בעולם המומים מהמראות מוושינגטון, וגם הפוליטיקאים הישראלים מגנים את ההתפרעויות חסרות התקדים והפריצה לקונגרס. שר החוץ גבי אשכנזי, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ושר המשפטים עד לאחרונה אבי ניסנקורן היו בין אלו שהגיבו בעקבות המתקפה על בניין הקפיטול.
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר את תגובתו הראשונה כחצי יממה לאחר תחילת המהומות. "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי. התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים", אמר נתניהו בפגישה עם שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין.
"ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף", הוסיף ראש הממשלה. "אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תיגבר - כפי שקרה תמיד".
שר החוץ גבי אשכנזי, שהודיע כי ייקח פסק זמן ולא יתמודד בכחול לבן, צייץ בטוויטר: "הזדעזעתי לראות את ההתקפה על הקונגרס האמריקני, מעוז הדמוקרטיה העולמי. יש לגנות זאת בכל תוקף. משחר תקומתה, ידידתנו האיתנה והגדולה ארצות הברית היא המגדלור של דמוקרטיה וערכים של חירות, צדק ועצמאות. אני בטוח שהעם האמריקני ונבחריו יידעו להדוף את המתקפה הזו ולהמשיך להגן בצורה איתנה על הערכים עליהם נוסדה ארה"ב החשובים לכולנו".

3 צפייה בגלריה
מהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"ב
מהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"ב
המהומות מחוץ לבית הנבחרים בוושינגטון
(צילום: MCT)
3 צפייה בגלריה
גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
"הזדעזעתי לראות את ההתקפה על הקונגרס האמריקני". אשכנזי
(צילום: מוטי קמחי)
"היה עצוב לצפות אמש בתמונות מוושינגטון", כתב יו"ר "תקווה חדשה" גדעון סער. "הסדר הוחזר ואני בטוח שיהיה מעבר מסודר של השלטון בארצות הברית, ידידתנו הגדולה בעולם. האירועים משמשים תזכורת חשובה לסכנות הקיטוב וההקצנה בחברה. לעולם אסור לנו לקחת את הדמוקרטיה ומוסדותיה כמובנים מאליהם". שר האנרגיה יובל שטייניץ צייץ: "מזעזע, מדאיג ומפחיד!".
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) צייץ תגובה באנגלית: "אני מאוד עצוב ומזועזע מהתמונות מארצות הברית. מחשבותיי עם כל החברים שלי בוושינגטון. אנו מקווים לראות את השבת הסדר ואת השלמת הליך העברת השלטון. אמריקה חייבת לשוב להיות מודל לחיקוי לדמוקרטיות ברחבי העולם".
3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד באולפן ynet
יאיר לפיד באולפן ynet
"מאוד עצוב ומזועזע מהתמונות מארה"ב". לפיד
(צילום: קובי קואנקס)
גם יו"ר תל"ם ח"כ משה (בוגי) יעלון הגיב. "הדמוקרטיה שברירית. התמונות והדיווחים מוושינגטון צריכים להדאיג את כולנו. זו עלולה להיות, חלילה, ראשיתה של הידרדרות מסוכנת - תוצאה של שיסוי והסתה. הגנה על הדמוקרטיה תלויה קודם כל במנהיגות ששלטון החוק הוא נר לרגליה".
יו"ר מפלגת הישראלים רון חולדאי תקף את ראש הממשלה, לפני שזה הגיב: "לא במקרה נתניהו לא מגיב לאירוע המזעזע בוושינגטון - לתפישת נתניהו, ביבי חשוב מהמדינה. ‏גם בישראל יהיו חילופי שלטון. הישראלים יידעו איך לעשות את זה נכון. הדמוקרטיה תמיד מנצחת".
עיריית תל אביב החליטה להאיר הערב את בניינה בדגל ארצות הברית. לדברי חולדאי, המהלך נועד "כדי לחזק ולכבד את ארצם של החופשיים ומולדתם של האמיצים".

"להתייצב בקול אחיד נגד השיסוי"

שר המשפטים עד השבוע שעבר אבי ניסנקורן, שעבר למפלגתו של רון חולדאי "הישראלים", כתב כי "הפורעים האלימים בוושינגטון מבקשים לנתץ את היסודות עליהם מושתתת כל דמוקרטיה. כל מנהיגי העולם הדמוקרטי חייבים להתייצב עתה בקול אחיד נגד השיסוי וההסתה ולצד יציבות שלטון החוק".
יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר: "זה מה שקורה כשמסיתים, מפיצים פייק ניוז, ומבזים את הדמוקרטיה. אפילו כשטראמפ מבקש מהמפגינים ללכת הביתה, הוא חוזר על השקרים הבוטים שלו ומסרב להכיר בתבוסתו המוחצת. אדם נתעב. בושה שאיש כמוהו הגיע לבית הלבן. עוד שבועיים זה נגמר".
שר הכלכלה עמיר פרץ: "האירועים הלילה בארה"ב הם נורת אזהרה לעולם כולו וגם לנו כאן בישראל. דמוקרטיה יכולה להכיל דעות שונות, אך היא מעל כל אדם וכל רעיון, ולכן, יש לגדוע תופעות אלה לאלתר. אם לא נגן על הדמוקרטיה, היא לא תוכל להגן עלינו".
יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר השווה בין ההתרחשויות בוושינגטון להפגנות סמוך למעונו של ראש הממשלה נתניהו ברחוב בלפור בירושלים: "שאלה שמטרידה אותי: מה יותר חמור ופוגע בדמוקרטיה? הסתערות אלימה של אזרחים אמריקנים על בניין הקפיטול בוושינגטון, או הסתערות אלימה של אזרחים ישראלים על בית ראש הממשלה בירושלים? אובייקטיביות היא תכונה חשובה, אני מציע לתקשורת וליריבים הפוליטיים שלנו לנסות ולאמץ אותה מדי פעם".
פורסם לראשונה: 08:55, 07.01.21