.
"שרי ממשלה מסוכסכים שאינם מנהלים דבר, פרעות ושריפת בתי כנסת בלוד ובעכו, הזנחה קטלנית ובריחה מאחריות באסון מירון, במקום לנהל, לטפל, להנהיג, הפטנט הקבוע הוא להפנות את האש החוצה, לעודד שנאה וקיטוב בין חלקי העם, כדי לכסות על הכישלון".
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
בנט, הערב
(צילום: יונתן זינדל)
נתניהו מגיב לבנט: "הונאת המאה, מוליך שולל את הציבור"
(צילום: קונטקט)

בנט תקף את ראש הממשלה נתניהו בחריפות: "לפני 2,000 שנה הייתה כאן מדינה יהודית בגלל מריבות פנימיות. הדבר הזה לא יקרה שוב. לא במשמרת שלי. המשבר הפוליטי בישראל הוא חסר תקדים, אפשר ללכת לבחירות חמישיות, שישיות, עשיריות, לפרק את קירות המדינה, לבנה אחר לבנה, עד שהבית שלנו ייפול עלינו. ואפשר לעצור את הטירוף, ולקחת אחריות.
"יש מי שמספר לנו שיש ממשלת ימין מעבר לפינה, ורק אנחנו מונעים את הקמתה. זהו שקר מוחלט. אין ממשלת ימין. כבר ארבע מערכות בחירות ועוד חודשיים הוכיחו לכולנו שפשוט אין ממשלת ימין בראשות נתניהו. זה או בחירות חמישיות או ממשלת אחדות. שלא יספרו לכם סיפורים: אין עריקים, אין שתי אצבעות נוספות ל-61, ואין ממשלה. ומי שאומר אחרת – משקר לכם במצח נחושה".

"איש לא מאמין שההבטחות יקוימו"

