תיעוד: החיילים שרים "ביבי מלך ישראל" ליד מעונו
(צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת )

חיילים מהגדוד החרדי "נצח יהודה" של חטיבת כפיר תועדו היום (ג') שרים שירי תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו סמוך למאהל המחאה מול מעונו ברחוב בלפור בירושלים. בתנועת "קריים מיניסטר", אחת המוחות העיקריות נגד נתניהו, אמרו בתגובה כי מדובר ב"פעולה מבישה שמבזה את ערכי צה"ל". בצה"ל אמרו כי מדובר ב"אירוע חמור".
בסרטון מהזירה נראו החיילים עוצרים ליד מאהל המחאה ושרים "ביבי, מלך ישראל, חי חי וקיים" ו-"יאללה ביבי". מפקד הכוח נראה אומר לחייליו דבר מה, ובאותו הרגע עברו החיילים לשיר: "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".
2 צפייה בגלריה
חיילי נחל חרדי שרים שירי תמיכה בנתניהו
חיילי נחל חרדי שרים שירי תמיכה בנתניהו
החיילים התגייסו לפני פחות מחודש
(צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת )
מתחקיר ראשוני שנעשה בצה"ל עולה כי החיילים שהיו מעורבים בתקרית התגייסו לצבא לפני פחות מחודש ולכן נראה כי הם אינם בקיאים בנוהלי הצבא. במסגרת סיור בירושלים הם יצאו מהסוכנות היהודית ועברו לפי המסלול המיועד דרך מעון ראש הממשלה.
עוד התברר בתחקיר של הצבא כי רק חלק מהחיילים המצולמים שרו "דוד מלך ישראל" ובודדים שרו את השיר עם המילה "ביבי".

"לחקור אם גורמים פוליטיים מעורבים"

"הפיקוד הבכיר חייב לגלות אפס סובלנות ולמצות את מלוא חומרת הדין עם מפקדי הגדוד וכל מי שלקח חלק, ולקיים תחקיר אם גורמים פוליטיים בשירות הנאשם עומדים מאחורי המפגן המביש הזה", אמרו ב"קריים מיניסטר". הם הוסיפו: "צה"ל חייב להישאר נקי מפוליטיקה, זה בנפשנו".
מאהל המחאה מול מעונו של ראש הממשלה מהווה מוקד זאת תקופה ארוכה לאלה שמתנגדים להמשך כהונתו של נתניהו בתפקידו ופועלים להדחתו. באזור זה מתקיימות זה שלושה חודשים מחאות המוניות, שבהן אירעו עימותים בין מפגינים לשוטרים.
הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, התייחס בשבוע שעבר לחשיבות הממלכתיות בצה"ל. לדבריו, "ממלכתיות היא חישוק ערכי השומר על תפקודו של צה"ל. חובתנו לטפח אותה ולהגן עליה באופן קבוע ושיטתי".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
"חישוק ערכי". הרמטכ"ל כוכבי עם רה"מ נתניהו
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
תת-אלוף צביקה פייראיזן, ששימש עד לפני כחודש כקצין החינוך והנוער הראשי של צה"ל, כתב השנה באיגרת לחיילי צה"ל כי "כל התבטאות פוליטית חורגת מהממלכתיות ומפקודות צה"ל". לכל חייל בסדיר, בקבע או במילואים, זכות לגבש עמדות בסוגיות אתיות ומוסריות העומדות על סדר היום. אסור שעמדות אלו ישפיעו על השירות בצה"ל ועל הערכים אותם הוא מייצג.
"כצבא במדינה יהודית ודמוקרטית אשר הממלכתיות נר לרגליו עלינו לזכור כי צה"ל פועל בכפוף לדרג מדיני, כל התבטאות פוליטית או קריאה לצאת כנגד הדרג המדיני חורגת מהממלכתיות ומפקודות צה"ל".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל הוא צבא-עם ממלכתי, שאסורה בו כל פעילות בסוגיות פוליטיות. לא מכבר, התייחס הרמטכ"ל לחשיבות הממלכתיות והימנעות צה"ל מכל הקשר פוליטי, והדגיש את עקרונות הממלכתיות שהיא חלק מערכי צה"ל. מדובר באירוע חמור אשר אינו עולה בקנה אחד עם פקודות צה"ל. האירוע יתוחקר, הלקחים יופקו ויינקטו צעדים בהתאם".
בהכנת הכתבה השתתפה יעל פרידסון