בנט התייחס להצעה שפרסם הבוקר נתניהו ולפיה תוקם ממשלת ימין ברוטציה משולשת בראשות הממשלה: סער יכהן כראש ממשלה במשך כשנה ורבע, לאחר מכן נתניהו יכהן בתפקיד שנתיים - ואז בנט יכהן למשך שנה וחצי. "כמובן שנתתי את הסכמתי", אמר הערב בנט. "הניסיון כשל כי איש לא מאמין שההבטחות יקוימו. מר נתניהו כבר לא מנסה להקים ממשלת ימין, כי הוא יודע היטב שאין. הוא מבקש לקחת איתו את המחנה הלאומי כולו, ואת המדינה כולה למצדה הפרטית שלו".
בהמשך לכך הצהיר כאמור בנט כי הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית עם לפיד. "יאיר ואני חלוקים במספר נושאי מהות, אך שותפים באהבה למדינה ובמוכנות לפעול למענה", אמר יו"ר ימינה. "יאיר גילה מנהיגות ונדיבות בתקופה קשה זו, ואשמח להוביל יחד איתו, עם גדעון סער ועם כל השותפים האחרים, את המדינה. כן, יחד.
"ממשלה זו תצליח רק אם נעבוד יחד, כקבוצה. לא 'אני' אלא 'אנחנו'. נחזיר את ה'אנחנו' הזה שהיה הנשק הסודי של ישראל מאז הקמתה. כל המפלגות מוזמנות להיכנס לממשלה. כדי שהממשלה תצליח נצטרך כולנו, כל השותפים, לגלות איפוק. אף אחד לא יתבקש לוותר על האידיאולוגיה שלו, אבל כולם יצטרכו לדחות את מימוש חלק מהחלומות".
8 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
נתניהו, הערב
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ירי לפיד
נפתלי בנט ירי לפיד
בנט ולפיד
(צילום: AFP)
בנט פנה בדבריו לאנשי המחנה הלאומי והציונות הדתית: "יש מי שמנסה להפחיד אתכם כאילו מדובר בממשלת שמאל, אבל האמת היא שזו תהיה ממשלה קצת יותר ימנית מהממשלה הנוכחית. הסתכלו על רשימת השרים. השמאל עושה כאן פשרות לא קלות כשיעניק לי, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר ואיש ארץ ישראל, את תפקיד ראש הממשלה ולידידי גדעון סער, איש ימין מובהק, את תפקיד שר המשפטים.
"זו לא ממשלה שתבצע התנתקות, ולא תמסור שטחים, וגם לא תחשוש לצאת למבצע צבאי, אם נידרש לכך. לכל צד יש כוח הצבעה שווה, ולכל צד יש זכות וטו. אפשר להירגע. אזרחי ישראל, אני קורא לאלה מכם שמאמינים במהלך, שמוכנים לתת לו צ'אנס - דברו. יש מולנו מכונה משומנת היטב, שמפיצה ללא הרף שקרים על מנת להחדיר פחד בלב הציבור. זה הזמן שלכם להירתם, להביע את דעתכם, לתמוך, לא להישאר רוב דומם. אם נצליח – נעשה דבר ענק למדינת ישראל. זו ההחלטה המורכבת ביותר שקיבלתי בחיי, אך אני שלם איתה".
מיד לאחר נאומו של בנט, פרסמו ימינה ויש עתיד כי צוותי המשא ומתן ייפגשו בהמשך הערב ויחדשו את המגעים להקמת ממשלת אחדות.
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
נתניהו ובנט
(צילום: אלכס קולומויסקי)
"שמעתי את בנט, לצערי הוא שוב הוליך שולל את הציבור. אותם שקרים, סיסמאות נבובות וחלולות על שנאה ופילוג למי שנותן את ידו לשנאה ופילוג", אמר נתניהו בנאום התגובה לבנט. "הוא אמר לפני הבחירות שלא יאפשר ללפיד להיות רה"מ גם לא ברוטציה. הוא אמר במערכת הבחירות שלא יהפוך את לפיד לרה"מ כי הוא איש ימין וזה נוגד את ערכיו ולערכיו יש משקל. נפתלי, לערכים שלך אין משקל נוצה.
"מיד אחרי הבחירות בנט נסוג מכל התחייבויותיו, הוא דוהר לממשלת שמאל כדי להיות ראש ממשלה בכל מחיר. בזמן הלחימה בעזה בנט עשה עוד פליק פלאק, הוא הצהיר שממשלת שמאל ירדה מעל הפרק. אחרי שעבר המבצע, הוא עשה פליק פלאק שלישי והוא שוב דוהר לממשלת שמאל. הוא מסביר שזה כדי למנוע בחירות חמישיות, אבל מה השתנה? בזמן הלחימה, כשבנט הוריד את ממשלת השמאל, לא הייתה סכנת בחירות? היא לא קיימת ברצינות, סכנת הבחירות, כלום לא השתנה".
8 צפייה בגלריה
גדעון סער בישיבת הסיעה של תקווה חדשה
גדעון סער בישיבת הסיעה של תקווה חדשה
ח"כ סער
(צילום: יואב דודקביץ')
התוכנית של בנט הייתה אמורה לצאת שבועיים וחצי קודם לכן, אך נקטעה בשל סבב הלחימה האחרון בעזה. ההצהרה נמסרה ברקע מכבש לחצים כבד ומתקפה פוליטית על בנט ושותפיו ממפלגת ימינה בכמה חזיתות.
הודעתו של בנט התאפשרה רק לאחר שסיים את תהליך הבדיקה שערך על מנת לוודא שאיש מחברי מפלגתו, למעט ח"כ עמיחי שיקלי, לא יערוק לצד השני ושכל אצבעות אנשי ימינה יתמכו בהצבעה על הקמת ממשלת השינוי.
המטרה: להגיע כבר מחר לבית הנשיא ולהודיע לו כי עלה בידיו ובידי יו"ר יש עתיד לפיד להקים ממשלה. בתווך הולכים ונסגרים הפרטים האחרונים בדרך להסכם על ממשלת השינוי.

פרט לשיקלי, כולם עודכנו בהחלטה של בנט

בנט עדכן בצהריים את חברי סיעתו ברעננה כי הוא "צועד לקראת ממשלת שינוי". בישיבה נכחו כל חברי הכנסת של ימינה פרט לח"כ עמיחי שיקלי שמתנגד לממשלה עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד.
בזמן שמחוץ לישיבה חיכו לחברי הכנסת כמה מפגינים שקראו להם להימנע מהמהלך, בנט הבהיר לחברי סיעתו כי "מנהיגות זה לקחת אחריות ולא לברוח. יש לנו קווים אדומים ונעמוד עליהם. לא נמסור שטחים ולא נפגע בזהות היהודית של מדינת ישראל. הכי קל להתבצר, לשפוך נפט ולהלהיט עוד, כמו אחרים. ככה נפרק את המדינה".
בנט בדרך לממשלת השינוי
(צילום: עידו ארז)

הפגנה מול ביתה של שקד בתל אביב
(צילום: עידו ארז)

בסיום הישיבה פרסמה ימינה הודעה שלפיה "הסיעה מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". לפי ימינה, "בנט הציג בפני חברי הכנסת בישיבה את אירועי הימים האחרונים ואת מאמציו להקים ממשלה יציבה ומתפקדת בישראל".
לפי הסיכום המסתמן, ימינה תקבל את ראשות הממשלה ברוטציה לבנט, תיק הפנים לאיילת שקד, תיק הדתות למתן כהנא, תיק ההתיישבות, יו"ר ועדת הכנסת, יו"ר קואליציה ברוטציה וח"כ בוועדה למינוי שופטים.
מאות בני אדם הפגינו הערב מול ביתה של ח"כ איילת שקד בתל אביב. המתנגדים לממשלת השינוי צעקו למפגינים שתומכים בממשלה כזאת: "שמאלנים בוגדים". המפגינים מנגד השיבו: "נגד הפשע, בעד אחדות".
8 צפייה בגלריה
הפגנה של תומכי ימין ושמאל מול ביתה של איילת שקד
הפגנה של תומכי ימין ושמאל מול ביתה של איילת שקד
בעד ונגד ממשלת שינוי. הפגנה מול ביתה של שקד בתל אביב
(צילום: יאיר שגיא)
8 צפייה בגלריה
הפגנה של תומכי ימין ושמאל מול ביתה של איילת שקד
הפגנה של תומכי ימין ושמאל מול ביתה של איילת שקד
(צילום: יאיר שגיא)
8 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בתדרוך בקריה
בנימין נתניהו בתדרוך בקריה
ראש הממשלה נתניהו
(צילום: הדס פרוש)
בליכוד אמרו בתגובה אחרי שפורסמו ציטוטים מישיבת הסיעה של ימינה: "בזמן הלחימה בעזה בנט הצהיר שממשלת השמאל ירדה מהפרק. היום, רק שבוע לאחר מכן, למרות ששום דבר לא השתנה, בנט דוהר לממשלת שמאל בתירוץ של מניעת בחירות. אבל כשבנט פסל את ממשלת השמאל בזמן הלחימה, אלטרנטיבת הבחירות הייתה רלוונטית באותה מידה כמו היום. עכשיו התברר שהתירוץ הזה היה רק אמצעי להסחת הדעת של הימין.
"בנט יודע היטב שבכל עת אם יצטרף לימין - תוקם ממשלת ימין. הדבר העקבי היחיד אצל בנט הוא הונאת בוחריו ושאר מצביעי הימין, והשלכת 'העקרונות' שדיבר עליהם לפח, הכול כדי להיות ראש ממשלה בכל מחיר".

חמ"ל משותף של ימינה ויש עתיד

בתוך כך, ל-ynet נודע כי בשבועות האחרונים פועל בידיעת בנט ולפיד חמ"ל משותף לפעילי ימינה ויש עתיד שמטרתו לשנות את האווירה ואת השיח סביב ממשלת השינוי. החמ"ל הוקם בסמוך לדיווחים שלפיהם בנט הודיע כי ממשלת השינוי ירדה מהפרק.
פעילים מרכזיים החליטו לפעול לשינוי ויחד עם אנשי יש עתיד, אנשי השטח המנוסים ביותר במערכת הפוליטית למעט אנשי הליכוד, הוקם החמ"ל שהחל לייצר אירועי תמיכה, לעורר את הפעילים ואת התומכים, להנפיק עצומות, לפרסם מודעות, להפגין נוכחות ולהתראיין בתקשורת. המהלך תפס תאוצה בעשרת הימים האחרונים, ויותר ויותר ראשי מטות ופעילים מרכזיים בימינה כולל דתיים ומסורתיים, מגובים בפעילים ותומכים של יש עתיד, הופיעו בהפגנות התמיכה מול בתיהם של בנט ושקד.
בהכנת הכתבה השתתף רענן בן צור